Mano stuba
"Ne,- nu tai jo!"- keisčiausias lietuviškas posakis. Kaip ir visas gyvenimas :):):)

KAS TA LEGIONELIOZĖ?

Legioneliozė – užkrečiamoji liga, kurią sukelia Legionella pneumophilla bakterija, pasireiškianti plaučių uždegimu bei netipiška ligos eiga. Užsikrečiama aerogeniniu būdu, įkvepiant aerozolio (smulkių lašelių), kuriame yra ligos sukėlėjų. Legionelioze neužsikrečiama geriant ar maisto ruošimui vartojant užkrėstą vandenį, taip pat nuo sergančio asmens.

Legioneliozė nėra dažna liga, tačiau labai paplitusi išsivysčiusiose šalyse, kurių ūkyje daug terminio vandens generavimo, aušinimo, recirkuliavimo, oro kondicionavimo ir kitų technologijų. Natūralioje aplinkoje randami nedideli legionelių kiekiai: upių ir ežerų vandenyje, dirvožemyje, didesni kiekiai – visuomeninės ir gamybinės paskirties objektų karšto ir šalto vandens apytakos sistemose. Šiose sistemose nusėdęs dumblas, rūdys pagerina sąlygas legionelėms daugintis. Daugėjant oro kondicionavimo, įvairių vandens baseinų, sūkurinių vonių bei kitos vandens įrangos buityje, didėja galimybė legionelėms plisti. Palankiausia vandens temperatūra joms daugintis 20–45 °C, žemesnėje nei 20ºC ir aukštesnėje nei 60ºC legionelės nesidaugina, bet išlieka gyvybingos.

Labai svarbu nesudaryti palankių sąlygų legionelių dauginimuisi. Kaip tai padaryti? – palaikyti karšto vandens temperatūrą 50–60 ºC, šalto vandens temperatūra turi būti ne didesnė nei 20 ºC. Vanduo turi nuolatos cirkuliuoti. Tinkamai valyti vandens sistemas, kad nesusidarytų nuosėdos. Reguliariai valyti dušus, dušų galvutes, vandens čiaupus. Valyti ir dezinfekuoti vandens šildytuvus, vandens filtrus. Po vandens šildytuvų remonto ir prieš šildymo sezoną dezinfekuoti karšto vandens sistemas. Legioneliozės profilaktika – tai sukėlėjo rezervuaro paieška ir jo nukenksminimas terminiais ar cheminiais metodais, oro kondicionavimo, vėsinimo, drėkinimo ir kitų sistemų tinkama priežiūra.

Norint sunaikinti legioneles reikia padidinti karšto vandens temperatūrą iki +66 °C visoje vandens sistemoje ir ją išlaikyti 25 min. Po to ne trumpiau kaip 5 min. plauti visus sistemos išleidimo vamzdžius, atsukus visus čiaupus. Iškyla pavojus nusideginti karštu vandeniu, todėl paslaugų teikėjas turi vartotoją informuoti raštu apie vykstančius karšto vandens sistemos darbus. Jeigu karšto vandens tiekimo sistemoje temperatūra mažesnė negu 50 ºC, būtina taikyti termošoką.

Vartotojams rekomenduojame renkantis baseinus, apgyvendinimo paslaugas, sporto klubus būti atidiems ir skirti laiko tam, kad gautumėte kokybiškas paslaugas ir apsaugotumėte savo sveikatą, o turint pagrįstos informacijos apie teikiamas nesaugias paslaugas, prašome nedelsiant informuoti Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Marijampolės departamentą telefonu 8 (343) 53332 arba elektroniniu paštu: marijampole@nvsc.lt.

PASIENYJE

2017-09-18. VSAT  Pagėgių rinktinėje lankėsi  Lietuvos kariuomenės Sausumos pajėgų vadas   brigados generolas  Valdemaras Rupšys ir jį lydinti delegacija.

Kariškiams  pagrindinius sieną su Rusija saugančios Pagėgių rinktinės uždavinius, funkcijas bei darbo specifiką pristatė Pagėgių rinktinės vadas  Rimantas Timinskis.

Rinktinės vadas kalbėjo apie veiklą,  pasiektus rezultatus. R. Timinskis  su  brigados generolu Valdemaru Rupšiu   kalbėjo apie bendradarbiavimą, pagalbą, bei tarpusavio komunikaciją. 

Kariškiai  domėjosi nelegalios migracijos srautais rinktinės saugomame ruože. Kalbėta ir apie Rusijos ir Baltarusijos kariuomenių strategines pratybas „Zapad 2017".

Pagėgių pasieniečių vadas R. Timinskis aprodė rinktinės muziejų bei muziejinę ekspoziją po atviru dangumi, papasakojo kai kurių eksponatų atsiradimo istoriją bei prisiminė įvykius, kuriuose figūravo tos transporto priemonės.

Svečiams aprodytas sulaikytų kontrabandinių prekių sandėlis, šaudykla, sporto salė. Vėliau delegacija vyko į VSAT Pagėgių rinktinės padalinius – Bardinų, Plaškių, Vileikių užkardas.

Čia brigados generolas Valdemaras  Rupšys  su delegacija pamatė kaip yra saugoma valstybės siena, padedant techninėms sienos kontrolės stebėjimo sistemoms. Svečiai džiaugėsi už suteiktą galimybę apsilankyti viename iš VSAT padalinių, išgirsti daug vertingos informacijos, savo akimis pamatyti kaip yra saugoma išorės Europos Sąjungos siena.