Mano stuba
"Ne,- nu tai jo!"- keisčiausias lietuviškas posakis. Kaip ir visas gyvenimas :):):)

DAUGĖJA GRIPO ATVEJŲ

Marijampolės visuomenės sveikatos centras informuoja, kad metų 49– ąją savaitę (gruodžio 4-10 d.) Marijampolės apskrityje sergamumo gripu ir ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (toliau – ŪVKTI) rodikliai buvo 81,85  atvejai 10 tūkst. gyventojų. Lyginant su ankstesne savaite, bendras sergamumas apskrity šiek tiek sumažėjo.

Tačiau Marijampolės savivaldybėje registruoti šeši gripo atvejai, o Šakių rajono savivaldybėje – du gripo atvejai. Iš viso Šakių rajone registruoti 183 susirgimai, savaite anksčiau buvo 148 atvejai.

Daugiausia sergančių buvo Marijampolės savivaldybėje – 119,13 atvejo 10 tūkst. gyventojų.

EUROPOS PARLAMENTUI NEUŽDRAUDĖ NAUDOTI FOSFATUS KEBABUOSE

Gruodžio 13 d. Europos Parlamente (EP) nepavyko surinkti kvalifikuotos balsų daugumos, reikalingos vetuoti Europos Komisijos siūlymą leisti naudoti fosfatų priedus kebabuose.

Prieš porą savaičių EP Aplinkos, sveikatos ir maisto saugos komitetas buvo pasiūlęs nepritarti ketinimui panaikinti fosfatų priedų draudimą kebabų mėsoje (avienoje, ėrienoje, veršienoje, jautienoje ir kiaulienoje). Rezoliucijos projekte buvo raginama atsižvelgti į nuogąstavimus dėl visuomenės sveikatos, taip pat sulaukti Europos maisto saugos agentūros tyrimo rezultatų.

Pasak Europos Komisijos, fosfatai suformuoja baltymų plėvelę, kuri sujungia mėsos gabalus ir užtikrina tolygų jos užšaldymą bei kepimą. Šį maisto priedą jau dabar leidžiama naudoti perdirbtoje mėsoje ir kai kuriuose mėsos pusgaminiuose. 2017 m. Europos Komisijos ataskaita parodė, kad kai kurios ES valstybės ne iki galo įgyvendino ES maisto priedų taisykles.

373 europarlamentarų balsavus už EP komiteto siūlymą, 272 prieš, o 30 susilaikius, nesurinkta reikiama balsų dauguma (376 balsai), todėl fosfatų priedų draudimas kebabuose bus panaikintas, kaip siūlė Europos Komisija. 

SVARBU IKI NAUJŲJŲ METŲ: ARTĖJA PVM IR GPM SUMOKĖJIMO TERMINAI

Kauno apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – Kauno AVMI) primena, kad darbdaviai, gruodžio mėnesį išmokėję darbo užmokestį ar dalį jo (pvz., avansą), nepamirštų Gyventojų pajamų mokestį (toliau – GPM) sumokėti iki gruodžio mėnesio paskutinės dienos. GPM už gruodžio mėn. išmokėtą darbo užmokestį ar dalį jo, turi būti sumokėtas iki sausio 2 d. PVM už lapkričio mėn. deklaruoti ir sumokėti privaloma iki gruodžio 27 d. Mokesčių mokėtojams rekomenduojama PVM deklaruoti ir sumokėti nelaukiant paskutinės dienos.

Pavyzdys: darbdavys gruodžio mėnesio darbo užmokesčio avansą išmoka gruodžio mėnesį, o likusią atlyginimo dalį išmokės sausio 9 d., tad gyventojų pajamų mokestis nuo gruodžio mėnesio darbo užmokesčio avanso turi būti sumokėtas ne vėliau kaip iki sausio 2 d. (kadangi gruodžio 31 d. šiais metais yra nedarbo diena).

Įprastai, mokėdamas darbo užmokestį dalimis, darbdavys einamuoju mėnesiu išmoka avansą, o likusią atlyginimo dalį – per kito mėnesio 10 darbo dienų. Tokiu atveju, iki to mėnesio 15 d. pajamų mokestis yra apskaičiuojamas ir sumokamas nuo visos išmokėtos darbo užmokesčio sumos. Gruodžio mėnuo šiuo požiūriu yra išskirtinis, kadangi GPM privaloma sumokėti iki paskutinio metų mėnesio pabaigos. Didžioji dalis mokesčių mokėtojų mokestines prievoles atlieka laiku, tačiau kasmet pasitaiko GPM sumokėjimo už gruodžio mėnesį vėlavimo atvejų.

Kauno AVMI taip pat atkreipia dėmesį, kad artėja Pridėtinės vertės mokesčio (toliau – PVM) deklaracijų pateikimo ir sumokėjimo už lapkričio mėn. terminas. Iki gruodžio 27 d. PVM mokėtojai turi pateikti šio mokesčio deklaracijas ir sumokėti apskaičiuotą PVM sumą už 2017 m. lapkričio mėn. Mokesčių mokėtojams rekomenduojama PVM deklaraciją pateikti ir deklaracijoje apskaičiuotą PVM sumokėti nelaukiant paskutinės dienos. 

EUROPOS PARLAMENTAS PATVIRTINO 2018 M. ES BIUDŽETĄ

Ketvirtadienį Europos Parlamentas patvirtino 2018 m. ES biudžetą. Kitų metų ES įsipareigojimams skirta 160,1 mlrd. eurų, o mokėjimams – 144,7 mlrd. eurų. Europos Parlamento derybininkams pavyko užtikrinti daugiau lėšų jaunimo užimtumui, smulkiajam ir vidutiniam verslui, moksliniams tyrimams, taip pat studentų mainų programai Erasmus+.

Europos Parlamento dėka nebuvo pritarta ES Tarybos siūlymui sumažinti darbo vietų ir ūkio augimo politikų finansavimą 750 mln. eurų. Parlamentas taip pat užtikrino papildomą paramą keletui svarbių programų: Jaunimo užimtumo iniciatyvai – papildomai 350 mln. eurų, mokslinių tyrimų rėmimo programai „Horizontas 2020“ – 110 mln. eurų, studentų mainų programai Erasmus+ – 24 mln. eurų, o smulkiojo ir vidutinio verslo konkurencingumo skatinimo programai COSME – 15 mln. eurų. Be to, parama jauniesiems ūkininkams padidinta 34 mln. eurų.

