Mano stuba
"Ne,- nu tai jo!"- keisčiausias lietuviškas posakis. Kaip ir visas gyvenimas :):):)

SPORTO KLUBŲ VEIKLAI REIKALINGAS LEIDIMAS-HIGIENOS PASAS

Populiarėjant sveikam ir aktyviam gyvenimo būdui, pastebima, kad duris atveria vis daugiau naujų sporto klubų. Marijampolės apskrityje per pastaruosius 2 metus buvo įsteigti 6 nauji sporto klubai. Nusprendus įkurti naują sporto klubą reikėtų nepamiršti, kad prieš pradedant vykdyti veiklą reikia turėti šiai veiklai teisės akto nustatyta tvarka išduotą leidimą-higienos pasą. 2017 metais Marijampolės apskrityje buvo nustatyti 2 sporto klubai, kurie vykdė veiklą neturėdami leidimo-higienos paso. Informuojame, kad pagal Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 52 straipsnį, vertimasis ūkine komercine veikla neturint teisės aktų nustatyta tvarka išduoto leidimo-higienos paso užtraukia baudą nuo trijų šimtų iki aštuonių šimtų penkiasdešimt eurų, o nusižengiant pakartotinai užtraukia baudą nuo devynių šimtų iki vieno tūkstančio septynių šimtų eurų.

Marijampolės apskrityje leidimą-higienos pasą išduoda Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Marijampolės departamentas (toliau – Marijampolės departamentas). Paslaugų vartotojus, turinčius duomenų apie galimai neteisėtą vertimąsi sporto klubo paslaugų veikla, prašome informuoti Marijampolės departamentą. Daugiau informacijostelefonu 8 (343) 53332 arba elektroniniu paštu: marijampole@nvsc.lt.

„PASIENIEČIAI LIETUVOS VALSTYBĖS SIENOS SARGYBOJE“

Pagėgių pasienio rinktinės pakomisė išrinko nugalėtojus Respublikinio mokinių piešinių konkurso „Pasieniečiai Lietuvos valstybės sienos sargyboje“. Atrinkti 9 darbai, kurie bus pateikti centrinei vertinimo komisijai.

Daugiau kaip mėnesį VSAT Pagėgių pasienio rinktinės saugomame ruože esančiose mokyklose vyko mokinių piešinių konkursas  „Pasieniečiai Lietuvos valstybės sienos sargyboje“ . Konkursas organizuotas siekiant paminėti Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio jubiliejų bei formuoti teigiamą pasieniečio profesijos įvaizdį visuomenėje.

VSAT Pagėgių pasienio rinktinė sulaukė net 214 piešinių. Juos pateikė įvairaus amžiaus,1-12 klasių moksleiviai iš Šilutės, Pagėgių, Tauragės, Jurbarko, Šakių bei Vilkaviškio savivaldybių.

     Daugiausia piešinių nupiešė ir atsiuntė pasieniečiams 1-4 klasių moksleiviai, jų pateikta vertinimui net 181 darbas. 5-8 klasių moksleiviai pristatė 19 piešinių, o 9-12 klasių -14.

Pagėgių pasienio rinktinės komisija, kuri buvo sudaryta iš rinktinės darbuotojų bei  Pagėgių savivaldybės meno ir sporto mokyklos dailės mokytojų vertino piešinius, tarėsi bei rinko gražiausius, originaliausius, įdomiausių siužetų ir atlikimo technikos meno darbus, atitinkančius konkurso temą.

Po sunkaus komisijos darbo buvo išrinkti nugalėtojai. 1-4 klasių (pradinis koncertras) nugalėtojais tapo - 9 metų Richardas Genutis  iš Pagėgių sav. Stoniškių pagrindinės mokyklos, 10 metų Orestas Jocius iš Šakių rajono Slavikų pagrindinės mokyklos, 10 metų Kamilė Kerpytė iš Tauragės „Šaltinio“ progimnazijos.

5-8 klasių (pagrindinis koncertras) grupėje išskirti piešiniai šių vaikų: 11-mečų Tado Bytauto, Mato Akstino bei Vakarės Dambrauskaitės iš Tauragės. Visi jie mokosi Tauragės Jovarų pagrindinėje mokykloje.

9-12 klasių (vidurinis koncertras) grupėje geriausiais pripažinti: 15-mečių Jovilės Gečaitės ir Gabrielės Pakalniškytės piešiniai, jos mokosi Tauragės „Versmės“ gimnazijoje bei 14 metų Miglės Rindokaitės piešinys, ji  mokosi Šilutės rajono Vainuto gimnazijoje.

 Gražiausių, originaliausių piešinių autoriai  artimiausiu metu bus apdovanoti rinktinės vado padėkomis bei prizais. 

KAUNO RAJONE PAGĖGIŲ PASIENIEČIAI TRIUŠKINA DIDELIUS KONTRABANDOS SANDĖLIUS

Kauno rajone Pagėgių pasieniečiai likvidavo didelį kontrabandinių rūkalų sandėliavimo ir, įtariama, perpardavimo sandėlį. Jame buvo 185 tūkst. pakelių cigarečių už daugiau kaip pusę milijono eurų, taip pat dešimtys tūkstančių grynųjų, manoma, gautų iš neteisėtos veiklos. Kovą tai yra jau antra panaši Pagėgių pasieniečių operacija Kauno rajone.

Trečiadienį  Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) Pagėgių pasienio rinktinės Kriminalinės žvalgybos skyriaus ir Specialiosios paskirties komandos  pareigūnai Kauno rajone, Karmėlavos seniūnijoje esančio Narėpų  kaimo garažų masyve, surengė operaciją.

Jos metu buvo užklupti 48-erių ir 53-erių Marijampolės bei Kauno gyventojai, kurie iš garažo į automobilius krovė cigaretes. Pagėgių kriminalistams įkliuvo ir 65-erių, įtariama, cigarečių pirkėjas. Jis atvyko, kai marijampolietis ir kaunietis jau buvo sulaikyti.  Pasieniečiams patikrinus atvykėlį,  paaiškėjo, kad jis atsivežė net 16 tūkst. eurų. VSAT pareigūnų manymu, jie buvo skirti cigaretėms įsigyti.

Narėpų kaime Pagėgių pasienio rinktinės pareigūnai iš viso patikrino penkis garažus. Keturiuose iš jų aptiktos cigarečių  dėžės, kuriose buvo 185 002 pakeliai įvairių rūšiųbaltarusiškų rūkalų. Lietuvoje toks krovinys su mokesčiais yra vertas beveik 525 tūkst. eurų.

Penktame garaže VSAT pareigūnai rado įrengtą savotišką biurą, kuriame, be kitų daiktų, buvo pinigų skaičiavimo aparatas ir daugiau kaip 40 tūkst. eurų grynaisiais. Skaičiuojant su pirkėjo atsivežtais 16 tūkst. eurų, operacijos metu pasieniečiai iš viso paėmė 56 549 eurus.

Įtariama, kad į šią vietą atvykdavę pirkėjai įsigydavo kontrabandinių rūkalų, kuriuos vėliau perpardavinėdavo įvairiose Lietuvos vietovėse.

VSAT pareigūnai sulaikė ir prie garažų stovėjusius, įtariama, kontrabandininkų automobilius „Mini Coper“ , „VW Passat“, „Škoda Octavia“  ir „Opel Zafira“.

Dėl neteisėto disponavimo akcizais apmokestinamomis prekėmis Pagėgių pasieniečiai pradėjo ikiteisminį tyrimą. Už tokį nusikaltimą gresia bauda arba laisvės atėmimas iki septynerių metų. Tyrimą kontroliuoja  Kauno apygardos prokuratūros 2-ojo baudžiamojo persekiojimo skyriaus prokurorai.

Sulaikytus cigarečių krovikusir pirkėją VSAT pareigūnai buvo uždarę į areštinę. Vėliau trijulė paleista skyrus jai kardomąsias priemones rašytinius pasižadėjimus neišvykti ir asmens dokumentų paėmimą. Automobiliai ir cigaretės saugomi Pagėgių pasienio rinktinėje.

Kovą tai buvo jau antra sėkminga Pagėgių pasieniečių operacija Kauno rajone. Mėnesio pradžioje jie Miškinių kaime sulaikė beveik 185 tūkst. pakelių kontrabandinių cigarečių, kurių vertė irgi buvo daugiau kaip pusė milijono eurų. Tąkart VSAT pareigūnams įkliuvo ir rūkalus krovę keturi Kauno savivaldybės gyventojai.

VSAT Prevencijos skyriaus viršininkas Giedrius Mišutis 

KOVO 24 – OJI PASAULINĖ TUBERKULIOZĖS DIENA

Kasmet kovo 24-ąją d. minime Pasaulinę kovos su tuberkulioze dieną. Lietuva pagal sergamumo tuberkulioze rodiklius patenka į rizikingiausių Europos valstybių sąrašą. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) šiemet kviečia ieškoti lyderių, kurie padėtų kurti pasaulį be TB. Tokia 2018 m. Pasaulinės TB dienos tema. PSO ir partneriai skatina dialogą ir bendradarbiavimą, vienijantį asmenis ir bendruomenes ieškoti naujų būdų, kaip pažaboti tuberkuliozės epidemiją pasaulyje.

Statistika nedžiugina

Marijampolės apskrityje keletą metų sergamumo atvira TB rodikliai aukščiausi iš visų apskričių! 2017 m. nustatyta 70 naujų TB atvejų (sergamumo rodiklis 4,8 atvejai 10 000 gyventojų), iš jų Marijampolės savivaldybėje – 21, Šakių raj. savivaldybėje – 19, Vilkaviškio raj. savivaldybėje – 17, Kalvarijos savivaldybėje – 5, Kazlų Rūdos savivaldybėje – 8, Lietuvoje – 896 atvejai. Lyginant 2017 m. ir 2016 m. sergamumo rodiklius, sergamumas ženkliai padidėjo Marijampolės ir Kazlų Rūdos savivaldybėse. Jau 2018 m. (sausio – kovo mėn.) Marijampolės apskrityje nustatyta 17 atviros plaučių tuberkuliozės atvejų.

Marijampolės apskrityje didėja mirtingumas nuo TB. 2017 m. nuo TB Marijampolės apskrityje mirė 11 asmenų (iš jų Marijampolės savivaldybėje – 3, Šakių rajono savivaldybėje – 3, Kazlų Rūdos savivaldybėje – 1, Kalvarijos savivaldybėje – 2, Vilkaviškio raj. savivaldybėje – 2).

Viena svarbiausių problemų – naujų atvejų su dauginiu atsparumu vaistams didėjimas. 2017 m. Marijampolės apskrityje nustatyta 11 dauginio atsparumo vaistams atvejų, kuomet TB sukėlėjai buvo atsparūs dviem svarbiausiems gydymui skiriamiems vaistams, o kai kuriais atvejais ir keletui (Marijampolės savivaldybėje – 5, Kazlų Rūdos savivaldybėje – 1, Šakių rajono savivaldybėje – 3, Vilkaviškio rajono savivaldybėje – 2). Ir be abejonės TB yra viena iš pagrindinių ŽIV infekuotų žmonių sveikatos sutrikimo ir mirties priežasčių. Užsikrėtimas ŽIV infekcija padidina riziką susirgti sunkiomis TB formomis. Šios abi ligos susijusios dėl labai panašių ligas įtakojančių socialinių veiksnių (gyvenimas įkalinimo įstaigose, alkoholizmas ir narkomanija, bedarbystė, nesigydymas ir kita). 2014 – 2017 m. Marijampolės apskrityje 7 ligoniams, sirgusiems tuberkulioze, buvo nustatyta ir ŽIV infekcija.

Ištirta 13 židinių kolektyvuose

2017 m. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Marijampolės departamento (NVSC Marijampolės departamentas) specialistai atliko epidemiologinę diagnostiką 13-oje TB židinių, iš jų sirgo asmenys maisto tvarkymo subjektuose, socialinių paslaugų įmonėse, žemės ūkio bendrovėse, profesinio rengimo centre, asmens sveikatos priežiūros ir kitose įstaigose. Epidemiologinės diagnostikos metu buvo patikrinta 410 kontaktavusių su ligoniais asmenų.

Pavojinga vaikams

TB negailestingai plinta vaikų tarpe. Paprastai aukšti sergamumo rodikliai TB tarp vaikų išryškėja dėl didelio ir išplitusio sergamumo visuomenėje. Manoma, kad kiekvienas sergantis, per metus gali užkrėsti 10 – 20 ar net daugiau sveikų asmenų. 2017 m. Marijampolės apskrityje TB buvo nustatyta 6 vaikams, iš kurių 1 atveju atvira TB. Daugumai vaikų, užsikrėtusių tuberkulioze, gali nebūti jokių simptomų. Kadangi vaikai dažniausiai serga besimptomėmis formomis, teisės aktais yra nustatytos grupės vaikų, kurie profilaktiškai turi būti patikrinti įodiniais tuberkulino mėginiais. Šioms vaikų grupėms priklauso 7 m. vaikai, kontaktavusieji su ligoniu, neskiepyti nuo TB, dažnai sergantys viršutinių kvėpavimo takų ligomis, lėtinėmis ligomis, gydomi kortikosteroidais, infekuoti žmogaus imunodeficito virusu, esant imunodeficitinėms būklėms ir kita.

Taikoma DOTS sistema

Lietuvoje įgyvendinamas tiesiogiai stebimas trumpo gydymo kursas – tai pacientų, sergančių TB, gydymo tęsimas ambulatorinėmis sąlygomis po stacionarinio gydymo. PSO sukurta DOTS sistema – tiesiogiai stebimas ir kontroliuojamas gydymas. Svarbiausias DOTS principas – griežta vaistų vartojimo kontrolė, kurie ligoniams skiriami nemokamai. DOTS esmė, kad pacientas stebint asmens sveikatos priežiūros specialistui išgertų visus paskirtus vaistus. Tuo tikslu visose 5 Marijampolės apskrities savivaldybėse prie pirminių asmens sveikatos priežiūros centrų įsteigti DOTS kabinetai. DOTS kabinete gydymą gali tęsti tik tie pacientai, kurie nebeišskiria TB mikobakterijų į aplinką ir yra epidemiologiškai nebepavojingi. DOTS kabinete pacientai gauna tiek gydymo, tiek konsultacines paslaugas.

Svarbu tikrintis sveikatą

Svarbiausios prevencinės priemonės siekiant sustabdyti sergamumą – susirgusiųjų išgydymas ir profilaktinis tikrinimas dėl TB. Primename, kad užsitęsęs ilgiau kaip 3 savaites kosulys, silpnumas, bendras negalavimas, nuovargis, naktinis prakaitavimas, kartais svorio kritimas, kontaktai su sergančiuoju TB asmenimi – rimtas signalas pasitikrinti dėl TB. Šia liga galima užsikrėsti bet kur: autobuse, parduotuvėje, mokykloje, darbe, todėl, jei žmogus turėjo kontaktą su sergančiu asmeniu, rekomenduojama pasitikrinti sveikatą. 