Europarlamentarai taip pat suderėjo papildomą finansavimą ES saugumu besirūpinančioms agentūroms: 3,7 mln. eurų Europolui, 1,8 mln. eurų Eurojustui ir 5 mln. eurų Europos prieglobsčio paramos biurui. Atsižvelgdami į prastėjančią demokratijos, teisinės valstybės ir žmogaus teisių padėtį Turkijoje europarlamentarai nusprendė paramą jai sumažinti 105 mln. eurų, o dar 70 mln. eurų įsipareigojimų atidėti į rezervą.

„Šis biudžetas pateisins ES piliečių viltis: skirta daugiau lėšų darbo vietų kūrimui ir ekonomikos augimui, taip pat saugumui. Didesnės paramos sulauks Europolo ir Eurojusto agentūros, o tai leis veiksmingiau kovoti su terorizmu ir organizuotu nusikalstamumu. Be to, aiškiai parodėme, kad ES parama Sąjungai nepriklausančioms šalims negali būti skiriama besąlygiškai. Turkija tolsta nuo ES vertybių, todėl nusprendėme sumažinti jai paramą“, – pažymėjo EP pranešėjas Siegfried Mureșan (Europos liaudies partija, Rumunija)

2018 m. ES biudžetui pritarė 295 EP nariai, nepritarė 154, o susilaikė 197. Kadangi prieš pat balsavimą Parlamente šiam projektui pritarė ir ES Taryba, šis sprendimas yra galutinis.

MOKESČIŲ KLAUSIMUS  PAPRASČIAU IŠSPRĘSTI  ELEKTRONINIU BŪDU

Kauno apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – Kauno AVMI) primena, kad mokesčių administratorius, Mano VMI sistemoje (https://www.vmi.lt/manovmi/) gyventojams teikia elektronines paslaugas, aktualias tiek verslui, tiek gyventojams. Naudojimasis elektroninėmis paslaugomis leidžia greičiau ir paprasčiau sumokėti mokesčius, įregistruoti individualią veiklą, pateikti reikiamus dokumentus ir kt.

Tapti Mano VMI vartotoju yra naudinga kiekvienam. Prisijungęs prie šios sistemos gyventojas gali matyti savo asmeninę mokesčių informaciją - priminimus laiku pateikti deklaracijas, informaciją apie gazolių, skirtų naudoti žemės ūkyje, likučius, nesumokėtus mokesčius, priskaičiuotus delspinigius, susidariusias VMI administruojamų mokesčių permokas ir kitą aktualią informaciją.

Dar vienas šios sistemos privalumas – mokesčių administratoriaus teikiamos konsultacijos. Naudojantis Mano VMI (https://www.vmi.lt/manovmi/) tiek gyventojai, tiek juridiniai asmenys gali užduoti klausimus, į kuriuos raštu atsakys mokesčių specialistai.

Naudotis elektroninėmis VMI paslaugomis galima ir išmaniuoju telefonu, tereikia į telefoną iš Google Play arba AppStoreparsisiųsti programėlę e.VMI.

VMI aktyviai plėtoja elektronines paslaugas ir siekia, kad jos atitiktų visų vartotojų lūkesčius. Praėjusių metų spalio mėn. startavępirmieji Išmaniosios mokesčių administravimo sistemos (i.MAS) posistemiai, skirti elektroninėms sąskaitoms faktūroms (i.SAF) ir elektroniniamsvažtaraščiams (i.VAZ) ekspertų teigimu buvo viena pagrindinių priežasčių, leidusių Lietuvai pakilti į rekordiškai aukštą 18 vietą tarptautiniame reitinge „PayingTaxes 2018“. Elektroninių paslaugų diegimas sumažino laiką, kurį mokesčių mokėtojai skiria mokesčių apskaičiavimui, deklaravimui ir sumokėjimui.

EUROPOS PARLAMENTAS PRITARĖ PAPRASTESNIAM PVM DEKLARAVIMUI

Atnaujintos ES pridėtinės vertės mokesčio (PVM) taisyklės, kurioms ketvirtadienį pritarė Europos Parlamentas (EP), paskatins daugiau įmonių šį mokestį deklaruoti internetu ir taip sumažins verslo kaštus.

Daugiau įmonių, vykdančių prekybos ar paslaugų verslą keliose ES šalyse, galės supaprastintai deklaruoti PVM internetu vieno langelio principu (angl. MOSS). Nuo 2015 m. veikianti MOSS sistema leidžia internetu pateikti vieną PVM deklaraciją ir automatiškai paskirsto šį mokestį valstybėms, kurių klientai pirko prekes ar paslaugas. Naujosios taisyklės leis šia sistema naudotis ne tik telekomunikacijų, transliavimo ar elektroninių paslaugų įmonėms, bet ir toms, kurios teikia materialiąsias paslaugas ar parduoda prekes keliose ES šalyse.

Europos Komisijos duomenimis, su PVM susijusios prievolės yra viena didžiausių tarpvalstybinės prekybos kliūčių, nes įmonės priverstos registruotis PVM mokėtojomis visose valstybėse, kurių klientams teikia prekes ar paslaugas. Tai verslui gali kainuoti iki 8 tūkst. eurų, o elektroninio deklaravimo sistema leidžia to išvengti. Tikėtina, jog platesnis šios sistemos taikymas leis ES įmonėms iš viso sutaupyti apie 2,3 mlrd. eurų, o ES valstybių pajamos iš PVM išaugs 7 mlrd. eurų.

Atnaujintoms taisyklėms pritarė 540 EP narių, nepritarė 30, o susilaikė 68.

Kartu Europos Parlamentas pritarė susijusioms taisyklėms (576 balsai už, 30 prieš, 32 susilaikė), kurios leis pagerinti ES valstybių mokesčių institucijų bendradarbiavimą kovojant su PVM sukčiavimu. Pagal konsultavimosi procedūrą galutinį sprendimą dėl atnaujintų taisyklių priims ES Taryba, o Europos Parlamento nuomonė yra rekomenduojamoji.

„Šis svarbus PVM taisyklių atnaujinimas padės verslui sumažinti šio mokesčio deklaravimo sąnaudas, paskatins prekybą ir palengvins smulkiojo verslo galimybes prekiauti visoje ES“, – pažymėjo EP pranešėjas Catalin Sorin Ivan (Socialistai ir demokratai, Rumunija). 

NORINT PRADĖTI VERSLĄ NEBŪTINA KURTI ĮMONĖS

Gyventojai, norėdami pradėti savo verslą, nebūtinai turi kurti įmonę. Jie gali pradėti vykdyti individualią veiklą – įsigyti verslo liudijimą arba įregistruoti individualią veiklą pagal pažymą.

Įsigyjant verslo liudijimą savivaldybės nustatytas fiksuotas Gyventojų pajamų mokestis sumokamas iš karto. Verslo liudijimo kaina priklauso nuo kelių aspektų – veiklos vykdymo teritorijos ir pobūdžio bei laikotarpio. Savivaldybės nustato tam tikro dydžio lengvatas įvairioms grupėms gyventojų. Verslo liudijimo kainą galima apskaičiuoti naudojantis specialia skaičiuokle, kurią galima rasti adresu https://www.vmi.lt/cms/verslo-liudijimu-skaiciuokle12. Individualia veikla įsigijus verslo liudijimą besiverčiantys gyventojai kiekvienais metais iki gegužės 1 d. privalo deklaruoti pajamas.

Jei asmuo nori verstis veikla, nepatenkančia į veiklos, kuria gali būti verčiamasi turint verslo liudijimą, rūšių sąrašą, jis gali registruoti individualią veiklą pagal pažymą. Šią formą turėtų rinktis ir tie gyventojai, kurie nori samdyti darbuotojus savo veiklos vykdymui, arba yra PVM mokėtojais.

Individualios veiklos pažymėjimas mokesčių mokėtojui nieko nekainuoja, o pasibaigus kalendoriniams metams tereikia sumokėti 5 proc. pajamų mokestį, laisvųjų profesijų atstovams – 15 proc. Šiuo atveju pajamų mokestis mokamas nuo skirtumo, kuris gaunamas iš individualios veiklos pajamų atėmus leidžiamus atskaitymus. Nenorėdamas kaupti išlaidas įrodančių dokumentų, mokėtojas leidžiamiems atskaitymams gali priskirti 30 proc. menamų išlaidų. Vykdant individualią veiklą pagal pažymą, mokėtinus mokesčius apskaičiuoja, deklaruoja ir sumoka pats gyventojas. Tai privalu padaryti iki kitų kalendorinių metų gegužės 1 dienos.

Įsigyti verslo liudijimą ar įregistruoti individualios veiklos pažymą dabar labai paprasta.Tai greitai ir patogiai galima padaryti internetu.  Pakanka prisijungti prie sistemos Mano VMI (https://www.vmi.lt/manovmi/) ir atlikti prašomus veiksmus. Visa informacija ir verslo liudijimas ar individualios veiklos pažyma gyventojui pateikiama toje pačioje sistemoje.

Kauno AVMI

INFORMACIJA – VIENU POLICIJOS TELEFONO NUMERIU

Policijos departamente sukurta asmenų aptarnavimo vieno langelio principu paslauga - informacija gyventojams teikiama tel. 8 700 60000 ir el. paštu info@policija.lt.

Tačiau ši naujovė neriboja ir interesantų galimybės susisiekti su konkrečiu policijos darbuotoju - būsite sujungti (nesant galimybės - pateikti kontaktai) visais atvejais, kai negalės padėti Policijos departamento Informacijos teikimo skyriaus darbuotojai.

Marijampolės apskr. VPK informacija

NE VISI MOKESČIŲ MOKĖTOJAI SKUBA IKI KALĖDŲ SUSIGRĄŽINTI PERMOKĄ

Kauno apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – Kauno AVMI) informuoja, kad iš 608 Marijampolės apskrities gyventojų, kurie į savo elektroninio pašto dėžutes jau gavo Valstybinės mokesčių inspekcijos (toliau – VMI) asmeninius pranešimus apie tai, jog 2017 metų pradžioje nepasinaudojo galimybe ir nesusigrąžino jiems priklausančios gyventojo pajamų mokesčio permokos, tik 74 gyventojai pasinaudojo galimybe susigrąžinti permoką. Jų sąskaitas pinigai pasieks iki Kalėdų. Marijampolės apskrities gyventojai dar gali susigrąžinti apie 109 tūkst. eurų.

„Po asmeninių priminimų, kad gali susigrąžinti permoką, pajamas Marijampolės apskrityje deklaravo tik apie 12 proc. priminimus gavusių gyventojų. Aktyviausiai tai suskubo padaryti Vilkaviškio rajono ir Kazlų Rūdos savivaldybės gyventojai, kur permokas susigrąžino apie 16 proc. gavusiųjų pranešimus. Mažiau aktyvūs yra Šakių rajono ir Kalvarijos gyventojai. Šiose savivaldybėse po informavimo permokas susigrąžino apie 11 proc. gyventojų. Pasyviausi – Marijampolės savivaldybės gyventojai. Čia pajamas deklaruoti ir permokas susigrąžinti suskubo tik 10 proc. gyventojų“,- pasakoja Kauno AVMI viršininkė Judita Stankienė, primindama, kad priežasčių, kodėl gyventojams susidaro grąžintina suma, yra kelios - dėl neapmokestinamojo pajamų dydžio, kuris taikomas apskaičiuojant darbdavio išmokamą atlyginimą, ir gyventojo pajamų mokesčio lengvatų (dėl mokėtų įmokų už studijas, įmokėtų gyvybės draudimo įmokų ar įmokų į pensijų fondus).

Grąžintiną sumą gyventojai gali rasti prisijungę prie Elektroninio deklaravimo sistemos (EDS), adresu https://deklaravimas.vmi.lt.

VMI pažymi, kad asmeninius pranešimus apie galimybę susigrąžinti permoką išsiuntė elektroniniu būdu į tuos elektroninio pašto adresus, kuriuos gyventojai yra nurodę Elektroninio deklaravimo sistemoje ar Mano VMI. Sulaukę VMI pranešimo į savo elektroninio pašto dėžutę, gyventojai turėtų prisijungti prie EDS, ten patvirtinti visiškai užpildytą preliminarią pajamų deklaraciją.