SERGAMUMAS APSKRITYJE

Marijampolės visuomenės sveikatos centras informuoja, kad 11-ąją metų savaitę apskrityje sergamumas Ūminių viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis toliau mažėjo: iš viso sirgo 1 229 asmenys, iš jų gripu – 155 asmenys. Šakių rajone šie duomenys buvo atitinkamai 203 ir 47. 

PRASIDĖJO GYVENTOJŲ PAJAMŲ IR TURTO DEKLARAVIMAS

Kaip ir kiekvienais metais gyventojų pajamų deklaracijas privalu pateikti iki gegužės 2 d. Iki minėtos datos gyventojų pajamų deklaracijas turi pateikti tie asmenys, kuriems pajamų deklaracijų pateikimas yra privalomas. Gyventojai, kurie pageidauja pasinaudoti mokesčių lengvatomis, pajamas deklaruoti gali ir vėliau.

Šiemet pasipildė turtą ir pajamas deklaruoti privalančių gyventojų sąrašas. Prievolė deklaruoti 2017 m. gruodžio 31 d. turėtą turtą ir 2017 m. gautas pajamas atsirado visų biudžetinių įstaigų ir jų padalinių vadovams, jų pavaduotojams ir jų šeimų nariams, taip pat viešųjų įstaigų ir akcinių bendrovių, kurių steigėja ar dalininkė yra valstybė ar savivaldybė, vadovų pavaduotojams ir jų šeimų nariams. Šie pakeitimai aktualūs nedidelei daliai mokesčių mokėtojų, todėl dauguma gyventojų šiemet nesunkiai turėtų pajamas deklaruoti savarankiškai.

Pajamų deklaracijas privalo pateikti gyventojai, vykdę individualią veiklą ar gavę pajamų, nuo kurių būtina sumokėti mokesčius, taip pat gyventojai, kurie privalo pateikti turto deklaracijas dėl užimamų pareigų (politikai, tarnautojai ir kt.). Pajamų deklaracijas taip pat reikia pateikti, jeigu gyventojui buvo pritaikytas per didelis NPD ir dėl to privalu sumokėti dalį GPM. Žinoma, deklaruoti pajamas turėtų ir gyventojai, norintys pasinaudoti mokesčių lengvatomis bei susigrąžinti dalį mokesčių.

Lengvatomis gali pasinaudoti gyventojai, kurie praėjusiais metais mokėjo įmokas už būsto kreditą, paimtą iki 2008-12-31, gyvybės draudimą, III pakopos pensijų fondų įmokas ar pirmas studijas profesinėje ar aukštojoje mokykloje. Šiais metais apsidraudę gyvybės draudimu ar papildomai kaupiantys III pakopos pensijų fonduose 15 proc. gyventojų pajamų mokesčio galės susigrąžinti nuo bendros gyvybės draudimo įmokų ir/ar įmokų į pensijų fondus išlaidų sumos, neviršijančios 2 tūkst. eurų, o dėl tokių įmokų sumokėjimo grąžintina pajamų mokesčio permokos suma bus ne didesnė kaip 300 eurų.

Mokesčių mokėtojams, pasinaudojusiems GPM lengvata, permoka bus grąžinta iki liepos 31 dienos. Be abejo, kaip ir ankstesniais metais, GPM permokos pirmiausia bus grąžinamos tiems mokėtojams, kurie teikia teisingas elektronines deklaracijas. Pernai VMI Lietuvos gyventojams grąžino daugiau nei 89 mln. eurų GPM permokos.

Svarbu, kad mokesčių mokėtojai, kurie deklaruoja mokėtiną gyventojų pajamų mokestį, jį sumokėtų iki gegužės 2 dienos. Kaip ir kasmet pajamas ir turtą deklaruoti paprasčiausia internetu.E.būdu pateikti deklaraciją galima naudojantis Elektroninio deklaravimo sistema (www.deklaravimas.vmi.lt) ,  arba išmaniesiems telefonams skirta programėlee.VMI.

Gyventojų pajamų deklaracijas taip pat galima pateikti ir atvykus į bet kurį VMI gyventojų aptarnavimo padalinį. Primename, kad atvykus svarbu turėti elektroninės bankininkystės prisijungimo duomenis arba VMI suteiktas identifikavimo priemones. Atvykstant į aptarnavimo padalinį, su savimi būtina turėti galiojantį asmens dokumentą.

Svarbu žinoti tai, kad gyventojo skirta parama pasirinktą organizaciją, meno kūrėją ar politinę partiją pasieks tik tokiu atveju, jei gyventojas bus pateikęs visas reikiamas deklaracijas. Priešingu atveju gyventojo prašymas nebus įvykdytas, o pinigai liks valstybės biudžete.

Paramą gyventojai gali skirti keliems gavėjams, svarbu pildant formą FR0512 nurodyti kokia dalis paramos nukeliaus konkrečiam paramos gavėjui. Skiriama paramos dalis negali viršyti 2 proc.

Prašymą gyventojas gali pateikti tik asmeniškai arba per įgaliotą atstovą. Yra pasitaikę atvejų, kai gyventojų prašymai buvo pateikiami jiems nieko nežinant. Dėl šios priežasties pluoštais teikiami prašymai nebus nagrinėjami.

Pernai daugiau nei 20,8 tūkst. Marijampolės apskrities gyventojų paramai skyrė per 478,7 tūkst. eurų, iš jų 30,8 tūkst. Eur politinėms partijoms.

Praėjusiais metais Marijampolės apskrityje sulaukta 64,5 tūkst. Gyventojų pajamų deklaracijų. Džiugu, kad 99,86 proc. gyventojų deklaraciją e. būdu. Praėjusiais metais VMI iš viso sulaukė apie 1,4 mln. pajamų ir turto deklaracijų, 96 proc. jų buvo pateikta el. būdu. Marijampolės regione 30,3 tūkst. gyventojų grąžinta 3,1 mln. eurų gyventojų pajamų mokesčio permokos.

VMI: PAJAMŲ DEKLARAVIMAS ŠIEMET - BE DIDESNIŲ STAIGMENŲ GYVENTOJAMS

Kauno apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – Kauno AVMI) informuoja, kad 1,3 mln. Lietuvos gyventojų paruoštos visiškai užpildytos deklaracijos, kurias belieka tik pateikti. 89 tūkst. Marijampolės apskrities gyventojų Elektroninio deklaravimo sistemoje (deklaravimas.vmi.lt) jau suformuotos preliminariosios gyventojų pajamų mokesčio deklaracijos.

Deklaruoti pajamas ir turtą už 2017 metus gyventojams turėtų būti nesudėtinga, nes tvarka ir deklaracijos forma, lyginant su praėjusiais metais, nesikeičia. Atsižvelgiant į klientų poreikius, deklaravimo laikotarpiu visuose Kauno AVMI padaliniuose galios taisyklė: konsultantai dirba tol, kol aptarnaujamas paskutinis mokesčių mokėtojas.

Praėjusiais metais 32 tūkst. Marijampolės regiono gyventojų grąžinta 3,8 mln. eurų gyventojų pajamų mokesčio permokos. Pernai daugiau nei 20,7 tūkst. Marijampolės apskrities gyventojų paramai skyrė per 478,7 tūkst. eurų, iš jų 30,8 tūkst. Eur politinėms partijoms.

VMI primena, jog pajamų deklaracijas kaip ir kasmet privalo pateikti gyventojai, kurie pernai vykdė individualią veiklą, ar gavo pajamų, nuo kurių būtina sumokėti mokesčius, individualių įmonių, ūkinių bendrijų, mažųjų bendrijų savininkai, ar gyventojai, kuriems, buvo pritaikytas per didelis neapmokestinamasis pajamų dydis ir dėl to privalu sumokėti dalį gyventojų pajamų mokesčio. VMI skaičiavimu, dėl NPD taikymo šiais metais turi deklaruoti apie 253 tūkst. gyventojų. Lengvatomis gali pasinaudoti asmenys, kurie praėjusiais metais mokėjo įmokas už iki 2008 m. gruodžio 31 dienos paimtą būsto kreditą, už sumokėtas gyvybės draudimo įmokas, III pakopos pensijų fondų įmokas ar pirmas studijas aukštojoje mokykloje.

VMI atkreipia gyventojų dėmesį, kad šiais metais apsidraudę gyvybės draudimu ar papildomai kaupiantys III pakopos pensijų fonduose 15 proc. gyventojų pajamų mokesčio galės susigrąžinti nuo bendros gyvybės draudimo įmokų ir/ar įmokų į pensijų fondus išlaidų sumos, neviršijančios 2 tūkst. eurų, o dėl tokių įmokų sumokėjimo grąžintina pajamų mokesčio permokos suma bus ne didesnė kaip 300 eurų.

Kiek pasipildė turtą ir pajamas deklaruoti privalančių gyventojų sąrašas:prievolė deklaruoti 2017 m. gruodžio 31 d. turėtą turtą ir 2017 m. gautas pajamas atsirado visų biudžetinių įstaigų ir jų padalinių vadovams, jų pavaduotojams ir jų šeimų nariams, taip pat viešųjų įstaigų ir akcinių bendrovių, kurių steigėja ar dalininkė yra valstybė ar savivaldybė, vadovų pavaduotojams ir jų šeimų nariams. PVM mokėtojais neįregistruoti (neprivalantys registruotis) ūkininkai ir jų partneriai, pageidaujantys, kad valstybinio socialinio draudimo įmokos jiems būtų apskaičiuojamos įvertinus 2017 m. pajamas bei išlaidas, ir/arba kandidatuojantys į valstybės politikus, šiais metais turi deklaruoti visas iš žemės ūkio veiklos gautas pajamas bei su šia veikla susijusias išlaidas, nesvarbu, kokia suma ir iš kokio šaltinio (gyventojų ar juridinių asmenų) buvo gauta.

SU ŠALČIAIS TRAUKIASI IR LIGOS

Marijampolės visuomenės sveikatos centras informuoja, kad šių metų 10-ąją savaitę (iki kovo 11 d.) apskrityje sergamumas ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis gerokai sumažėjo. Apskrityje registruota 1074 susirgimai, tarp jų  201 gripo atvejis. Šakių rajone viso registruota 210 susirgimų, gripo atvejų buvo 57. Sergamumo „lyderė“- Marijampolės savivaldybė – 104,26 atvejo 10 tūkst. gyventojų. 

LIGŲ SKAIČIUS MAŽĖJA

Marijampolės visuomenės sveikatos centras informuoja, kad 9-ąją metų savaitę apskrityje fiksuotas mažesnis susirgimų Ūminių viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis skaičius. „Lyderiavo“ Kazlų Rūdos savivaldybė: čia registruota 166,48 susirgimai 10 tūkst. gyventojų.

Visoje apskrityje registruota 1009 tokie susirgimai, iš jų 334 gripo atvejai. Šakių rajone registruoti 206 susirgimai, tarp jų 78 gripo atvejai. 

MARIJAMPOLĖJE PAREIGŪNAI SULAIKĖ DU VOKIETIJOJE VOGTUS PRABANGIUS BMW

Marijampolės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos Organizuoto nusikalstamumo tyrimo skyriaus pareigūnai kovo 5 d. tikrindami vietas, (automobilių stovėjimo aikšteles, angarus, garažus ir kitas vietas), kuriose gali būti laikomos vogtos transporto priemonės, Marijampolėje, Sasnavos g. rado du prabangius (rinkos kaina - apie 100 tūkstančių eurų) automobilius BMW.

Patyrusių pareigūnų dėmesį patraukė vienas nuomojamas garažas ir nuojauta neapgavo – jame pareigūnai pastebėjo prabangų naujutėlaitį automobilį BMW X6 (2017 m. gamybos). Patikrinus policijos duomenų bazėse automobilio valstybinius registracijos numerius nustatyta, jog šis automobilis nuo 2018 m. vasario 22 d. pavogtas Vokietijoje ir ieškomas. Pareigūnams atidarius garažą jame buvo rastas dar vienas Vokietijoje pavogtas BMW X5 (2016 m. gamybos) ir ieškomas.

Marijampolės apskr. VPK pradėtas ikiteisminis tyrimas pagal LR baudžiamojo kodekso 189 str. dėl nusikalstamu būdu gauto turto įgijimo arba realizavimo.

Marijampolės apskr. VPK informacija 

SUSIRGIMŲ SKAIČIAI VIS DAR BAUGINA

Pastarąją metų savaitę Marijampolės visuomenės sveikatos centras apskrityje registravo 1843 susirgimo ūminių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų atvejus. Tarp jų – net 599 gripo atvejai. 10 tūkst. gyventojų teko 129,37 susirgimo atvejai.

Didžiausias sergamumas fiksuotas Marijampolės savivaldybėje – 914 susirgimai, iš jų 280 gripo atvejų; 10 tūkst. gyventojų teko net 166,49 susirgimai. Šakių rajone registruoti 365 susirgimai, iš jų gripo – 139 atvejai (128,87 atvejo 10 tūkst. gyventojų). 

VALSTYBĖS ŠIMTMETĮ SUTINKANT APDOVANOTI GERIAUSI MARIJAMPOLĖS APSKR. VPK PAREIGŪNAI

Marijampolės apskrities vyriausiojo policijos komisariato (toliau – apskr. VPK) darbuotojai, minėdami Vasario 16-osios - Lietuvos valstybės atkūrimo dienos šimtmečio progą, susirinko vasario 14-ąją. Ir džiugu, kad švento Valentino – Meilės diena – beveik sutampa su Valstybės gimtadieniu. Jau ryt Lietuva pražys visomis vėliavos spalvomis ir minėsime meilės savo tėvynei dieną.

„Tai geras laikas permąstyti, ką per 100 metų sukūrėme, ar norime, mokame, galime gyventi laisvėje – be susikaustymo, be pykčio, be pavydo. Būkime profesionalai. Būkim asmenybės. Nes maža valstybė be asmenybių neturi šansų išlikti. Jei galim kažką keisti – keiskim“, - tokiais prasmingais žodžiais prasidėjo renginys, kuris vyko Marijampolės kultūros centro Dailės galerijoje.

Renginyje Marijampolės apskr. VPK viršininkas Mindaugas Baršys už nepriekaištingą ir pavyzdingą tarnybinių pareigų atlikimą bei siekdamas pažymėti Vasario 16-osios – Lietuvos valstybės atkūrimo dienos šimtmečio progą,  įteikė darbuotojams apdovanojimus, o buvęs VPK viršininkas Skirmantas Andriušis, dabar jau kaip svečias, mielai pasidalino savo įžvalgomis apie svarbiausius Lietuvos Valstybės ir Lietuvos policijos istorinius aspektus.