Kauno apskrities valstybinė mokesčių inspekcija 

ANTIMIKROBINIS ATSPARUMAS - VIS DIDĖJANTI PROBLEMA

Prasidėjus Pasaulinei supratimo apie antibiotikus savaitei, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos (toliau - NVSC) Marijampolės departamento specialistai atkreipia dėmesį į vis didėjančią antimikrobinio atsparumo problemą, kuria siekiama skatinti visuomenę, sveikatos priežiūros specialistus, sveikatos politikus imtis priemonių, kad antibiotikai išliktų veiksmingi ir jiems atsparių bakterijų būtų kuo mažiau. Pasaulinės supratimo apie antibiotikus savaitės šūkis „Prieš vartojant antibiotikus, patarimo kreipkis į sveikatos priežiūros specialistą“.

Kas yra antimikrobinis atsparumas?

Antimikrobinis atsparumas išsivysto tuomet, kai bakterijos prisitaiko ir auga vartojant antibiotikus. Prisitaikymas priklauso nuo to, kaip dažnai yra vartojami antibiotikai. Kadangi antibiotikai yra priskiriami tai pačiai vaistų rūšiai, išsivysčius atsparumui vienam antibiotikui, gali atsirasti atsparumas ir visiems kitiems susijusiems antibiotikams. Pavojinga ir tai, kad atsparios antibiotikams bakterijos gali cirkuliuoti žmonių ir gyvūnų populiacijose per maistą, vandenį ir aplinką.

Situacija Lietuvoje – nepalanki

Didžiąją dalį Lietuvoje suvartojamų antimikrobinių vaistinių preparatų sudaro penicilinai ir makrolidai. Antimikrobinių vaistinių preparatų suvartojimo situacija, palyginti su kitomis ES šalimis, nėra išskirtinė – Lietuvoje antimikrobinių vaistinių preparatų suvartojimas artimas Europos vidurkiui. Skiriasi antimikrobinių vaistinių preparatų suvartojimas ambulatorinėje ir stacionarinėje grandyje: ambulatorinėje grandyje antimikrobinių vaistų suvartojimas nedidelis, mažesnis už ES vidurkį, stacionarinėje grandyje – vienas didžiausių ES. Remiantis 2016 m. Eurobarometro duomenimis, tik 46 proc. Lietuvos gyventojų žino, kad gydant peršalimą ir gripą, antibiotikai yra neefektyvūs.

Kaip elgtis, kad antimikrobinio atsparumo grėsmė sumažėtų?

                      Prie antimikrobinio atsparumo mažinimo gali prisidėti kiekvienas:

•                    laikytis rankų higienos rekomendacijų;

•                    tinkamai ruošti maistą (po maisto ruošos gerai išplauti įrankius bei paviršius, indus, maistą gaminti tik švariomis rankomis, kiekvieną kartą po žalios mėsos apdorojimo rankas nusiplauti muilu ir vandeniu);

•                    vengti artimo kontakto su sergančiais asmenimis;

•                    lytinių santykių metu visada naudoti prezervatyvą;

•                    skiepytis;

•                    vartoti švarų, atitinkantį reikalavimus, geriamąjį vandenį;

•                    nesidalinti antibiotikais su kitais asmenimis;

•                    vartoti antibiotikus griežtai laikantis gydytojo rekomendacijų,  tik tuomet, kai jie yra reikalingi,

•                    gydytojo paskirtą dozę suvartoti tik per nurodytą laiką.

Nerizikuokite savo sveikata

Savigyda antibiotikais – tai neatsakingas antibiotikų vartojimas nepasitarus su gydytoju, todėl svarbu atminti, kad:

•                    antibiotikus gali skirti tik gydytojas: nemėginkite įsigyti antibiotikų be recepto; nekaupkite jų vėlesniam gydymui; nevartokite antibiotikų, likusių po ankstesnio gydymo; nesidalykite jų likučiais su artimaisiais ar draugais;

•                    antibiotikai nemalšina skausmo: antibiotikai nepalengvina galvos ar kitų kūno dalių skausmo, nemažina karščiavimo;

•                    antibiotikai veiksmingi tik kovojant su bakterinės kilmės ligomis, virusų sukeltų infekcijų, tokių kaip gripas, sloga, peršalimas, jie neveikia;

•                    nevartokite antibiotikų be reikalo: nuo peršalimo ar gripo vartojami antibiotikai nebus veiksmingi, priešingai, jie gali sukelti ir šalutinių požymių – viduriavimą, pykinimą;

•                    daugelį simptomų galima palengvinti nereceptiniais vaistais.

NVSC specialistai atsakys į iškilusius klausimus

NVSC specialistai nuolat teikia konsultacijas apie tinkamą antibiotikų vartojimą, antimikrobinį atsparumą, jo plitimo mažinimo priemones, hospitalines infekcijas. Aktyviau  kreipkitės į NVSC Marijampolės departamento specialistus, kurie Jums suteiks moksliniais įrodymais pagrįstą informaciją ir rekomendacijas.

TRIUŠININKYSTĖ – IR VERSLAS, IR POMĖGIS, IR GALIMYBĖ UŽDIRBTI

Edmundas Reimerys – vienas žinomiausių rajone triušių veisėjų. Apie jo darbą šioje srityje puikiai žino ne tik rajono, bet ir visos Lietuvos bei užsienio šalių žmonės. Labiausiai jį pažįsta tie, kurie panirę į triušininkystę. Kuris šiais laikais jau nebėra susijusi vien tik su triušių auginimu maistui. Triušininkystė jos profesionalams – ir saviraiška, ir kūryba, ir žinomumas, ir galimybė iš to gauti pajamų.

Šiomis dienomis Vilkaviškio vaikų ir jaunimo centre įvyko ketvirtoji tarptautinė veislinių triušių paroda. Dvi dienas trukusiame renginyje apsilankė šimtai vilkaviškiečių ir miesto svečių. Pažiūrėti į daugiau nei 120 triušių vyko tiek maži, tiek vyresni rajono savivaldybės gyventojai.