Apdovanoti geriausieji

Lietuvos policijos generalinis komisaras už nepriekaištingą ir pavyzdingą tarnybinių pareigų atlikimą, siekdamas pažymėti Vasario 16-osios – Lietuvos valstybės atkūrimo dienos šimtmečio progą, apdovanojo:

·        Trečiojo laipsnio policijos pasižymėjimo ženklais „UŽ NUOPELNUS“ - komisarę inspektorę Raimondą Smagurauskienę, Kelių policijos skyriaus administracinės veiklos ir eismo įvykių tyrimo grupės vyresniąją  specialistę.

·        Trečiojo laipsnio policijos pasižymėjimo ženklais „UŽ NEPRIEKAIŠTINGĄ TARNYBĄ“ apdovanojo policininką Eimantą Bielį, Kalvarijos policijos komisariato vyriausiąjį patrulį ir vyresnįjį policininką Gražvydą Ragucką, Kalvarijos policijos komisariato vyriausiąjį patrulį.

·        Lietuvos policijos generalinis komisaras pareiškė padėkas Teresei Leimonienei,  Kriminalistinių tyrimų skyriaus vyresniajai specialistei ir viršilai Albertui Vinkšnai, Operatyvaus valdymo skyriaus Areštinės Konvojaus grandies vyriausiajam postiniui;

Marijampolės apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkas M. Baršys už nepriekaištingą ir pavyzdingą tarnybinių pareigų atlikimą, siekdamas pažymėti Vasario 16-osios – Lietuvos valstybės atkūrimo dienos šimtmečio progą, apdovanojo:

·        Trečiojo laipsnio policijos pasižymėjimo ženklu „UŽ NUOPELNUS“:

·        viršilą Žydrūną Brazaitį, Vilkaviškio rajono policijos komisariato Reagavimo skyriaus vyriausiąjį patrulį; viršilą  Juozą Ulevičių,  Reagavimo skyriaus vyriausiąjį patrulį; viršilą Audrių Leonavičių, Kelių policijos skyriaus kelių patrulių 1 -ojo būrio vyriausiąjį patrulį; vyresnįjį inspektorių Andrių Baliulį, Kriminalinės policijos nusikaltimų tyrimo skyriaus vyresnįjį tyrėją  ir   policininką Mindaugą Gerdžiūną, Kazlų Rūdos policijos komisariato  vyriausiąjį patrulį.

·        Pirmojo laipsnio policijos pasižymėjimo ženklais “UŽ NEPRIEKAIŠTINGĄ TARNYBĄ” :

·        viršilą Andrių Butkų - Jurbarko rajono policijos komisariato Reagavimo skyriaus vyriausiąjį patrulį;  vyresniąją inspektorę Valdonę Šitkauskaitę-Grabauskienę, Vilkaviškio rajono policijos komisariato Veiklos skyriaus tyrėją; komisarę inspektorę Jurgitą Sprindžiūnienę, Šakių rajono policijos komisariato Veiklos skyriaus vyresniąją tyrėją; komisarę inspektorę Editą Ežerskienę, Veiklos skyriaus vyresniąją tyrėją; viršilą Egidijų Soraką, Operatyvaus valdymo skyriaus vyriausiąjį postinį; vyresniąją inspektorę Laurą Maišiukienę,  Kriminalinės policijos specialiųjų užduočių skyriaus specialistę;

·        Trečiojo laipsnio policijos pasižymėjimo ženklu „Už nepriekaištingą tarnybą“ - komisarę inspektorę Jurgitą Takulinskaitę, Vilkaviškio rajono policijos komisariato Veiklos skyriaus vyresniąją tyrėją.

·        Antrojo laipsnio atminimo ženklu „UŽ IŠTARNAUTUS METUS“ - komisarą inspektorių Giedrių Šapalą, Veiklos skyriaus vyresnįjį tyrėją

·        Trečiojo laipsnio  atminimo ženklais „UŽ IŠTARNAUTUS METUS“ - vyresnįjį inspektorių Ramūną Klikną, Jurbarko r. PK Veiklos skyriaus tyrėją ir komisarę inspektorę Jurgitą Sprindžiūnienę, Šakių r. PK Veiklos skyriaus vyresniąją tyrėją.

Marijampolės apskr. VPK viršininkas VARDINĖMIS DOVANOMIS apdovanojo:

inspektorių Darių Plikyną, Vilkaviškio rajono policijos komisariato Veiklos skyriaus vyresnįjį tyrėją; inspektorių Gedvydą Birbilą, Šakių rajono policijos komisariato Veiklos skyriaus tyrėją; viršilą Algį Jurkiūną, Operatyvaus valdymo skyriaus vyriausiąjį postinį; komisarę inspektorę Rimą Kriščiūnienę, Migracijos skyriaus Vilkaviškio migracijos grupės vyresniąją specialistę; Ramunę Sinkevičiūtę, Valdymo organizavimo skyriaus vyresniąją specialistę; Snieguolę Ravinskienę, dokumentų valdymo grupės vyresniąją specialistę; vyresniąją inspektorę Ingą Markevičienę, Veiklos skyriaus tyrėją; vyresniąją inspektorę Editą Mockūnaitę ,Reagavimo skyriaus tyrėją ir komisarę Virginiją Vencienę, Reagavimo skyriaus vyriausiąją tyrėją.

Marijampolės apskr. VPK viršininkas pareiškė padėką:

jaunesniajai policininkei Juditai Bucholcaitei, Jurbarko rajono policijos komisariato Reagavimo skyriaus vyriausiajai patrulei; vyresniajai inspektorei Kristinai Grybaitei, Vilkaviškio rajono policijos komisariato Veiklos skyriaus tyrėjai; jaunesniajam policininkui Modestui Simanavičiui,  Šakių rajono policijos komisariato Reagavimo skyriaus vyriausiajam patruliui; inspektoriui Mindaugui Nacikūnui, Šakių rajono policijos komisariato Veikos skyriaus tyrėjui;  inspektorei Irmidai Stanaitytei, Šakių rajono policijos komisariato Reagavimo skyriaus tyrėjai.

Šio iškilmingo renginio metu buvo pasveikinti bei jiems įteikti antpečiai - jaunesniajam policininkui Norbertui Lenkaičiui (reagavimo skyriaus tyrėjui) suteikus inspektoriaus laipsnį bei Kriminalinės policijos ekonominių nusikaltimų skyriaus vyresniajam tyrėjui Dainiui Slivinskui suteikus komisaro inspektoriaus laipsnį.

Marijampolės apskr. VPK informacija 

SVARBIAUSIOS MOKESTINĖS NAUJOVĖS INDIVIDUALIOS VEIKLOS VYKDYTOJAMS IR GYVENTOJAMS

2018 metais keičiasi keletas nuostatų, reglamentuojančių gyventojų gautų pajamų už nekilnojamojo turto nuomą ir pajamų iš individualios veiklos apmokestinimą. Su svarbiausiais mokestiniais pakeitimais supažindina Kauno apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos viršininkė Judita Stankienė.

Kaip 2018 metais keitėsi pajamų, gautų iš individualios veiklos pagal pažymą apmokestinimas?

Visų pirma, reikėtų pažymėti tai, kad nuo šių metų pradžios gyventojų pajamų mokesčio tarifas priklauso ne nuo profesinės veiklos rūšies, o nuo apmokestinamųjų pajamų dydžio (iš gautų pajamų atėmus leidžiamus atskaitymus). Iki pakeitimo individualios veiklos gyventojų pajamų mokesčio tarifas priklausė nuo to, ar asmens veikla priskiriama laisvajai profesijai (15 proc. tarifas), ar ne (5 proc. tarifas).Ši naujovė įnešė aiškumo: bus išvengta situacijų, kai kyla nesusipratimai dėl veiklos priskyrimo laisvosioms profesijoms, kurioms buvo taikomas didesnis gyventojų pajamų mokesčio tarifas.

Ar tai reiškia, kad individualios veiklos pagal pažymą pajamoms bus taikomas vienodas 5 proc. tarifas?

Apmokestinamosioms pajamoms neviršijant 20 tūkst. eurų per metus, bus taikomas 5 proc. tarifas, o viršijus minėtą sumą, taikomas pajamų mokesčio tarifas didės ir bus apskaičiuojamas pagal tam tikras formules. Apmokestinamosioms pajamoms pasiekus 35 tūkst. eurų ribą, bus taikomas nekintantis 15 proc. pajamų mokesčio tarifas.Kalbant apie apmokestinimą, svarbu suprasti, kad nauja tvarka bus taikoma tik deklaruojant ir mokant mokesčius po 2018 m. sausio 1 d.gautomspajamoms. 2017 m. gautoms pajamoms galios ankstesnė tvarka.

Į ką turėtų atkreipti dėmesį gyventojai, vykdantys individualią veiklą pagal pažymą?

Nuo šių metų pradžios gyventojo pajamos, gautos už nekilnojamojo turto nuomą ne tik iš juridinio asmens, bet ir iš individualią veiklą vykdančio gyventojo, yra priskiriamos A klasės pajamoms. Dėl šios priežasties individualią veiklą vykdantys asmenys,išmokėdami sumas kitam gyventojui už nekilnojamojo turto nuomą privalo išskaičiuoti 15 proc. pajamų mokestį, sumokėti jį į biudžetą ir pateikti deklaraciją mokesčių inspekcijai.Anksčiau pajamas iš nuomos deklaruodavo ir mokesčius sumokėdavo patalpų nuomotojas.Pažymėtina tai, kad nauja pajamų mokesčio apskaičiavimo ir sumokėjimo tvarka taikoma tik tais atvejais, kai individualią veiklą, įskaitant veiklą, įsigijus verslo liudijimą,  vykdantis gyventojas nuomojasi nekilnojamąjį turtą iš kito gyventojo individualios veiklos vykdymo tikslais. Jei patalpos nuomojamos iš gyventojo, turinčio patalpų nuomos verslo liudijimą, išskaičiuoti pajamų mokesčio nereikia.

Pavyzdžiui, tais atvejais, kai ūkininkas išmokės kitam gyventojui išmokas už nuomojamą žemės sklypą, privalės apskaičiuoti, išskaičiuoti ir sumokėti į biudžetą 15 proc. pajamų mokestį. Taip pat kai gyventojai vykdo individualią, pavyzdžiui, teisininko veiklą ir nuomojasi patalpas iš kito gyventojo, tai nuo šių metų pradžios, išmokėdami išmokas už nuomojamas patalpas, privalo išskaičiuoti ir sumokėti į biudžetą 15 proc. pajamų mokestį.

Kokia patalpas nuomojančio gyventojo pajamų mokesčio sumokėjimo tvarka, terminai? 

Pajamų mokesčio sumokėjimo terminas priklauso nuo nuompinigių mokėjimo tvarkos. Jei individualios veiklos vykdytojas už patalpų nuomą atsiskaito kas mėnesį, o pinigus patalpų savininkui perveda iki 15 dienos, vadinasi pajamų mokestis taip pat turi būti sumokėtas iki to paties mėnesio 15 dienos. Už nuomą atsiskaitant po 15 dienos, mokestis turėtų būti sumokėtas iki mėnesio pabaigos.

Pasitaiko situacijų, kai nuompinigiai mokami kartą per ketvirtį ar metus. Šiuo atveju išmokėta suma apmokestinama tą mėnesį, kurį ji buvo išmokėta. Terminai išlieka tie patys: mokestis turi būti sumokėtas iki 15 dienos arba iki to mėnesio paskutinės dienos. Pavyzdžiui, už nuomą atsiskaičius gruodžio 20 dieną, pajamų mokestis turėtų būti sumokėtas iki gruodžio 31 dienos. Visais atvejais įmokos kodas 1411.

Kokias deklaracijas ir kada turi pateikti individualią veiklą vykdantis asmuo, savo veiklai besinuomojantis patalpas iš gyventojų?

Mėnesinę pajamų mokesčio deklaracijos formą GPM313 asmuo privalo pateikti pasibaigus mėnesiui, kurį išmokėtos sumos už nekilnojamojo turto nuomą, iki kito mėnesio 15 dienos. Pavyzdžiui, jei už nuomą gyventojas atsiskaitė vasarį, tokiu atveju mėnesinę deklaraciją privalo pateikti iki kovo 15 dienos.

Pasibaigus metams taip pat privaloma pateikti ir metinę deklaraciją. Tai padaryti privalu iki vasario 15 d. Tiek mėnesinė, tiek metinė deklaracijos teikiamos tik elektroniniu būdu.

Ar keitėsi leidžiamųjų atskaitymų tvarka?

Leidžiamųjų atskaitymų tvarka išlieka nepakeista, t.y. gautos pajamos gali būti sumažintos patirtomis išlaidomis arba atskaičius 30 proc. nuo pajamų, tačiau individualią veiklą vykdantys gyventojai turėtų žinoti tai, kad atsisakyta ribojimo, jog su individualios veiklos pajamų gavimu arba uždirbimu susiję leidžiami atskaitymai atimami atskirai pagal kiekvienos individualios veiklos rūšies pajamas. Taip pat panaikinta nuostata, kad iš skirtingų individualios veiklos rūšių susidarę mokestiniai nuostoliai gali būti dengiami tik tos rūšies veiklos, dėl kurios jie susidarė, pajamomis.

Kaip keičiasi pajamų apmokestinimas, įsigijusiems verslo liudijimus?

Kalbant apie gyventojų pajamas svarbu paminėti tai, kad nuo 2018 m. pradžios yra nustatyta konkreti 45 tūkst. eurų pajamų per kalendorinius metus suma, kurią galima gauti vykdant veiklą įsigijus verslo liudijimą. Viršijus 45 tūkst. eurų, likusioms pajamoms bus taikomas 15 proc. pajamų mokesčio tarifas. Iki pakeitimo buvo galima gauti pajamų iš veiklos, vykdomos įsigijus verslo liudijimą, jei nebuvo privaloma registruotis ir nebuvo įsiregistruota kaip pridėtinės vertės mokesčio (toliau – PVM) mokėtoju.Vadinasi, gauti 45 tūkst. eurų šiais kalendoriniais metais neviršijančias pajamas iš vykdomos individualios veiklos, įsigijus verslo liudijimus, galės ir privalantys registruotis ar jais įsiregistravę PVM mokėtojai.

Visiems gyventojams labiausiai rūpi jų pajamos. Kokie pakeitimai jas apmokestinant?

Pirmiausia verta pažymėti, kad panaikintas papildomas neapmokestinamųjų pajamų dydis už auginamus vaikus. Šią mokestinę lengvatą pakeitė tikslinės vaiko išmokos. Vadinamieji vaiko pinigai, kaip ir kitos pašalpos, mokamos iš valstybės biudžeto, nebus apmokestinami pajamų mokesčiu.