Šventėje savo ilgaausius pristatė Lietuvos veislinių triušių augintojų asociacijos nariai bei svečiai iš Latvijos ir Slovakijos. Susirinkusieji ne tik žavėjosi pačiais įvairiausiais triušiais, bet ir gėrėjosi mažųjų Vilkaviškio darželinukų piešinių paroda „Mano triušis“, o parodos organizatoriai dailininkams dovanojo vaisių. Gyvūnėlių savininkai mielai leido vaikams glostyti savo augintinius, o kiek savo atžalų nuotraukų prie triušių narvelių mobiliaisiais telefonais padarė mamos, sunku ir suskaičiuoti. Suaugusieji galėjo sužinoti apie triušių auginimą, įsigyti mezginių iš jų vilnos, ekologiškų kremų su triušio taukais. Buvo renkamas geriausias bei gražiausias triušiai, specialiu prizu apdovanotas geriausias svečių švelniakailis ilgaausis gyvūnėlis.

Renginio metu Lietuvos veislinių triušių augintojų asociacijos pirmininką lekėtiškį Edmundą Reimerį, kuris taip pat dalyvavo šiame renginyje,  sveikino ir jam padėkos raštą įteikė rajono savivaldybės meras Algirdas Neiberka. Sveikinimo žodžius tarė ir Seimo narys Kęstutis Smirnovas, Vilkaviškio rajono savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus vedėja Lina Grygelaitienė ir kiti svečiai. Pats E. Reimerys džiaugėsi, kad ši paroda sulaukė tokio didžiulio populiarumo. 

Parenta pagal http://www.vilkaviskis.lt 

INFORMACIJA VYKDANTIEMS PREKYBINĘ VEIKLĄ INTERNETU

Kauno apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – Kauno AVMI) primena, kad gyventojai, ketinantys vykdyti ar vykdantys prekybinę veiklą internetu, privalo įregistruoti individualią veiklą pagal pažymą (veiklos rūšis - užsakomasis pardavimas paštu arba internetu) ar steigti įmonę ir atitinkamai mokėti mokesčius. Prekyba internetu nepriskiriama veikloms, kuriomis gali būti verčiamasi turint verslo liudijimą.

Atkreipiamas dėmesys, kad individualią veiklą pagal pažymą gali registruoti ir nepilnamečiai, sulaukę 14 metų irturintys vieno iš tėvų (įtėvių, rūpintojų) sutikimą. Individualios veiklos pajamoms, gautoms vykdant prekybinę veiklą internetu, taikomas 5 proc. gyventojų pajamų mokesčio tarifas.

Įregistruoti individualią veiklą pagal pažymą greičiausia ir patogiausia sistemoje Mano VMI, adresu https://www.vmi.lt/manovmi/. Naudojantis elektroninėmis paslaugomis gyventojai gali sutaupyti laiko ir kitų resursų: nebereikia vykti į mokesčių inspekciją.  

VMI PRADĖJO PERVESTI GYVENTOJŲ SKIRTĄ PARAMĄ ĮVAIRIOMS ORGANIZACIJOMS IR PARTIJOMS

VMI informuoja, kad pradėtas paramos pervedimas paramos gavėjams ir politinėms partijoms: jau pervesta beveik 2,5 mln. Eurų. 532 tūkst. gyventojų skyrė 17 mln. eurų paramos, iš jų 703 meno kūrėjus 3094 rėmėjai parėmė 131 tūkst. eurų, o 62 tūkst. rėmėjų partijoms skyrė 952,7 tūkst. eurų paramą. Daugiausia paramos Marijampolėje sulauks VšĮ „Sveikatingumo idėjos“ bei Lietuvos socialdemokratų partija.

Kauno apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – Kauno AVMI) informuoja, kad paramos gavėjams ir politinėms partijoms pradedama pervesti parama. Marijampolės apskrityje 20 tūkst. gyventojų nuo 2016 metais sumokėto gyventojų pajamų mokesčio paramai paskyrė 472 tūkst. eurų. Lėšos dalimis pervedamos kasdien, parama bus pervesta iki lapkričio 15-osios dienos.

Gyventojai įvairias organizacijas kasmet gali paremti skirdami 2 proc., o partijas – 1 proc. sumokėto pajamų mokesčio. Šiemet pirmą kartą tarp paramos gavėjų yra ir meno kūrėjai. Marijampolės savivaldybėje paramą meno kūrėjams paskyrė 15 gyventojų. Daugiausia Marijampolės savivaldybės gyventojų paramos šiemet bus pervesta VšĮ „Sveikatingumo idėjos“, kuriai 562 rėmėjai skyrė 14,7 tūkst. eurų. Kiek didesne nei 8,8 tūkst. eurų suma bus paremtas Marijampolės baikerių klubas „Siena“, 8,2 tūkst. eurų gyventojai skyrė „Mantingos“ labdaros ir paramos fondui.

Šiemet didžiausia paramos suma tarp politinių partijų Marijampolės savivaldybėje skirta Lietuvos socialdemokratų partijai (per10 tūkst. eurų), Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžiui (per 3,6 tūkst. eurų), politinei partijai Tėvynės sąjunga - Lietuvos krikščionys demokratai (per 1,8 tūkst. eurų). 

ŽEMĖS MOKESČIUI SUMOKĖTI – LYGIAI TRYS SAVAITĖS

·                                       Žemės mokestį gyventojai ir įmonės už einamuosius metus šiemet turi sumokėti iki lapkričio 15 d.

·                                       Šiemet žemės mokestis apskaičiuotas jau nuo visos žemės sklypo vidutinės rinkos vertės, nes baigiasi penkerių metų (2013-2017 m.) pereinamasis laikotarpis.

·                                       VMI žemės mokestį apskaičiuoja pagal Registrų centro pateiktas žemės sklypų vertes ir pagal kiekvienos savivaldybės tarybos individualiai nustatytus žemės mokesčio tarifus.Savivaldybių tarybos turi teisę savo biudžeto sąskaita minėtą mokestį sumažinti arba visai nuo jo atleisti.

·                                       Mokestį 2017 m. mokės 688 tūkst. žemės savininkų, kurie į savivaldybių biudžetus turėtų sumokėti31,4 mln. eurų.