Nuo 2018 m. mažinant mokestinę naštą mažiausias pajamas gaunantiems gyventojams, iki 380 eurų padidintas maksimalus mėnesio neapmokestinamųjų pajamų dydis (toliau – NPD). Toks NPD bus taikomas tik asmenims, kurių su darbo santykiais susijusios pajamos neviršys minimalios mėnesinės algos, t.y. nuo 2018 m. sausio 1 d. 400 eurų. Kitiems gyventojams, išskyrus riboto darbingumo asmenis, kurių gaunamos mėnesio su darbo santykiais susijusios pajamos neviršys 1160 eurų, NPD bus apskaičiuojamas pagal tam tikrą formulę. Jei gyventojo metinės pajamos sudarys 13920 eurų arba bus didesnės, metinis NPD nebus taikomas.

Didėja ir NPD riboto darbingumo asmenims. Pavyzdžiui, gyventojams, kuriems nustatytas 0-25 proc. darbingumas, bus taikomas 450 eurų NPD, 30-55 proc. darbingiems asmenims NPD sieks 390 eurų.

Kokios lengvatos numatytos gyventojams?

Visos Gyventojų pajamų mokesčio įstatyme numatytos lengvatos išlieka, onuo 2018 m. pradžios atsiranda papildomų lengvatų. Pavyzdžiui, gyventojų pajamų mokesčiu nebus apmokestinamos palūkanos už vartojimo kreditą, suteiktą per tarpusavio skolinimo platformas, taip pat palūkanos už lėšas, suteiktas per sutelktinio finansavimo platformą. Pažymėtina, kad antruoju atveju gyventojų pajamų mokestis netaikomas sumai, neviršijančiai 500 eurų.

Dar viena naujovė – nebus apmokestinamos gyventojo iš darbdavio gautos dovanos ir prizai, kurių vertė per mokestinį laikotarpį neviršija 200 eurų. Mokestis nebus skaičiuojamas ir už darbdavio apmokėtus geležinkelio ir kito viešojo transporto bilietus, skirtus darbuotojo kelionėms į darbo vietą.

Kur gali kreiptis gyventojai kilus papildomiems klausimams?

Daugiau informacijos apie mokesčių pakeitimus nuo 2018 metų galima rasti  http://www.vmi.lt/cms/mokesciu-pakeitimai. Pasikonsultuoti galima paskambinus į Mokesčių informacijos centrą telefonu 1882 (+370 5 255 3190). Konsultacijos telefonu įrašomos ir lygiavertės rašytinėms.

EUROPOS PARLAMENTAS RAGINA ĮVERTINTI, AR VERTA SUKIOTI LAIKRODŽIUS

EP priimtoje rezoliucijoje europarlamentarai ragina atlikti išsamų sezoninio laiko keitimo vertinimą ir prireikus pakeisti šią praktiką. Šiuo metu visoje ES dukart per metus laikas pakeičiamas viena valanda, siekiant geriau išnaudoti dienos šviesą. Vasaros laikas įvedamas paskutinį kovo sekmadienį ir atšaukiamas paskutinį spalio sekmadienį. Vientisas vasaros laiko įvedimo ES tvarkaraštis nustatytas 2001 m. ES direktyva, siekiant užtikrinti sklandų ES vidaus rinkos veikimą.

EP pažymi, kad didelė dalis visuomenės nepatenkinta laiko keitimu, o moksliniai tyrimai nesuteikė aiškių išvadų, tačiau atskleidė neigiamą poveikį žmonių sveikatai. Todėl europarlamentarai ragina Europos Komisiją išsamiai įvertinti galiojančią tvarką ir prireikus pasiūlyti ją pakeisti.

Rezoliucijai pritarė 384 EP nariai, nepritarė 153, o susilaikė 12. Ji formaliai neįpareigoja Europos Komisijos imtis veiksmų, tačiau prisideda prie bendrų diskusijų šia tema.

EUROPARLAMENTARŲ MAŽĖS, BET NE LIETUVAI

Praėjusią savaitę Europos Parlamentas (EP) pasiūlė atsižvelgiant į numatomą Jungtinės Karalystės pasitraukimą sumažinti 2019 m. renkamų europarlamentarų skaičių nuo 751 iki 705. Lietuvoje toliau būtų renkama 11 EP narių.

Šiuo metu Jungtinė Karalystė turi 73      vietas Europos Parlamente. Jei iki 2019 m. gegužę numatytų EP rinkimų ji išstotų iš ES, dalį atsilaisvinančių mandatų – 27 – siūloma paskirstyti keturiolikai ES šalių, kurioms jų trūksta pagal gyventojų skaičių, o likusius 46 laikyti rezerve, jei ateityje įstotų naujų narių.

Europarlamentarai siūlo nė vienai šaliai nemažinti mandatų skaičiaus. Daugiau vietų siūloma skirti Airijai, Austrijai, Danijai, Estijai, Ispanijai, Italijai, Kroatijai, Lenkijai, Nyderlandams, Prancūzijai, Rumunijai, Slovakijai, Suomijai ir Švedijai. Lietuvoje renkamų EP narių skaičius išliktų toks pats (vienuolika).

Pasiūlymui pritarė 431 EP narys, nepritarė 182, o susilaikė 61. Pagal ES sutartį Europos Parlamentas turi pateikti siūlymą dėl savo sudėties keitimo, o galutinį sprendimą turės vienbalsiai priimti Europos Vadovų Taryba (EVT). Tikėtina, kad ši klausimą EVT aptars vasario 23 d. rengiamame neformaliame posėdyje.

Naujoji sistema būtų taikoma tik tuomet, jei Jungtinė Karalystė galutinai pasitrauktų iš ES. Kol jos pasitraukimas nėra teisiškai patvirtintas, europarlamentarų skaičius nėra pasikeitęs, o joje išrinkti EP nariai visose diskusijose (išskyrus kai kuriuos su jos išstojimu susijusius pasitarimus) dalyvauja lygiomis teisėmis. Kartu Parlamentas nepritarė jo Konstitucinių reikalų komiteto siūlymui dalį atsilaisvinančių mandatų rezervuoti bendrai europinei rinkimų apygardai, jei ateityje tokia būtų sukurta.

Europos Parlamento rinkimai Lietuvoje turėtų vykti 2019 m. gegužės 26 d.

EUROPARLAMENTARAI NAIKINA KLIŪTIS PIRKTI INTERNETU IŠ KITŲ ES ŠALIŲ

Vasario 6 d. europarlamentarų priimtos taisyklės leis panaikinti nepagrįstas kliūtis internetu įsigyti prekę ar paslaugą iš kitos ES valstybės. Nors vis daugiau ES gyventojų apsiperka internetu, dažnai prekybininkai apriboja galimybę pirkti jų prekes ar paslaugas iš kitų ES šalių. Europos Komisijos tyrimo duomenimis, net 63 proc. ES prekių ir paslaugų tinklalapių nesuteikia galimybės apsipirkti iš kitų Sąjungos valstybių.

Naujosiomis ES taisyklėmis, kurias vasario 6 d. patvirtino Europos Parlamentas (EP), siekiama išspręsti šią problemą. Prekes ar paslaugas internetu įsigyjantys vartotojai negalės būti diskriminuojami dėl jų pilietybės ar gyvenamosios vietos – dėl to nebebus galima atsisakyti jiems parduoti prekę ar paslaugą, blokuoti prieigą ar automatiškai peradresuoti juos į kitą tinklalapį.

Prekybininkai nebus įpareigoti pristatyti prekes į visas ES šalis – jie ir toliau galės pasirinkti, kuriose šalyse teiks pristatymo paslaugas. Vis dėlto nebus galima atsisakyti parduoti prekę ES vartotojui, kuris sutinka ją atsiimti kitoje Sąjungos šalyje, kurioje ta prekė pristatoma. Kitų ES šalių vartotojams turės būti suteiktos tos pačios prekių ar paslaugų įsigijimo, pardavimo bei mokėjimo sąlygos kaip ir vietos gyventojams. Diskriminuoti nebus leidžiama ir tuomet, kai paslaugos suteikiamos prekiautojo patalpose ar kitoje konkrečioje vietoje – tai apima apgyvendinimą, automobilių nuomą, sporto ir kitus renginius, laisvalaikio pramogas ir pan.

Skaitmeninio turinio paslaugoms, kurių autorių teisės nesaugomos, naujosios taisyklės taip pat galios: nebebus galima diskriminuoti kitoje ES šalyje gyvenančių vartotojų, norinčių įsigyti debesijos, duomenų saugyklų, interneto svetainių prieglobos ar ugniasienės paslaugas. Reglamentas kol kas nebus taikomas skaitmeninio turinio prekėms ir paslaugoms, kurių autorių teisės saugomos, pavyzdžiui, elektroninėms knygoms, muzikai ar žaidimams, taip pat garso ir vaizdo paslaugoms. EP dėka Europos Komisija įpareigota per dvejus metus persvarstyti šių išimčių tikslingumą.

Verslininkai ir toliau turės laisvę pasirinkti, kokias mokėjimo korteles ar kitas mokėjimo priemones priimti, tačiau negalės diskriminuoti vartotojų pagal šių priemonių išdavimo šalį. Naujosioms taisyklėms pritarė 557 EP nariai, nepritarė 89, o susilaikė 33. Dėl jų jau pasiektas kompromisas, tačiau joms įsigalioti dar būtinas formalus ES Tarybos pritarimas. Tikėtina, kad jos bus pradėtos taikyti nuo šių metų pabaigos.

„Tai svarbus žingsnis konkurencingesnės ir gilesnės bendrosios skaitmeninės rinkos link. Jis prisidės prie kovos su vartotojų diskriminacija pagal jų pilietybę ar gyvenamąją vietą, kurios niekada neturėjo būti suvienytoje Europoje. Tai puikus pavyzdys, jog ES gali suteikti konkrečios naudos vartotojams“, – pažymėjo EP pranešėja Róża Thun (Europos liaudies partija, Lenkija).

KVITŲ ŽAIDIMAS – SUBTILUS KOVOS SU ŠEŠĖLINE EKONOMIKA BŪDAS

 Praėjusių metų pabaigoje startavus Kvitų žaidimui, gyventojų susidomėjimas ir aktyvumas registruojant kvitus nemažėja. Detaliau apie žaidimo naudą, laimėjimo taisykles ir laimėtojus kalbamės su Kauno apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos viršininkė Judita Stankienė.

1.                   Kam reikalingas Kvitų žaidimas?

Pagrindinis loterijų ar kitų priemonių, skatinančių reikalauti kvitų, tikslas – mažinti šešėlinės ekonomikos mastus didinant pajamų apskaitymą. Klientams reikalaujant kvito, pardavėjai/paslaugų teikėjai privalo jį išduoti, taip apskaitydami daugiau įvykusių sandorių ir gautų pajamų. Sumokėtais mokesčiais finansuojamas švietimas, viešosios paslaugos, gerinama infrastruktūra ir kt. Tad linkėčiau, kad visi bent tokiomis, paprastomis ir daug sąnaudų nereikalaujančiomis priemonėmis prisidėtume prie šešėlio mažinimo.

2.                   Prašaudar kartą priminkite, kur gauti kvitai gali dalyvauti žaidime?

Kvitų žaidime gali dalyvauti kvitai, gauti turgavietėse, mobiliuose turgeliuose, taip pat gauti už paslaugas. Kai kalbame apie paslaugas, reikia atkreipti dėmesį, kad tai gali būti bet kokią ekonominę veiklą vykdančio gyventojo ar įmonės klientui suteikta paslauga – pavyzdžiui, automobilių remonto, viešojo maitinimo, grožio puoselėjimo, sveikatinimo, drabužių ar avalynės taisymo ir kitos paslaugos, kai paslaugos teikėjas gautoms pajamos apskaityti naudoja kasos aparatą.

3.                   Kodėl žaidime dalyvauja tik turgavietėse ar už suteiktas paslaugas gauti čekiai?

Šios loterijos pagrindinis tikslas yra didinti pajamų apskaitymą tose srityse, kuriose mokesčių vengiama labiausiai. Paslaugų ir prekių įsigijimo sektoriai pasirinkti atsižvelgiant į mokesčių surinkimo prasme rizikingumo faktorių, nes šiose srityse vyrauja atsiskaitymas grynaisiais pinigais.

Įvertinus žaidimo eigą, tarpinius ir galutinius rezultatus, į kvitų žaidimą galbūt galės būti įtraukiami ir kiti sektoriai.

4.                   Kadangi kol kas nėra galimybės registruoti su verslo liudijimais dirbančių ir individualią veiklą vykdančių asmenų išduotų kvitų, kaip pirkėjui žinoti, jo čekis gali dalyvauti kvitų žaidime ar ne? Juk turgavietėse prekiauja ne tik gyventojai ir įmonės.

           Siekiant užtikrinti užregistruotų kvitų unikalumą bei užtikrinti kvito žaidime registruojamų kvitų duomenų pateikimo paprastumą buvo priimtas sprendimas sistemoje leisti registruoti tik fiskalinių kasos aparatų kvitus. Todėl kvitų žaidime gali dalyvauti visi turgavietėje gauti fiskaliniai kvitai, nepriklausomai nuo to, ar prekę pardavinėjo gyventojas, dirbantis pagal individualios veiklos pažymą, ar įmonė, turinti prekybos vietą turgavietėje.

5.                   Kaip atpažinti žaidimui tinkamą fiskalinį kvitą? 

Nepriklausomai nuo to, ar atsiskaitoma grynaisiais pinigais ar banko kortele, galutinis išduodamas fiskalinis kvitas turi turėti būtinas LTF raides. Jeigu atsiskaitydamas korteles, gyventojas tokio nesulaukė, jis turėtų reikalauti fiskalinio kvito, kadangi nefiskaliniai kvitai žaidime dalyvauti negali.

 Jei gyventojui įsigijus prekes ar paslaugas nebuvo išduotas fiskalinis kvitas, jis apie tai turėtų pranešti VMI Pasitikėjimo telefonu 1882, pasinaudoti programėle išmaniesiems telefonams „Pranešk“, užpildyti anketą VMI interneto svetainėje ar atvykus į bet kurį VMI aptarnavimo padalinį.

6.                   Kaip manote, ar dėl kvitų loterijos galėtų pabrangti daugelis turgaus prekių ir smulkių paslaugų?

Svarbu atkreipti dėmesį, kad verslininkams, kurie pajamų apskaitymui neprivalo naudoti kasos aparatų, jokių naujų reikalavimų neatsirado ir papildomų išlaidų dėl kvitų žaidimo jie nepatyrė.

Ar keisis prekių ir paslaugų kainos, nebūčiau linkusi prognozuoti, nes tai – verslininkų kainodaros klausimas. Tačiau reikėtų paminėti, kad atliktas mokesčių mokėtojų sąmoningumo ir šešėlinės ekonomikos lygio vertinimo tyrimas parodė, kad organizuojant kvitų žaidimą, visą prekės kainą mokėti ir gauti pirkimo dokumentus sutinka 13 proc. daugiau apklaustųjų, nei nevykdant kvitų žaidimo.

7.                   Kaip gyventojams reikėtų atskirti, kas yra prekė, kas yra paslauga?

Paprastai tariant, prekė yra daiktas, kurį galima įsigyti ir kuris po sandorio yra laikomas pirkėjo nuosavybe, tuo tarpu paslauga yra nauda, negalinti tapti nuosavybe. Pavyzdžiui, pirkėjo įsigytos padangos automobiliui yra prekė, tuo tarpu padangų pakeitimas autoservise – paslauga, grožio salone įsigytas plaukų priežiūros produktas yra prekė, tačiau šventinis sušukavimas – paslauga.

8.                   Kiek valstybei kainuoja šis kvitų žaidimas ir kokia numatoma jo grąža?

Iš viso kvitų loterijos organizavimui skirta 300 tūkst. eurų, loterijos metiniam priziniam fondui numatyta skirti 173 tūkst. eurų. Remiantis atliktais skaičiavimais, manoma, jog kvitų loterijos taikymas tik viešojo maitinimo sektoriuje per metus galimai generuos apie 7 mln. eurų papildomų pridėtinės vertės mokesčio pajamų.

9.                   Kaip aktyviai gyventojai dalyvauja žaidime? Ar visi piniginiai prizai atsiimti?

Per laikotarpį nuo žaidimo pradžios, t.y. 2017 m. lapkričio 28 dienos, sistemoje užregistruota daugiau nei 461 tūkst. fiskalinių kasos aparatų kvitų: 265 tūkst. už paslaugas, 197 tūkst. už prekes turgavietėse.

Šiuo metu piniginius prizus visoje Lietuvoje jau laimėjo 81 gyventojas. Daugiausiai laimingųjų - Kauno ir Vilniaus miestuose – atitinkamai 26 ir 23. Iš mažesnių miestų išsiskiria Jonava, Kėdainiai, Kaišiadorys – juose savaitinius prizus laimėjo po 2 asmenis.

10.                 Ar žaidime gali dalyvauti VMI darbuotojai?

Vadovaujamės etikos ir skaidrumo principais. Žaidimas skirtas gyventojams, o VMI yra loteriją organizuojanti institucija, todėl savaime suprantama, kad darbuotojai ir jų šeimos nariai žaidime dalyvauti negali. Kvitų žaidime taip pat negali dalyvauti kvitų žaidimui interneto svetainę kūrusios ir atsitiktine tvarka laimėtojus nustatančios bendrovės darbuotojai ir jų šeimos nariai, taip pat finansų ministerijos darbuotojai ir jų šeimos nariai.

11.                 Ar reikia išsaugoti užregistruotą kvitą?

Taip, užregistruotą kvitą būtina išsaugoti, tai yra loterijos „bilieto“ atitikmuo ir įrodymas, kad gyventojas iš tiesų dalyvavo kvitų žaidime. Laimingojo kvito savininkui atvykus į VMI dėl laimėjimo atsiėmimo, originalų kvitą reikės pateikti mokesčių inspekcijos specialistui. Laimėtojui nepateikus kvito originalo laimėjimas nebus išmokamas.

12.                 Ką daryti, jeigu gyventojai nemoka naudotis /neturi kompiuterio/interneto?

Tie gyventojai, kurie neturi kompiuterio ar interneto ar jiems kyla problemų jais naudotis, pagalbos gali kreiptis į labiau įgudusius artimuosius, giminaičius ar draugus. Taip pat pagalbą registruojant kvitus teikia VMI specialistai aptarnavimo padaliniuose.

13.                 Ar galima savo laimėjimą perleisti kitam asmeniui?

Žinoma, senelio teisė padovanoti laimingą bilietą, šiuo atveju kvitą, kitam žmogui iki laimėjimo atsiėmimo. Prizą atsiims tas asmuo, kuris pristatys kvito originalą į VMI. Tokiu atveju, anūkas, gavęs laimėjusį kvitą, turėtų kreiptis į artimiausią VMI aptarnavimo padalinį dėl laimėjimo atsiėmimo. Tačiau pažymėtina, kad žaidime gali dalyvauti asmenys, ne jaunesni nei 14 metų.

14.                 Kur reikia registruoti kvitus?

Kvitai registruojami žaidimo interneto svetainėje, adresu kvituzaidimas.vmi.lt. Čia gyventojai ras ir pagrindines žaidimo taisykles ir nuostatas.

15.                 Kokiu būdu gyventojai sužino apie laimėjimą?

Tiek savaitinių, tiek mėnesio prizo laimėtojai informuojami trumpąja SMS žinute, kurią gauna registracijos metu nurodytu mobilaus telefono numeriu.

16.                 Kur gyventojai gali atsiimti laimėjimą?

Gyventojai, laimėję prizus ir norėdami juos atsiimti, per 20 darbo dienų turi kreiptis į artimiausią VMI aptarnavimo skyrių. Laimėtojai turi pateikti laimingojo kvito originalą ir asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą. Prizas per 14 darbo dienų bus pervestas į gyventojo banko sąskaitą. Jei per nustatytą terminą gyventojai nesikreips dėl prizo, jis grįš į valstybės biudžetą.

17.                 Kur skelbiami laimėtojai?

Savaitinio ir mėnesio laimėtojai skelbiami kvitų žaidimo interneto svetainėje adresu  kvituzaidimas.vmi.lt, skiltyje „Laimėtojai“. Ankstesnių žaidimų laimėtojai skelbiami skiltyje „Žaidimų archyvas“. Be to, laimėtojai skelbiami kiekvieną antradienį, 18.30 val. žinių laidoje per LNK televiziją. Kaip minėjau anksčiau, apie laimėjimą gyventojai informuojami ir individualiai, SMS žinutėmis.

Visą su kvitų žaidimu susijusią informaciją galima gauti ne tik minėtame interneto tinklalapyje, bet ir paskambinus VMI trumpuoju numeriu 1882. Taip pat visi gyventojai, atvykę į VMI aptarnavimo padalinius be abejonės sulauks atsakymų į jiems rūpimus klausimus, o taip pat ir pagalbos registruojant kvitus.

PASIENIEČIAI VARŽĖSI POLEDINĖS ŽŪKLĖS VARŽYBOSE

Pagėgių savivaldybės Šakininkų kaime, ant Nemuno senvagės ledo, Pagėgių  pasienio rinktinės pasieniečių surengtose poledinės žūklės varžybose nugalėjo Kriminalinės žvalgybos  skyriaus komanda. Toks renginys jau tampa tradiciniu ir Bardinų pasienio užkardos pareigūnų  suorganizuotas jau ketvirtą kartą.

Poledinės žūklės varžybose iš viso varžėsi 13 komandų – pareigūnai ir valstybės tarnautojai iš Pagėgių pasienio rinktinės Štabo, Kriminalinės žvalgybos skyriaus, kurie sudarė net 2 komandas,  Bardinų, Vileikių, Plaškių, Specialiosios paskirties komandos, Viešvilės, Rociškių, Kudirkos Naumiesčio, Vištyčio, Šilgalių ir Kybartų užkardų.

Varžybos vyko pagal mėgėjiškos žūklės taisykles, dalyviai žvejybai galėjo naudoti bet kokius augalinius ir gyvulinius masalus ir pašarus, išskyrus gyvas žuveles. Žvejai negalėjo žūklauti arčiau nei 5 metrai iki kito žvejo pažymėtos eketės. Po keturių valandų teisėjai ėmėsi sverti laimikį, o renginio dalyviai  skanavo Bardinų pasienio užkardos darbuotojų išvirtos kopūstienės.

Paaiškėjo, kad Pagėgių  pasienio rinktinės poledinės žūklės entuziastai iš ekečių ištraukė 19,840 kg. žuvies,  t.y. pusantro kilogramo mažiau nei pernai, kuomet žvejai iš ekečių ištraukė 21,390 kg žuvies. Komandinėje įskaitoje šiemet nugalėjo Pagėgių pasienio rinktinės Kriminalinės žvalgybos skyriaus komanda. Jos nariai Rimas Ubartas, Tomas Jasas, Andrius Čiulkovas  sugavo 3,110 kg žuvies.

Antroji vieta šiemet atiteko Kudirkos Naumiesčio pasienio užkardos komandos nariams –  Vilmantui Petronaičiui, Vygandui Rėklaičiui ir Linui Matulaičiui. Jiems iš ekečių pavyko ištraukti šiek tiek mažiau nei kriminalistams – 2,350 kg. žuvies. Trečią vietą šiemet kaip ir pernai iškovojo Kybartų  pasienio užkardos komanda, sugavusi 2,350 kg žuvies. Šiemet jų komandą sudarė  Renatas Petrauskas, Egidijus Dobiliauskas ir Edvardas Venslauskas.

Asmeninėje įskaitoje čempionu tapo Kriminalinės žvalgybos skyriaus komandos narys Rimas Ubartas. Jis ištraukė 1,870 kg laimikio. Antra vieta atiteko VSAT Finansų skyriaus Turto apskaitos poskyrio  vyriausiajam specialistui Vitalijui Venskauskui, pagavusiam 1,490 kg žuvies.

Trečią vietą užsitikrino Egidijus Dambrauskas, Bardinų pasienio užkardos komandos narys; jis ištraukė 1,250 kg. Daugiausia žuvies, net 30 žuvyčių, iš ekečių ištraukė Kudirkos Naumiesčio pasienio užkarda. Didžiausią žuvį (0,670 kg karšį) ištraukė kriminalistas Tomas Jasas.

Šiais metais tradicinės poledinės žūklės varžybos buvo ypatingos, nes vyriausias varžybų teisėjas, Bardinų pasienio užkardos vadas  Giedrius Ranonis, nuolat svarstė galimybę sutrumpinti varžybų laiką dėl dalyvių saugumo, nes oro sąlygos diktavo savo taisykles: atlydys ir pliusinė oro temperatūra tirpdė ledą. Nuolat buvo tikrinamas ledo storis skirtingose vietose. Varžybų organizatoriai buvo pasiruošę, gelbėjimo priemonėmis buvo pasirūpinę, tačiau šį kartą jų neprireikė.

Komandinių ir asmeninių varžybų nugalėtojus bei prizininkus  apdovanojo vyriausiasis varžybų teisėjas  Giedrius Ranonis. Jis geriausius žvejus apdovanojo taurėmis, medaliais, diplomais ir prizais. Plaškių pasienio  užkardos komandai teko atsisveikinti su poledinės žūklės varžybų pereinamąja taure, ji įteikta šių metų čempionams – Kriminalinės žvalgybos skyriaus žvejams.

VSAT informacija 

VMI PRIMENA: ARTĖJA DUOMENŲ APIE IŠMOKAS PATEIKIMO TERMINAI

Kauno apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – Kauno AVMI), siekdama užtikrinti sklandų kasmetinį gyventojų pajamų deklaravimą, primena, kad iki 2018 m. vasario 1 d. reikia pateikti duomenis apie 2017 metais gyventojams sumokėtas išmokas, pagal mokesčio  mokėjimo tvarką priskiriamų B klasės pajamoms. Tuo tarpu mokesčius išskaičiuojantys asmenys informaciją apie 2017 metais gyventojams išmokėtas A klasės išmokas turi pateikti iki vasario 15 d. Marijampolės savivaldybėje duomenis apie B klasės pajamas turi pateikti 836, apie A klasės pajamas –1,6 tūkst. mokesčių mokėtojų.

„Kaip ir kasmet, siekiame, kad metinių pajamų deklaravimo laikotarpis praeitų sklandžiai, o gyventojams šis procesas būtų ne tik patogus, bet ir neužimtų daug laiko. Preliminarias metines gyventojų pajamų deklaracijas formuojame atsižvelgdami į pažymas apie per praėjusį laikotarpį sumokėtas išmokas, tad jos nemaža dalimi nulemia ir bendrą gyventojų pajamų deklaravimo proceso kokybę. Dėl šios priežasties svarbu, kad pažymos apie A ir B klasės išmokas į VMI sistemą atkeliautų laiku, o jose pateikiami duomenys būtų teisingi ir tikslūs“, - sako Kauno AVMI viršininkė Judita Stankienė, primindama, kad A klasės metinės pajamos deklaruojamos FR0573 formoje, o metinės B klasės pajamos pažymoje FR0471.

Iki š. m. vasario 15 d. duomenis apie nuolatinių Lietuvos gyventojų sumokėtas gyvybės draudimo įmokas, sumokėtas palūkanas už suteiktas paskolas gyvenamajam būstui statyti arba įsigyti, už studijas sumokėtas įmokas, studijų įmokoms mokėti skirtas paskolas bei nuolatinių Lietuvos gyventojų sumokėtas pensijų draudimo įmokas į pensijų kaupimo fondus turi pateikti ir vadinamieji tretieji asmenys - bankai, kredito įstaigos, gyvybės draudimo bendrovės, aukštosios mokyklos, formaliojo ir neformaliojo profesinio mokymo įstaigos ir kt.

Visas pažymų apie išmokas teikimui reikiamas dokumentų formas bei jų pildymo taisykles galima rasti internetinėje svetainėje http://deklaravimas.vmi.lt, o greitam duomenų pateikimui VMI rekomenduoja naudoti Elektroninę deklaravimo sistemą (EDS).

•                    Duomenys apie B klasės išmokas turi būti deklaruoti iki 2018 m. vasario 1 d.;

•                    Duomenys apie A klasės išmokas turi būti deklaruoti iki 2018 m. vasario 15 d.;

•                    Tretieji asmenys duomenis apie gyvybės draudimo, studijų, paskolų įmokas ir sumokėtas palūkanas turi deklaruoti iki vasario 15 d.;

•                    Pateiktų duomenų pagrindu yra formuojamos preliminarios metinės pajamų deklaracijos gyventojams;

•                    Duomenis apie A klasės išmokas turi pateikti ir nuolatiniai Lietuvos gyventojai, kurie per 2017 m. mokestinį laikotarpį vykdė ekonominę veiklą ir turėjo samdomų darbuotojų;

Duomenis deklaruoti greičiausia ir patogiausia naudojantis EDS sistema (http://deklaravimas.vmi

VASARIO 16-OSIOS AKTĄ JAU GALI PAMATYTI VISI

Sausio 21 d. Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė Signatarų namuose atidarė Vasario 16-osios nutarimo dėl nepriklausomos Lietuvos valstybės atstatymo akto parodą. Renginyje dalyvavo signatarų artimieji, Vokietijos archyvuose aktą atradęs profesorius Liudas Mažylis ir profesorius Vytautas Landsbergis.

Kartu su L. Mažyliu atidengdama istorinį dokumentą Prezidentė pabrėžė, kad prieš 100 metų gimė mūsų laisvė, kai 20 signatarų išdrįso paskelbti nepriklausomybę be jokių išlygų. Šalies vadovė padėkojo mūsų partnerei ir draugei Vokietijai, kuri išsaugojo šį dokumentą ir Lietuvos šimtmečio proga padovanojo galimybę pamatyti aktą visiems Lietuvos žmonėms.