Kauno apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – Kauno AVMI) informuoja, kad privačios žemės savininkams apskaičiavo už 2017 metus mokėtiną žemės mokestį bei šiandien pateikė žemės mokesčio deklaracijas VMI Elektroninio deklaravimo sistemojedeklaravimas.vmi.lt, be to, mokesčio sumas galima peržiūrėti sistemoje „Mano VMI“www.vmi.lt/manovmi. Tiems žemės savininkams, kurie nėra VMI elektroninių paslaugų vartotojai, žemės mokesčio deklaracijos siunčiamos klasikiniu paštu ir adresatus jos pasieks iki lapkričio 1-osios. Žemės valdytojai mokestį turi sumokėti iki š. m. lapkričio 15 d.

Šiemet baigiasi penkerių metų pereinamasis laikotarpis, todėl žemės mokestis apskaičiuotas jau nuo visos žemės sklypo vidutinės rinkos vertės*. Nors pereinamuoju laikotarpiu taikytų žemės mokesčio lengvatų nebeliko, tačiau savivaldybių tarybos turi teisę savo nuožiūra taikyti lengvatas arba atleisti nuo žemės mokesčio. Šiemet, iki žemės mokesčio skaičiavimo, tą suspėjo padaryti Kauno rajono savivaldybės taryba, kuri nuo žemės mokesčio atleido beveik pustrečio tūkstančio nuo liūčių nukentėjusių ūkininkų ir jų sąrašus pateikė VMI. Šiems ūkininkams žemės mokesčio reikės mokėti mažiau.

VMI žemės mokestį apskaičiuoja pagal Registrų centro pateiktas žemės sklypų vertes** ir pagal kiekvienos savivaldybės tarybos individualiai nustatytus žemės mokesčio tarifus, kurie gali svyruoti nuo 0,01 iki 4 proc.2017 m. savivaldybių tarybų patvirtintus žemės mokesčio tarifus galima sužinoti VMI svetainėje http://www.vmi.lt/cms/zemes-mokestis2. Žemės mokestį Marijampolės savivaldybėje mokės12,8 tūkst. gyventojų ir 193 juridiniai asmenys. Gyventojai savivaldybių, kuriose nuosavybės teise valdo žemės sklypus, biudžetus papildys beveik 411 tūkst. eurų, juridiniai asmenys – 60,6 tūkst. eurų suma.

VMI duomenimis, iš viso šalyje yra per 993 tūkst. žemės mokesčio mokėtojų. Dėl savivaldybių nustatytų lengvatų mokestį moka ne visi žemės savininkai – šiais metais jį turi mokėti apie 688 tūkst. gyventojų ir įmonių. Skaičiuojama, kad į savivaldybių biudžetus 2017 m. bus sumokėta apie 31,4 mln. eurų žemės mokesčio: apie 26,5 mln. eurų sumokės gyventojai, apie 4,9 mln. eurų - įmonės ir kt. juridiniai asmenys. 2016 m. apskaičiuota žemės mokesčio suma – 29,2 mln. eurų, 2015 m.- 26,6 mln. eurų, 2014 m.- 22,2 mln. eurų, 2013 – 17,7 mln. eurų.

Mokesčių administratorius primena, kad žemės mokestis yra mokamas už gyventojams ir įmonėms nuosavybės teise priklausančią privačią žemę, išskyrus už miško žemę ir žemės ūkio paskirties žemę, kurioje įveistas miškas. Nauji žemės savininkai mokestį moka, jei žemę įsigijo pirmąjį pusmetį, o jei antrąjį pusmetį – tuomet žemės mokestis turės būti mokamas nuo kitų metų.

VMI atkreipia dėmesį, kad žemės mokesčio mokėtojui pateikiamoje deklaracijoje nurodytas mokesčių specialistas ir jo kontaktai. VMI atstovas, mokesčių mokėtojui pageidaujant, galės patarti, kaip sumokėti žemės mokestį naudojantis VMI e. paslaugomis. Žemės mokestį galima sumokėti ne tik bankuose (VMI atsiskaitomoji sąskaita atidaryta daugelyje šalies bankų), bet ir pašto skyriuose, „Perlo“ terminaluose, spaudos kioskuose, kitose mokėjimus priimančiose įstaigose. VMI ragina žemės mokesčio mokėtojus mokestį sumokėti laiku. Pažymėtina, jog mokėdami žemės mokestį už kitą asmenį, gyventojai turėtų nepamiršti nurodyti žemės savininko duomenų - vardo, pavardės ir asmens kodo.

Mokesčių mokėtojas informaciją apie mokėtiną žemės mokestį gali sužinoti VMI Mokesčių informacijos centro trumpuoju telefonu 1882. Taip pat gali kreiptis į mokesčių specialistą, kurio kontaktai pateikti žemės mokesčio deklaracijoje.

FORMUOJAMA NAUJA PRAKTIKA – GYVENTOJUS PASIEKS VMI PRANEŠIMAI SU APSKAIČIUOTA MOKĖTINA GPM SUMA

Pirmieji pranešimų sulauks beveik 4 tūkst. Kauno, Alytaus ir Marijampolės apskričių gyventojų, privalėjusių, bet nepateikusių metinių pajamų deklaracijų už 2016 m. dėl pritaikyto per didelio metinio ar papildomo neapmokestinamojo pajamų dydžio (NPD). Dėl šios priežasties vis dar laukiama apie230 tūkst. eurų GPM. Šiemet  pajamas Lietuvoje deklaravo daugiau kaip 1,23 mln. gyventojų, į valstybės biudžetą sumokėta daugiau kaip 141 mln. eurų GPM.

Kauno apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – Kauno AVMI) informuoja, jog pirmą kartą gyventojams išsiųs pranešimus su pagal VMI duomenis apskaičiuota mokėtina GPM suma, kurią gyventojai turės sumokėti per 10 darbo dienų. Pranešimai bus siunčiami pajamas privalėjusiems deklaruoti, bet to nepadariusiems gyventojams, kuriems VMI dar kovo mėn. buvo parengusi visiškai užpildytas metines pajamų deklaracijas už 2016 m.

Šiuo metu pranešimai parengti gyventojams, kuriems 2016 m. mokėtina GPM suma susidarė dėl jiems pritaikyto per didelio metinio ar papildomo neapmokestinamojo pajamų dydžio (NPD)*. Vėliau pranešimai bus formuojami gyventojams, kurie, remiantis VĮ „Regitra“ duomenimis, neišlaikę 3 metų pelningai pardavė automobilį. Pranešimuose bus nurodyta konkreti suma, kurios gyventojui nesumokėjus, VMI įgys teisę ją išieškoti iš gyventojo lėšų.