Vasario 16-osios nutarimo dėl nepriklausomos Lietuvos valstybės atstatymo aktą nuo šiandien gali pamatyti visi norintys – jis eksponuojamas Signatarų namuose. Čia jis bus padėtas toje pačioje vietoje, kur ir buvo pasirašytas prieš 100 metų – tuometiniame Antano Smetonos kabinete, dar vadinamame Nepriklausomybės Akto pasirašymo kambaryje.

Valstybės vadovės teigimu, simboliška ir tai, kad Nepriklausomybės Aktas grįžo į savo oficialiuosius namus – vietą, kuri alsuoja visa pastarojo šimtmečio Lietuvos istorija. Todėl Prezidentė pakvietė visus pasinaudoti proga, atvykti ir pamatyti vieną svarbiausių dokumentų Lietuvos istorijoje.

Nepriklausomybės Akto originalas buvo dingęs daugiau kaip 70 metų. 1918 m. Vokietijai siųstą dokumentą po ilgų paieškų praėjusių metų kovo mėnesį rado Vytauto Didžiojo universiteto profesorius L. Mažylis. Ranka parašytame dokumente – Lietuvos Tarybos nutarimas skelbti nepriklausomą Lietuvos valstybę. Dokumentą, parašytą lietuvių ir vokiečių kalbomis, pasirašo visi 20 signatarų.

Pagal Lietuvos ir Vokietijos pasirašytą sutartį, aktas Lietuvai perduodamas penkeriems metams.

EUROPARLAMENTARAI RAGINA STIPRINTI ATSPARUMĄ RUSIJOS PROPAGANDAI

Trečiadienį Strasbūre surengtoje diskusijoje europarlamentarai skambino pavojaus varpais dėl Rusijos propagandos įtakos ES ir jos šalims, taip pat ragino stiprinti ES strateginę komunikaciją.

Kremliaus inspiruojami duomenų nutekinimai, netikros naujienos, klaidinančios informacijos kampanijos ir kibernetinės atakos prieš ES ir jos nares ypač sustiprėjo po karo Ukrainoje, pažymėjo europarlamentarai diskusijoje su ES saugumo sąjungos komisaru Julian King. Jie priminė Rusijos mėginimus kištis į „Brexit“ kampaniją, taip pat į neseniai vykusius rinkimus Prancūzijoje, Vokietijoje bei Ispanijoje.

EP nariai apgailestavo dėl ribotų ES pajėgumų atsakyti į „Sputnik“, RT ir kitų milijardinėmis sumomis remiamų Rusijos propagandos įrankių netikrų naujienų kampanijas. Mažai ES strateginės komunikacijos komandai, kurią sudaro 17 tarnautojų, trūksta personalo ir lėšų, pabrėžė daugelis kalbėtojų.

Europarlamentarai ragino ryžtingai kovoti su Rusijos propaganda didinant visuomenės raštingumą žiniasklaidos srityje, rengiant informacines kampanijas, skatinant žiniasklaidos nepriklausomumą ir kokybę, taip pat tiriamąją žurnalistiką. Jie siūlė patobulinti audiovizualinių paslaugų direktyvą ir užtikrinti, kad nacionaliniai reguliuotojai netoleruotų neapykantos kurstymo.

EP nariai taip pat akcentavo būtinybę didinti žiniasklaidos valdymo, taip pat politinių partijų ir kampanijų finansavimo skaidrumą. Savo ruožtu jie atkreipė dėmesį, kad socialiniai tinklai tampa vienu iš pagrindinių naujienų šaltinių, todėl ragino jiems taikyti žiniasklaidos reguliavimo taisykles.

Komisaras J. King atkreipė dėmesį, kad net Rusijos karinė doktrina bei jos generolai pateisina netikrų duomenų ir destabilizuojančios propagandos naudojimą. Jis sveikino europarlamentarų siūlymus sustiprinti ES strateginės komunikacijos komandą ir pridūrė, kad pavasarį Europos Komisija planuoja pristatyti kovos su netikromis naujienomis strategiją.

Bronis Ropė (Žalieji) pažymėjo: „Net ir tie, kas nėra girdėję žymiosios nacių propagandos ministro J. Gebelso frazės, jog milijoną kartų pakartotas melas tampa tiesa, jos teisingumu gali įsitikinti pažiūrėję dabartinio Kremliaus režimo valdomas televizijas. Padėtis verčia susirūpinti. Net ir nukentėjusi nuo naftos kainų smukimo ir gerokai mažiau – nuo ES sankcijų, Rusija kasmet už dešimtis milijonų eurų išleidžia tūkstančius melagingų ir neapykantą kurstančių žinučių. Beje, Putino režimo įkaite tapusi Rusija nėra vienintelis tokios grėsmės šaltinis. Radikalių religinių judėjimų keliama informacinė grėsmė pastaruoju laikotarpiu sumažėjo, bet tai nereiškia, kad ji išnyko. Džiugina kol kas tik tiek, kad čia, ES institucijose, jau suvoktas priešiškos propagandos keliamas pavojus. Dar prieš porą metų apie tokias informacines grėsmes kalbėjo tik atskiros pavienės valstybės narės. Esu įsitikinęs, kad stiprindami strateginę komunikaciją einame teisingu keliu. Kartu norėčiau atkreipti dėmesį į tai, kad Europos atsparumą propagandai pradėti stiprinti turime nuo paties pagrindo – piliečių sąmoningumo didinimo.“

Petras Auštrevičius (Liberalai ir demokratai) kalbėjo: “Visame žemyne prasiskverbė masinė Kremliaus propagandos banga – nuo Vladivostoko iki Lisabonos. Galiausiai ji pasirodė kitoje Atlanto pusėje – ir Vašingtonas pasirodė esąs jai taip pat nepasiruošęs, kaip ir Londono, Paryžiaus, Madrido ar Barselonos politinė konjunktūra. [...] Aš ypač vertinu šiandieninių diskusijų dėl Rusijos pavadinimą. Taip, kalbame būtent apie Rusijos propagandą, kuria siekiama paveikti ES šalis, vadinasi – mus! ES atsakas į šį hibridinį karą nebus žiniasklaidos policija. Mūsų atsakas turi būti veiksminga ES žiniasklaidos politika, sukurta ginti liberalią Europos demokratiją, mūsų pagrindines vertybes ir gyvenimo būdą. Galiausiai, formuojant ES žiniasklaidos politiką, turime neapsiriboti tik rinkimų laikotarpiais, nes „Putino užsienio tarnyba“, „trolių fabrikai“ ir robotai dirba 24 valandas per parą.“

Laima Andrikienė (Europos liaudies partija) teigė: „ES atsakas į Rusijos agresijos grėsmę iki šiol buvo silpnas, nes didelė mūsų politinio elito dalis, ypač Europos vakaruose, vis dar nepripažįsta šios grėsmės, su kuria susiduriame. Agresyvūs Kremliaus veiksmai yra precedento neturintys po Šaltojo karo: tai svetimų teritorijų okupacija ir aneksija panaudojant jėgą, nuolatiniai kitų valstybių sienų ir oro erdvės pažeidimai, precedento neturintis dezinformacijos naudojimas, priešiškas kišimasis į demokratinius rinkimus ir nuolatiniai kibernetiniai išpuoliai. Faktas, kad kai JAV tyrinėja aiškiai priešišką prasiskverbimą į savo demokratijos tvirtovę, rinkimų procesą, tokie tyrimai Europoje niekur nebuvo pradėti, nors Rusijos įsikišimo atvejai Nyderlanduose, JK, Prancūzijoje, Vokietijoje yra akivaizdūs. Todėl privalome įvardinti Rusiją kaip pagrindinį priešiškos dezinformacijos šaltinį ir nedelsiant imtis praktinių veiksmų: pripažinti grėsmę, ištirti ir viešai demaskuoti priešišką Rusijos veiklą, padidinti STRATCOM pajėgumus iki reikiamo lygio ir skleisti supratimą už specialistų bendruomenės ribų.“

LIETUVOS NEPRIKLAUSOMYBĖS AKTAS PAGALIAU SUGRĮŽO NAMO

Sausio 17 d. Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė priėmė į Lietuvą grąžintą Vasario 16-osios nutarimo dėl nepriklausomos Lietuvos valstybės atstatymo aktą.

Prezidentūros Baltojoje salėje vykusiame renginyje iškilmingą Nepriklausomybės Akto perdavimo protokolą pasirašė Lietuvos vyriausiasis archyvaras Ramojus Kraujelis ir Vokietijos Užsienio reikalų ministerijos Politinio archyvo vadovė profesorė Elke von Boeselager.

Prezidentės teigimu, dar prieš metus šios ceremonijos nė nebuvo įmanoma įsivaizduoti, o Vasario 16-osios akto originalo paieškos, trukusios daug dešimtmečių, pavirto ilga detektyvine istorija, apaugo įvairiomis versijomis.

Nepriklausomybės Akto originalas buvo dingęs daugiau kaip 70 metų. Po ilgų paieškų 1918 m. Vokietijai siųstą šio dokumento originalą politiniame Vokietijos Užsienio reikalų ministerijos archyve praėjusių metų kovo mėnesį rado Vytauto Didžiojo universiteto profesorius Liudas Mažylis. Ranka parašytame dokumente – Lietuvos Tarybos nutarimas skelbti nepriklausomą Lietuvos valstybę. Dokumentą, kuris parašytas lietuvių ir vokiečių kalbomis, pasirašo visi 20 signatarų.

Prezidentė pabrėžė, kad Lietuva yra ypač dėkinga ne tik Nepriklausomybės Aktą atradusiam profesoriui Liudui Mažyliui, bet ir Vokietijai, išsaugojusiai rankraštinį šio dokumento originalą, ir sutikusiai jį paskolinti Lietuvai. Tai – draugystės, pagarbos ir šalių pasitikėjimo viena kita ženklas.

Pasak valstybės vadovės, vienas svarbiausių mūsų šalies dokumentų Lietuvą pasiekė pačiu tinkamiausiu metu – šaliai žengiant į valstybės atkūrimo šimtmetį. Tai, Prezidentės teigimu, dar labiau įkvepia, pakylėja ir įpareigoja džiugiai sutikti vieną svarbiausių dienų šalies istorijoje.

Nuo sekmadienio (sausio 21 d.) Lietuvos Tarybos priimtą nutarimą, skelbiantį Lietuvos nepriklausomybę, galės pamatyti ir visi šalies gyventojai – jis bus eksponuojamas Signatarų namuose.

Lietuvos Nepriklausomybės Aktas buvo pasirašytas 1918 m. vasario 16 d. Vilniuje – juo buvo atkurta Lietuvos valstybė. 

PREZIDENTĖ KVIEČIA IŠRADINGAI ŠVĘSTI VALSTYBĖS ŠIMTMETĮ

Sausio 15 d. Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė visus šalies piliečius kvietė kūrybingai ir prasmingai švęsti jubiliejinę, 100-ąją Valstybės atkūrimo dieną ir prisijungti prie akcijos „Vasario 16-ąją švęsk linksmai ir išradingai".

„Sutikime atkurtos mūsų valstybės 100-mečio jubiliejų su džiaugsmo jausmu ir pasididžiavimu jos kūrėjais, garbinga Lietuvos istorija. Tegul šventė pražysta mūsų trispalvėmis, skamba per visą šalį ir platųjį pasaulį, sujungdama praeitį ir dabartį, suvienydama mūsų balsus ir širdis", – sako Prezidentė.

Linksmiausių ir išradingiausių sumanymų autorius valstybės vadovė pakvies į Prezidento rūmus ir padovanos nepriklausomos Lietuvos ir jos žmonių simbolį – trispalvę vėliavą. Idėjomis, kaip originaliai pasveikinti savo šalį šimtmečio proga, galima dalytis oficialioje svetainėje www.lrp.lt/vasario16 iki vasario 20 dienos. Prezidentės inicijuota akcija vyksta šeštą kartą. Akcijos tikslas – pakviesti šalies gyventojus ir lietuvius užsienyje kūrybingai ir prasmingai minėti valstybės gimtadienį ir savo idėjomis dalytis su visa Lietuva.

Švęsdami Vasario 16-ąją žmonės organizuoja šventinius renginius, iškylas ir žygius, įvairias akcijas, puošia savo aplinką, imasi labdaringos veiklos bei kitų netikėtų ir stebinančių sumanymų. Prie akcijos kasmet gausiai prisijungia mokyklos ir darželiai, vietos bendruomenės, šeimos, įmonės, šalies miestai ir miesteliai, įvairios organizacijos bei lietuviai, gyvenantys svetur.

Oficialioje interneto svetainėje pernai užregistruota daugiau kaip 400 valstybės gimtadienio šventimo sumanymų, o per penkerius akcijos „Vasario 16-ąją švęsk linksmai ir išradingai" metus iš viso paskelbta daugiau nei 2 tūkst. idėjų, apdovanota per 100 iniciatyvų.

NESUMOKĖJUSIEMS ŽEMĖS MOKESČIO – VMI PRIMINIMAS

Sausio16 d. Kauno apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – Kauno AVMI) informuoja, kad gyventojams, iki šiol nesumokėjusiems žemės mokesčio, mokesčių administratorius išsiuntė priminimus. Pranešimai siunčiami per sistemą Mano VMI(https://www.vmi.lt/manovmi/), vėliau – klasikiniu paštu. Žemės mokesčio dar nesumokėjo 1425 Marijampolės savivaldybės gyventojai. Jie turėtų papildyti biudžetą beveik 44 tūkst. eurų suma.

„Daugelis mokesčių mokėtojų yra pareigingi ir mokestines prievoles įvykdo tinkamai bei laiku. Dėkojame jiems, o dar nesumokėjusiems Žemės mokesčio, primename, kad tai padaryti reikia kuo skubiau“, - sako Kauno AVMI viršininkė Judita Stankienė, pažymėdama, kad žemės mokesčio sumokėjimo terminas baigėsi praėjusių metų lapkričio 15 d.

Kauno AVMI primena, kad žemės mokestis apskaičiuojamas pagal Registrų centro pateiktas žemės sklypų vertes ir pagal kiekvienos savivaldybės tarybos individualiai nustatytus žemės mokesčio tarifus, kurie gali svyruoti nuo 0,01 iki 4 proc. Mokestis yra mokamas už gyventojams ir įmonėms nuosavybės teise priklausančią privačią žemę, išskyrus už miško žemę ir žemės ūkio paskirties žemę, kurioje įveistas miškas.

Mokesčių mokėtojas informaciją apie mokėtiną žemės mokestį gali sužinoti VMI Mokesčių informacijos centro trumpuoju telefonu 1882. Taip pat gali kreiptis į mokesčių specialistą, kurio kontaktai pateikti žemės mokesčio deklaracijoje. Žemės mokesčio informaciją patogu peržvelgti ir naudojantis e. VMI programėle. Daugiau informacijos žemės mokesčio klausimais galima rasti apsilankius VMI interneto svetainėje www.vmi.lt.