BŪNA IR TAIP:  UAB „GULBELĖ" PAŽEIDĖ POLITINĖS REKLAMOS SKLEIDIMO SĄLYGAS

Www.vrk.lt. Vyriausioji rinkimų komisija (toliau – VRK), tikrindama 2017 m. balandžio 23 d. naujų savivaldybių tarybų narių – merų rinkimų Jonavos ir Šakių rajonų savivaldybėse politinės kampanijos dalyvių pateiktas Politinės kampanijos finansavimo ataskaitas, atkreipė dėmesį į tai, kad UAB „Gulbelė" nepateikė savo politinės reklamos įkainių VRK, nors minėtos politinės kampanijos metu su Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga ir su Lietuvos socialdemokratų partijos kandidate Raminta Bastyte sudarė sutartis dėl reklamos plotų, kuriuose buvo skleidžiama minėtų politinės kampanijos dalyvių politinė reklama, nuomos.

Tyrimą atliko VRK Politinių partijų ir politinių kampanijų finansavimo kontrolės skyrius, kurio metu UAB „Gulbelė" buvo išsiųstas paklausimas dėl politinės reklamos skleidimo bendrovei priklausančiuose reklamos plotuose.

UAB „Gulbelė" atsakyme į VRK paklausimą nurodyta, kad įmonė politinės reklamos įkainių nepateikė dėl nežinojimo ir pripažįsta padariusi pažeidimą, dėl kurio labai apgailestauja ir ateityje griežtai žada laikytis Politinių kampanijų finansavimo ir finansavimo kontrolės įstatymo (Įstatymas). Atsakyme taip pat nurodyta, kad įmonė nėra nusistačiusi reklamos plotų nuomos įkainių, todėl „kiekvieną kartą šalys tarpusavyje tariasi ir priima abiem pusėms priimtiną sprendimą". Įmonės interneto svetainėje nurodytos pagrindinės veiklos sritys yra mažmeninė prekyba (maisto prekėmis ir statybinėmis medžiagomis), gamyba (duonos ir pyrago gaminių), maitinimo paslaugos ir nekilnojamojo turto nuoma. Skiltyje „Nuoma" pateikiama informacija tik apie nuomojamas patalpas, t. y. nerasta informacijos, kad UAB „Gulbelė", be patalpų, nuomotų ir reklamos plotus. Tačiau įmonė atsakė, jog „UAB „Gulbelė" įprastai savo veikloje užsiima reklamos plotų <...> nuoma". Kadangi kainos už nuomos paslaugą nustatomos kiekvienu konkrečiu atveju tariantis su nuomininkais, tai ir susitarimai su Raimondu Januševičiumi (Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos kandidatu) ir Raminta Bastyte buvo skirtingi, <...> tačiau šalių susitarimai buvo abiem pusėms priimtini".  

Susipažinus su abiem politinės kampanijos dalyviais sudarytų reklaminių plotų nuomos sutarčių sąlygomis, nustatyta, kad Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos kandidatui Raimondui Januševičiui už panašias paslaugas buvo taikomos gerokai mažesnės kainos nei kandidatei Ramintai Bastytei. Įmonė nurodė dvi priežastis: „1) viena iš Ramintos Bastytės politinių reklamų buvo iškabinta viešojo transporto stotelėje, kuri laikoma labai patrauklia vieta reklamai ir jai taikomos didesnės (miesto) kainos; 2) Raimondas Januševičius savo politinės reklamos iškabinimu ir nukabinimu rūpinosi pats, todėl jam buvo taikomos mažesnės kainos.  Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovė patvirtino, kad išlaidų už tentų pakabinimą / nukabinimą nebuvo, nes šiuos darbus Raimondas Januševičius atliko pats". Pažymėtina ir tai, kad UAB „Gulbelė" pagrindinė veikla nėra reklamos paslaugos, todėl įmonė gali nuomoti stendus pigiau.

VRK siekdama įsitikinti, ar iš tikrųjų toje pačioje gatvėje esančių reklamos plotų – vienas viešojo transporto stotelėje, kitas ant pastato sienos – nuomos kaina skiriasi tokiu dideliu skirtumu, papildomai paprašė UAB „Gulbelė", kad ši pateiktų kitų PVM sąskaitų faktūrų ar sutarčių pavyzdžių. Nors palyginimui pateiktoje PVM sąskaitoje faktūroje nurodyti reklamos plotai yra kitose Šakių miesto gatvėse (ne V. Kudirkos g.), VRK nustatė, kad Ramintai Bastytei ir Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungai už reklamos plotų, įrengtų Šakių mieste esančių pastatų, nuomą buvo taikoma panaši kaina.

Atsižvelgiant į Politinių partijų ir politinių kampanijų finansavimo kontrolės skyriaus pažymą, 2017 m. rugsėjo 4 d. VRK posėdžio metu nariai nusprendė pažymai pritarti ir pripažinti, jog UAB „Gulbelė", kuri pagal Visuomenės informavimo įstatymo 2 straipsnio 78 dalį laikytina viešosios informacijos skleidėja, išnuomojusi reklamos plotus Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungai ir Lietuvos socialdemokratų partijos kandidatei Ramintai Bastytei politinei reklamai skleisti, pažeidė Įstatymo 16 straipsnio 4 dalį, pagal kurią politinės kampanijos laikotarpiu viešosios informacijos rengėjai ar skleidėjai skleisti politinę reklamą gali tik pagal VRK pateiktus politinės reklamos įkainius ir sąlygas.

SAVAM SKLYPE UŽAUGINTA PRODUKCIJA NEAPMOKESTINAMA

Kauno apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – Kauno AVMI) informuoja, kad gyventojai, parduodantys savo sklype užaugintą žemės ūkio produkciją (vaisius, daržoves, gėles ir kt.) neprivalo įsigyti verslo liudijimo. Tokia gyventojo veikla yra priskiriama žemės ūkio veiklai, o pajamos iš žemės ūkio veiklos yra neapmokestinamos Gyventojų pajamų mokesčiu (jeigu šias pajamas gaunantis gyventojas mokestiniu laikotarpiu neprivalo registruotis Pridėtinės vertės mokesčio mokėtoju*).