MARIJAMPOLĖS APSKRITYJE DIDĖJA SERGAMUMAS

Marijampolės visuomenės sveikatos centras informuoja, kad pirmąją metų savaitę sergamumas apskrityje augo ir pasiekė 66,83 atvejo 10 tūkst. gyventojų. Apskrityje registruota ir 12 gripo atvejų.

Didžiausias sergamumas registruotas Marijampolės savivaldybėje – 93,99 atvejo. Šakių rajone užfiksuoti 169 susirgimai, tarp jų – net 9 gripo atvejai (savaite anksčiau atitinkamai buvo 117 ir 1 atvejis). 

SUTEIK VERTINGĄ INFORMACIJĄ IR GAUK UŽ TAI ATLYGĮ

Siekdami pagerinti policijos ir visuomenės bendradarbiavimą bei užkirsti kelią ekonomikos, verslo tvarkos, finansų sistemos ar korupcinio pobūdžio nusikalstamoms veikoms, kuriomis daroma žala valstybei, pareigūnai ragina gyventojus nelikti abejingus ir turint vertingos informacijos, kuri padėtų išaiškinti nusikalstamas veikas, apie tai pranešti 112 arba elektroniniu paštu imunitetas@policija.lt.

Suteikus vertingą informaciją policijai apie nusikalstamas veikas, kuriomis daroma žala valstybei (pvz. kontrabanda, neteisėta akcizinių prekių apyvarta, sukčiavimas, neteisėtas praturtėjimas, korupcija ir kt.), dėl kurios buvo užkirsta, išaiškinta ir nutraukta nusikalstama veika, Jūs galite gauti atlygį iki 14 tūkstančių eurų. Motyvuotą rašytinį pasiūlymą dėl atlyginimo asmeniui už suteiktą naudingą informaciją rengia policijos įstaigos padalinys, atliekantis ar atlikęs ikiteisminį tyrimą.

Marijampolės apskr. VPK informacija 

JAU GALIMA ĮSIGYTI VERSLO LIUDIJIMUS KITIEMS METAMS

Valstybinė mokesčių inspekcija informuoja, kad gyventojai jau gali įsigyti verslo liudijimus 2018 metams. Tai patogiausia padaryti e. būdu, prisijungus prie Mano VMI, adresu www.vmi.lt/manoVMI. Šiais metais verslo liudijimus norimai veiklai vykdyti Marijampolės savivaldybėje jau įsigijo 2111 gyventojų. Verslo liudijimų kainos siekia nuo 1 iki 1080 eurų metams. 1 euro pajamų mokestį 89 veiklos rūšims patvirtino 17 savivaldybių tarybos. Lietuvoje populiariausias verslo liudijimas, leidžiantis prekiauti tik ne maisto produktais. Jį įsigijo apie 13 tūkst. asmenų.

„VMI pastebi, kad išlieka gyventojų naudojimosi elektroninėmis paslaugomis augimo tendencija. 2017 m. iš daugiau nei 346 tūkst. su verslo liudijimais susijusių operacijų – išdavimu, pratęsimu, nutraukimu,- net 44 proc. buvo atlikta elektroniniu būdu, tai yra 7 proc. daugiau nei pernai. Populiariausių verslo liudijimų trejetukas Marijampolėje išliko toks pat kaip ir praėjusiais metais:351 gyventojas įsigijo prekyba tik ne maisto produktais verstis leidžiantį verslo liudijimą, antroje vietoje – kirpyklų, kosmetikos kabinetų ir salonų, soliariumų veikla (288 gyventojai), trečioje – variklinių transporto priemonių priežiūra ir remontas(251 gyventojas). Detali statistinė informacija pateikiama viešai prieinamose VMI rinkmenose, kurias galima rasti mokesčių administratoriaus interneto svetainėje (http://www.vmi.lt/cms/statistiniai-duomenys).

VMI pažymi, kad fiksuotą pajamų mokesčio dydį už verslo liudijimus nustato savivaldybės. Marijampolės savivaldybė visoms veiklos rūšims, neribojant veiklos teritorijos, 2017 metams nustatė 684 eurų fiksuotą gyventojų pajamų mokesčio tarifą. Įsigyjant verslo liudijimus veiklai Marijampolės savivaldybės teritorijoje, nustatytas nuo 1 iki 684 eurų fiksuotas tarifas. 1 eurų pajamų mokestį Marijampolės savivaldybė nustatė 1 veiklos rūšiai. Dažniausiai mažesnį metinį mokestį savivaldybės nustato nepopuliariausioms veikloms, pvz., ateinančių auklių, neįgaliųjų ir kitų asmenų priežiūros veiklai bei kt. Palyginamąją kainų lentelę ir savivaldybių sprendimus dėl fiksuotų pajamų mokesčio dydžių ir lengvatų, taikomų įsigyjant verslo liudijimus 2018 metams, galima rasti VMI interneto svetainėje (http://www.vmi.lt/cms/web/kmdb/1.4.10.1?rqtj#Scroll_0), o pasinaudojus verslo liudijimų skaičiuokle (http://www.vmi.lt/cms/verslo-liudijimu-skaiciuokle12) galima savarankiškai apskaičiuoti preliminarias mokėtinų mokesčių sumas.

VMI atkreipia dėmesį, kad pasikeitus teisės aktams, reglamentuojantiems Valstybinio socialinio draudimo (toliau – VSD) įmokų mokėjimą, daliai gyventojų gali atsirasti nauja prievolė mokėti VSD nuo pajamų, gautų vykdant individualią veiklą pagal verslo liudijimą. Apskaičiuoti socialinio draudimo įmokas galima naudojantis „Sodra“ verslo liudijimų skaičiuokle (http://www.sodra.lt/lt/skaiciuokles/verslo_liudijimo_skaiciuokle#step1). 

ŽIEMIŠKOS LIGOS PUOLA VIS ARŠIAU

Marijampolės visuomenės sveikatos centras informuoja, kad 50– ąją metų savaitę (gruodžio 11-17 d.) Marijampolės apskrityje sergamumo gripu ir ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (toliau – ŪVKTI) rodikliai buvo 90,41  atvejai 10 tūkst. gyventojų: tai yra kiek daugiau nei buvo savaite anksčiau.

Be įprastų peršalimo ligų, apskrityje registruota ir 14 gripo atvejų: 11 atvejų Marijampolės savivaldybėje ir 3 atvejai Šakių savivaldybėje. Iš viso Šakių rajone registruota 212 susirgimo atvejų (savaite anksčiau buvo 183). Didžiausias sergamumas registruotas Marijampolės savivaldybėje – net 134,43 atvejai 10 tūkst. gyventojų.

MARIJAMPOLĖS POLICIJA IEŠKO BE ŽINIOS DINGUSIOS 20-METĖS

Marijampolės apskr. VPK pareigūnai ieško be žinios dingusios 20- metės Eglės Baranauskienės iš Marijampolės, kuri šių metų gruodžio 2 d. apie 11.30 val. iš degalinės „Orlean Marijampolė“, esančios Marijampolės savivaldybės Aleksandravo kaime, išvyko į Vokietiją ir turėjo grįžti į Lietuvą gruodžio 12 d. Iki šiol negrįžo.

E. Baranauskienės požymiai: apie 1,70 cm ūgio, liekno kūno sudėjimo, juodų pusilgių plaukų, ant kairio skruosto turi apgamą, ant dešinio peties tatuiruotę „rožė“, o ant kairio šono (šonkaulių srityje), tatuiruotas užrašas „Dream as if yuo'll forever Live as if yuo'll die today“. Taip pat ant abiejų kojų, aukščiau kelių, turi dvi tatuiruotes (ornamentas). Moteris išvyko apsirengusi tamsiai mėlynais džinsais, bliuzonu, dėvėjo tamsiai mėlyną striukę, avėjo juodos spalvos aukštakulniais batais, su savimi turėjo nedidelę juodos spalvos kuprinę ir vidutinio dydžio raudonos bei mėlynos spalvų sportinį krepšelį.

Asmenis, žinančius šios moters buvimo vietą ar turinčius kitos tyrimui vertingos informacijos prašo informuoti Marijampolės apskr. VPK Veiklos skyrių, te. 8 700 65808, 8 655 48060 arba 112, arba el. paštu rolandas.bendorius@policija.lt.

Marijampolės apskr. VPK informacija 

DAUGĖJA GRIPO ATVEJŲ

Marijampolės visuomenės sveikatos centras informuoja, kad metų 49– ąją savaitę (gruodžio 4-10 d.) Marijampolės apskrityje sergamumo gripu ir ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (toliau – ŪVKTI) rodikliai buvo 81,85  atvejai 10 tūkst. gyventojų. Lyginant su ankstesne savaite, bendras sergamumas apskrity šiek tiek sumažėjo.

Tačiau Marijampolės savivaldybėje registruoti šeši gripo atvejai, o Šakių rajono savivaldybėje – du gripo atvejai. Iš viso Šakių rajone registruoti 183 susirgimai, savaite anksčiau buvo 148 atvejai.

Daugiausia sergančių buvo Marijampolės savivaldybėje – 119,13 atvejo 10 tūkst. gyventojų.

EUROPOS PARLAMENTUI NEUŽDRAUDĖ NAUDOTI FOSFATUS KEBABUOSE

Gruodžio 13 d. Europos Parlamente (EP) nepavyko surinkti kvalifikuotos balsų daugumos, reikalingos vetuoti Europos Komisijos siūlymą leisti naudoti fosfatų priedus kebabuose.

Prieš porą savaičių EP Aplinkos, sveikatos ir maisto saugos komitetas buvo pasiūlęs nepritarti ketinimui panaikinti fosfatų priedų draudimą kebabų mėsoje (avienoje, ėrienoje, veršienoje, jautienoje ir kiaulienoje). Rezoliucijos projekte buvo raginama atsižvelgti į nuogąstavimus dėl visuomenės sveikatos, taip pat sulaukti Europos maisto saugos agentūros tyrimo rezultatų.

Pasak Europos Komisijos, fosfatai suformuoja baltymų plėvelę, kuri sujungia mėsos gabalus ir užtikrina tolygų jos užšaldymą bei kepimą. Šį maisto priedą jau dabar leidžiama naudoti perdirbtoje mėsoje ir kai kuriuose mėsos pusgaminiuose. 2017 m. Europos Komisijos ataskaita parodė, kad kai kurios ES valstybės ne iki galo įgyvendino ES maisto priedų taisykles.

373 europarlamentarų balsavus už EP komiteto siūlymą, 272 prieš, o 30 susilaikius, nesurinkta reikiama balsų dauguma (376 balsai), todėl fosfatų priedų draudimas kebabuose bus panaikintas, kaip siūlė Europos Komisija. 

SVARBU IKI NAUJŲJŲ METŲ: ARTĖJA PVM IR GPM SUMOKĖJIMO TERMINAI

Kauno apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – Kauno AVMI) primena, kad darbdaviai, gruodžio mėnesį išmokėję darbo užmokestį ar dalį jo (pvz., avansą), nepamirštų Gyventojų pajamų mokestį (toliau – GPM) sumokėti iki gruodžio mėnesio paskutinės dienos. GPM už gruodžio mėn. išmokėtą darbo užmokestį ar dalį jo, turi būti sumokėtas iki sausio 2 d. PVM už lapkričio mėn. deklaruoti ir sumokėti privaloma iki gruodžio 27 d. Mokesčių mokėtojams rekomenduojama PVM deklaruoti ir sumokėti nelaukiant paskutinės dienos.

Pavyzdys: darbdavys gruodžio mėnesio darbo užmokesčio avansą išmoka gruodžio mėnesį, o likusią atlyginimo dalį išmokės sausio 9 d., tad gyventojų pajamų mokestis nuo gruodžio mėnesio darbo užmokesčio avanso turi būti sumokėtas ne vėliau kaip iki sausio 2 d. (kadangi gruodžio 31 d. šiais metais yra nedarbo diena).

Įprastai, mokėdamas darbo užmokestį dalimis, darbdavys einamuoju mėnesiu išmoka avansą, o likusią atlyginimo dalį – per kito mėnesio 10 darbo dienų. Tokiu atveju, iki to mėnesio 15 d. pajamų mokestis yra apskaičiuojamas ir sumokamas nuo visos išmokėtos darbo užmokesčio sumos. Gruodžio mėnuo šiuo požiūriu yra išskirtinis, kadangi GPM privaloma sumokėti iki paskutinio metų mėnesio pabaigos. Didžioji dalis mokesčių mokėtojų mokestines prievoles atlieka laiku, tačiau kasmet pasitaiko GPM sumokėjimo už gruodžio mėnesį vėlavimo atvejų.

Kauno AVMI taip pat atkreipia dėmesį, kad artėja Pridėtinės vertės mokesčio (toliau – PVM) deklaracijų pateikimo ir sumokėjimo už lapkričio mėn. terminas. Iki gruodžio 27 d. PVM mokėtojai turi pateikti šio mokesčio deklaracijas ir sumokėti apskaičiuotą PVM sumą už 2017 m. lapkričio mėn. Mokesčių mokėtojams rekomenduojama PVM deklaraciją pateikti ir deklaracijoje apskaičiuotą PVM sumokėti nelaukiant paskutinės dienos. 

EUROPOS PARLAMENTAS PATVIRTINO 2018 M. ES BIUDŽETĄ

Ketvirtadienį Europos Parlamentas patvirtino 2018 m. ES biudžetą. Kitų metų ES įsipareigojimams skirta 160,1 mlrd. eurų, o mokėjimams – 144,7 mlrd. eurų. Europos Parlamento derybininkams pavyko užtikrinti daugiau lėšų jaunimo užimtumui, smulkiajam ir vidutiniam verslui, moksliniams tyrimams, taip pat studentų mainų programai Erasmus+.

Europos Parlamento dėka nebuvo pritarta ES Tarybos siūlymui sumažinti darbo vietų ir ūkio augimo politikų finansavimą 750 mln. eurų. Parlamentas taip pat užtikrino papildomą paramą keletui svarbių programų: Jaunimo užimtumo iniciatyvai – papildomai 350 mln. eurų, mokslinių tyrimų rėmimo programai „Horizontas 2020“ – 110 mln. eurų, studentų mainų programai Erasmus+ – 24 mln. eurų, o smulkiojo ir vidutinio verslo konkurencingumo skatinimo programai COSME – 15 mln. eurų. Be to, parama jauniesiems ūkininkams padidinta 34 mln. eurų.

Europarlamentarai taip pat suderėjo papildomą finansavimą ES saugumu besirūpinančioms agentūroms: 3,7 mln. eurų Europolui, 1,8 mln. eurų Eurojustui ir 5 mln. eurų Europos prieglobsčio paramos biurui. Atsižvelgdami į prastėjančią demokratijos, teisinės valstybės ir žmogaus teisių padėtį Turkijoje europarlamentarai nusprendė paramą jai sumažinti 105 mln. eurų, o dar 70 mln. eurų įsipareigojimų atidėti į rezervą.