Taip pat, iš gyventojų gavus ne daugiau kaip 3 tūkst. eurų žemės ūkio pajamų, neprivaloma teikti ir pajamų deklaracijos.  Gyventojai, kurie žemės ūkio produkciją perpardavinėja, privalo įsigyti prekybos verslo liudijimą, įregistruoti individualią veiklą pagal pažymą ar steigti įmonę ir atitinkamai mokėti mokesčius. Patogiausias būdas – įsigyti verslo liudijimą. Trumpiausias prekybos verslo liudijimo laikotarpis – 1 diena.

 Įsigyti verslo liudijimą ar įregistruoti individualią veiklą pagal pažymą greičiausia ir patogiausia sistemoje Mano VMI, adresu https://www.vmi.lt/manovmi/. Naudodamiesi  elektroninėmis paslaugomis gyventojai gali sutaupyti laiko ir kitų resursų: nebereikia vykti į Mokesčių inspekciją.  

KAS TA LEGIONELIOZĖ?

Legioneliozė – užkrečiamoji liga, kurią sukelia Legionella pneumophilla bakterija, pasireiškianti plaučių uždegimu bei netipiška ligos eiga. Užsikrečiama aerogeniniu būdu, įkvepiant aerozolio (smulkių lašelių), kuriame yra ligos sukėlėjų. Legionelioze neužsikrečiama geriant ar maisto ruošimui vartojant užkrėstą vandenį, taip pat nuo sergančio asmens.

Legioneliozė nėra dažna liga, tačiau labai paplitusi išsivysčiusiose šalyse, kurių ūkyje daug terminio vandens generavimo, aušinimo, recirkuliavimo, oro kondicionavimo ir kitų technologijų. Natūralioje aplinkoje randami nedideli legionelių kiekiai: upių ir ežerų vandenyje, dirvožemyje, didesni kiekiai – visuomeninės ir gamybinės paskirties objektų karšto ir šalto vandens apytakos sistemose. Šiose sistemose nusėdęs dumblas, rūdys pagerina sąlygas legionelėms daugintis. Daugėjant oro kondicionavimo, įvairių vandens baseinų, sūkurinių vonių bei kitos vandens įrangos buityje, didėja galimybė legionelėms plisti. Palankiausia vandens temperatūra joms daugintis 20–45 °C, žemesnėje nei 20ºC ir aukštesnėje nei 60ºC legionelės nesidaugina, bet išlieka gyvybingos.

Labai svarbu nesudaryti palankių sąlygų legionelių dauginimuisi. Kaip tai padaryti? – palaikyti karšto vandens temperatūrą 50–60 ºC, šalto vandens temperatūra turi būti ne didesnė nei 20 ºC. Vanduo turi nuolatos cirkuliuoti. Tinkamai valyti vandens sistemas, kad nesusidarytų nuosėdos. Reguliariai valyti dušus, dušų galvutes, vandens čiaupus. Valyti ir dezinfekuoti vandens šildytuvus, vandens filtrus. Po vandens šildytuvų remonto ir prieš šildymo sezoną dezinfekuoti karšto vandens sistemas. Legioneliozės profilaktika – tai sukėlėjo rezervuaro paieška ir jo nukenksminimas terminiais ar cheminiais metodais, oro kondicionavimo, vėsinimo, drėkinimo ir kitų sistemų tinkama priežiūra.

Norint sunaikinti legioneles reikia padidinti karšto vandens temperatūrą iki +66 °C visoje vandens sistemoje ir ją išlaikyti 25 min. Po to ne trumpiau kaip 5 min. plauti visus sistemos išleidimo vamzdžius, atsukus visus čiaupus. Iškyla pavojus nusideginti karštu vandeniu, todėl paslaugų teikėjas turi vartotoją informuoti raštu apie vykstančius karšto vandens sistemos darbus. Jeigu karšto vandens tiekimo sistemoje temperatūra mažesnė negu 50 ºC, būtina taikyti termošoką.

Vartotojams rekomenduojame renkantis baseinus, apgyvendinimo paslaugas, sporto klubus būti atidiems ir skirti laiko tam, kad gautumėte kokybiškas paslaugas ir apsaugotumėte savo sveikatą, o turint pagrįstos informacijos apie teikiamas nesaugias paslaugas, prašome nedelsiant informuoti Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Marijampolės departamentą telefonu 8 (343) 53332 arba elektroniniu paštu: marijampole@nvsc.lt.

PASIENYJE

2017-09-18. VSAT  Pagėgių rinktinėje lankėsi  Lietuvos kariuomenės Sausumos pajėgų vadas   brigados generolas  Valdemaras Rupšys ir jį lydinti delegacija.

Kariškiams  pagrindinius sieną su Rusija saugančios Pagėgių rinktinės uždavinius, funkcijas bei darbo specifiką pristatė Pagėgių rinktinės vadas  Rimantas Timinskis.

Rinktinės vadas kalbėjo apie veiklą,  pasiektus rezultatus. R. Timinskis  su  brigados generolu Valdemaru Rupšiu   kalbėjo apie bendradarbiavimą, pagalbą, bei tarpusavio komunikaciją. 

Kariškiai  domėjosi nelegalios migracijos srautais rinktinės saugomame ruože. Kalbėta ir apie Rusijos ir Baltarusijos kariuomenių strategines pratybas „Zapad 2017".

Pagėgių pasieniečių vadas R. Timinskis aprodė rinktinės muziejų bei muziejinę ekspoziją po atviru dangumi, papasakojo kai kurių eksponatų atsiradimo istoriją bei prisiminė įvykius, kuriuose figūravo tos transporto priemonės.

Svečiams aprodytas sulaikytų kontrabandinių prekių sandėlis, šaudykla, sporto salė. Vėliau delegacija vyko į VSAT Pagėgių rinktinės padalinius – Bardinų, Plaškių, Vileikių užkardas.

Čia brigados generolas Valdemaras  Rupšys  su delegacija pamatė kaip yra saugoma valstybės siena, padedant techninėms sienos kontrolės stebėjimo sistemoms. Svečiai džiaugėsi už suteiktą galimybę apsilankyti viename iš VSAT padalinių, išgirsti daug vertingos informacijos, savo akimis pamatyti kaip yra saugoma išorės Europos Sąjungos siena.