„Šis biudžetas pateisins ES piliečių viltis: skirta daugiau lėšų darbo vietų kūrimui ir ekonomikos augimui, taip pat saugumui. Didesnės paramos sulauks Europolo ir Eurojusto agentūros, o tai leis veiksmingiau kovoti su terorizmu ir organizuotu nusikalstamumu. Be to, aiškiai parodėme, kad ES parama Sąjungai nepriklausančioms šalims negali būti skiriama besąlygiškai. Turkija tolsta nuo ES vertybių, todėl nusprendėme sumažinti jai paramą“, – pažymėjo EP pranešėjas Siegfried Mureșan (Europos liaudies partija, Rumunija)

2018 m. ES biudžetui pritarė 295 EP nariai, nepritarė 154, o susilaikė 197. Kadangi prieš pat balsavimą Parlamente šiam projektui pritarė ir ES Taryba, šis sprendimas yra galutinis.

MOKESČIŲ KLAUSIMUS  PAPRASČIAU IŠSPRĘSTI  ELEKTRONINIU BŪDU

Kauno apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – Kauno AVMI) primena, kad mokesčių administratorius, Mano VMI sistemoje (https://www.vmi.lt/manovmi/) gyventojams teikia elektronines paslaugas, aktualias tiek verslui, tiek gyventojams. Naudojimasis elektroninėmis paslaugomis leidžia greičiau ir paprasčiau sumokėti mokesčius, įregistruoti individualią veiklą, pateikti reikiamus dokumentus ir kt.

Tapti Mano VMI vartotoju yra naudinga kiekvienam. Prisijungęs prie šios sistemos gyventojas gali matyti savo asmeninę mokesčių informaciją - priminimus laiku pateikti deklaracijas, informaciją apie gazolių, skirtų naudoti žemės ūkyje, likučius, nesumokėtus mokesčius, priskaičiuotus delspinigius, susidariusias VMI administruojamų mokesčių permokas ir kitą aktualią informaciją.

Dar vienas šios sistemos privalumas – mokesčių administratoriaus teikiamos konsultacijos. Naudojantis Mano VMI (https://www.vmi.lt/manovmi/) tiek gyventojai, tiek juridiniai asmenys gali užduoti klausimus, į kuriuos raštu atsakys mokesčių specialistai.

Naudotis elektroninėmis VMI paslaugomis galima ir išmaniuoju telefonu, tereikia į telefoną iš Google Play arba AppStoreparsisiųsti programėlę e.VMI.

VMI aktyviai plėtoja elektronines paslaugas ir siekia, kad jos atitiktų visų vartotojų lūkesčius. Praėjusių metų spalio mėn. startavępirmieji Išmaniosios mokesčių administravimo sistemos (i.MAS) posistemiai, skirti elektroninėms sąskaitoms faktūroms (i.SAF) ir elektroniniamsvažtaraščiams (i.VAZ) ekspertų teigimu buvo viena pagrindinių priežasčių, leidusių Lietuvai pakilti į rekordiškai aukštą 18 vietą tarptautiniame reitinge „PayingTaxes 2018“. Elektroninių paslaugų diegimas sumažino laiką, kurį mokesčių mokėtojai skiria mokesčių apskaičiavimui, deklaravimui ir sumokėjimui.

EUROPOS PARLAMENTAS PRITARĖ PAPRASTESNIAM PVM DEKLARAVIMUI

Atnaujintos ES pridėtinės vertės mokesčio (PVM) taisyklės, kurioms ketvirtadienį pritarė Europos Parlamentas (EP), paskatins daugiau įmonių šį mokestį deklaruoti internetu ir taip sumažins verslo kaštus.

Daugiau įmonių, vykdančių prekybos ar paslaugų verslą keliose ES šalyse, galės supaprastintai deklaruoti PVM internetu vieno langelio principu (angl. MOSS). Nuo 2015 m. veikianti MOSS sistema leidžia internetu pateikti vieną PVM deklaraciją ir automatiškai paskirsto šį mokestį valstybėms, kurių klientai pirko prekes ar paslaugas. Naujosios taisyklės leis šia sistema naudotis ne tik telekomunikacijų, transliavimo ar elektroninių paslaugų įmonėms, bet ir toms, kurios teikia materialiąsias paslaugas ar parduoda prekes keliose ES šalyse.

Europos Komisijos duomenimis, su PVM susijusios prievolės yra viena didžiausių tarpvalstybinės prekybos kliūčių, nes įmonės priverstos registruotis PVM mokėtojomis visose valstybėse, kurių klientams teikia prekes ar paslaugas. Tai verslui gali kainuoti iki 8 tūkst. eurų, o elektroninio deklaravimo sistema leidžia to išvengti. Tikėtina, jog platesnis šios sistemos taikymas leis ES įmonėms iš viso sutaupyti apie 2,3 mlrd. eurų, o ES valstybių pajamos iš PVM išaugs 7 mlrd. eurų.

Atnaujintoms taisyklėms pritarė 540 EP narių, nepritarė 30, o susilaikė 68.

Kartu Europos Parlamentas pritarė susijusioms taisyklėms (576 balsai už, 30 prieš, 32 susilaikė), kurios leis pagerinti ES valstybių mokesčių institucijų bendradarbiavimą kovojant su PVM sukčiavimu. Pagal konsultavimosi procedūrą galutinį sprendimą dėl atnaujintų taisyklių priims ES Taryba, o Europos Parlamento nuomonė yra rekomenduojamoji.

„Šis svarbus PVM taisyklių atnaujinimas padės verslui sumažinti šio mokesčio deklaravimo sąnaudas, paskatins prekybą ir palengvins smulkiojo verslo galimybes prekiauti visoje ES“, – pažymėjo EP pranešėjas Catalin Sorin Ivan (Socialistai ir demokratai, Rumunija). 

NORINT PRADĖTI VERSLĄ NEBŪTINA KURTI ĮMONĖS

Gyventojai, norėdami pradėti savo verslą, nebūtinai turi kurti įmonę. Jie gali pradėti vykdyti individualią veiklą – įsigyti verslo liudijimą arba įregistruoti individualią veiklą pagal pažymą.

Įsigyjant verslo liudijimą savivaldybės nustatytas fiksuotas Gyventojų pajamų mokestis sumokamas iš karto. Verslo liudijimo kaina priklauso nuo kelių aspektų – veiklos vykdymo teritorijos ir pobūdžio bei laikotarpio. Savivaldybės nustato tam tikro dydžio lengvatas įvairioms grupėms gyventojų. Verslo liudijimo kainą galima apskaičiuoti naudojantis specialia skaičiuokle, kurią galima rasti adresu https://www.vmi.lt/cms/verslo-liudijimu-skaiciuokle12. Individualia veikla įsigijus verslo liudijimą besiverčiantys gyventojai kiekvienais metais iki gegužės 1 d. privalo deklaruoti pajamas.

Jei asmuo nori verstis veikla, nepatenkančia į veiklos, kuria gali būti verčiamasi turint verslo liudijimą, rūšių sąrašą, jis gali registruoti individualią veiklą pagal pažymą. Šią formą turėtų rinktis ir tie gyventojai, kurie nori samdyti darbuotojus savo veiklos vykdymui, arba yra PVM mokėtojais.

Individualios veiklos pažymėjimas mokesčių mokėtojui nieko nekainuoja, o pasibaigus kalendoriniams metams tereikia sumokėti 5 proc. pajamų mokestį, laisvųjų profesijų atstovams – 15 proc. Šiuo atveju pajamų mokestis mokamas nuo skirtumo, kuris gaunamas iš individualios veiklos pajamų atėmus leidžiamus atskaitymus. Nenorėdamas kaupti išlaidas įrodančių dokumentų, mokėtojas leidžiamiems atskaitymams gali priskirti 30 proc. menamų išlaidų. Vykdant individualią veiklą pagal pažymą, mokėtinus mokesčius apskaičiuoja, deklaruoja ir sumoka pats gyventojas. Tai privalu padaryti iki kitų kalendorinių metų gegužės 1 dienos.

Įsigyti verslo liudijimą ar įregistruoti individualios veiklos pažymą dabar labai paprasta.Tai greitai ir patogiai galima padaryti internetu.  Pakanka prisijungti prie sistemos Mano VMI (https://www.vmi.lt/manovmi/) ir atlikti prašomus veiksmus. Visa informacija ir verslo liudijimas ar individualios veiklos pažyma gyventojui pateikiama toje pačioje sistemoje.

Kauno AVMI

INFORMACIJA – VIENU POLICIJOS TELEFONO NUMERIU

Policijos departamente sukurta asmenų aptarnavimo vieno langelio principu paslauga - informacija gyventojams teikiama tel. 8 700 60000 ir el. paštu info@policija.lt.

Tačiau ši naujovė neriboja ir interesantų galimybės susisiekti su konkrečiu policijos darbuotoju - būsite sujungti (nesant galimybės - pateikti kontaktai) visais atvejais, kai negalės padėti Policijos departamento Informacijos teikimo skyriaus darbuotojai.

Marijampolės apskr. VPK informacija

NE VISI MOKESČIŲ MOKĖTOJAI SKUBA IKI KALĖDŲ SUSIGRĄŽINTI PERMOKĄ

Kauno apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – Kauno AVMI) informuoja, kad iš 608 Marijampolės apskrities gyventojų, kurie į savo elektroninio pašto dėžutes jau gavo Valstybinės mokesčių inspekcijos (toliau – VMI) asmeninius pranešimus apie tai, jog 2017 metų pradžioje nepasinaudojo galimybe ir nesusigrąžino jiems priklausančios gyventojo pajamų mokesčio permokos, tik 74 gyventojai pasinaudojo galimybe susigrąžinti permoką. Jų sąskaitas pinigai pasieks iki Kalėdų. Marijampolės apskrities gyventojai dar gali susigrąžinti apie 109 tūkst. eurų.

„Po asmeninių priminimų, kad gali susigrąžinti permoką, pajamas Marijampolės apskrityje deklaravo tik apie 12 proc. priminimus gavusių gyventojų. Aktyviausiai tai suskubo padaryti Vilkaviškio rajono ir Kazlų Rūdos savivaldybės gyventojai, kur permokas susigrąžino apie 16 proc. gavusiųjų pranešimus. Mažiau aktyvūs yra Šakių rajono ir Kalvarijos gyventojai. Šiose savivaldybėse po informavimo permokas susigrąžino apie 11 proc. gyventojų. Pasyviausi – Marijampolės savivaldybės gyventojai. Čia pajamas deklaruoti ir permokas susigrąžinti suskubo tik 10 proc. gyventojų“,- pasakoja Kauno AVMI viršininkė Judita Stankienė, primindama, kad priežasčių, kodėl gyventojams susidaro grąžintina suma, yra kelios - dėl neapmokestinamojo pajamų dydžio, kuris taikomas apskaičiuojant darbdavio išmokamą atlyginimą, ir gyventojo pajamų mokesčio lengvatų (dėl mokėtų įmokų už studijas, įmokėtų gyvybės draudimo įmokų ar įmokų į pensijų fondus).

Grąžintiną sumą gyventojai gali rasti prisijungę prie Elektroninio deklaravimo sistemos (EDS), adresu https://deklaravimas.vmi.lt.

VMI pažymi, kad asmeninius pranešimus apie galimybę susigrąžinti permoką išsiuntė elektroniniu būdu į tuos elektroninio pašto adresus, kuriuos gyventojai yra nurodę Elektroninio deklaravimo sistemoje ar Mano VMI. Sulaukę VMI pranešimo į savo elektroninio pašto dėžutę, gyventojai turėtų prisijungti prie EDS, ten patvirtinti visiškai užpildytą preliminarią pajamų deklaraciją.

Kauno apskrities valstybinė mokesčių inspekcija 

ANTIMIKROBINIS ATSPARUMAS - VIS DIDĖJANTI PROBLEMA

Prasidėjus Pasaulinei supratimo apie antibiotikus savaitei, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos (toliau - NVSC) Marijampolės departamento specialistai atkreipia dėmesį į vis didėjančią antimikrobinio atsparumo problemą, kuria siekiama skatinti visuomenę, sveikatos priežiūros specialistus, sveikatos politikus imtis priemonių, kad antibiotikai išliktų veiksmingi ir jiems atsparių bakterijų būtų kuo mažiau. Pasaulinės supratimo apie antibiotikus savaitės šūkis „Prieš vartojant antibiotikus, patarimo kreipkis į sveikatos priežiūros specialistą“.

Kas yra antimikrobinis atsparumas?

Antimikrobinis atsparumas išsivysto tuomet, kai bakterijos prisitaiko ir auga vartojant antibiotikus. Prisitaikymas priklauso nuo to, kaip dažnai yra vartojami antibiotikai. Kadangi antibiotikai yra priskiriami tai pačiai vaistų rūšiai, išsivysčius atsparumui vienam antibiotikui, gali atsirasti atsparumas ir visiems kitiems susijusiems antibiotikams. Pavojinga ir tai, kad atsparios antibiotikams bakterijos gali cirkuliuoti žmonių ir gyvūnų populiacijose per maistą, vandenį ir aplinką.

Situacija Lietuvoje – nepalanki

Didžiąją dalį Lietuvoje suvartojamų antimikrobinių vaistinių preparatų sudaro penicilinai ir makrolidai. Antimikrobinių vaistinių preparatų suvartojimo situacija, palyginti su kitomis ES šalimis, nėra išskirtinė – Lietuvoje antimikrobinių vaistinių preparatų suvartojimas artimas Europos vidurkiui. Skiriasi antimikrobinių vaistinių preparatų suvartojimas ambulatorinėje ir stacionarinėje grandyje: ambulatorinėje grandyje antimikrobinių vaistų suvartojimas nedidelis, mažesnis už ES vidurkį, stacionarinėje grandyje – vienas didžiausių ES. Remiantis 2016 m. Eurobarometro duomenimis, tik 46 proc. Lietuvos gyventojų žino, kad gydant peršalimą ir gripą, antibiotikai yra neefektyvūs.

Kaip elgtis, kad antimikrobinio atsparumo grėsmė sumažėtų?

                      Prie antimikrobinio atsparumo mažinimo gali prisidėti kiekvienas:

•                    laikytis rankų higienos rekomendacijų;

•                    tinkamai ruošti maistą (po maisto ruošos gerai išplauti įrankius bei paviršius, indus, maistą gaminti tik švariomis rankomis, kiekvieną kartą po žalios mėsos apdorojimo rankas nusiplauti muilu ir vandeniu);

•                    vengti artimo kontakto su sergančiais asmenimis;

•                    lytinių santykių metu visada naudoti prezervatyvą;

•                    skiepytis;

•                    vartoti švarų, atitinkantį reikalavimus, geriamąjį vandenį;

•                    nesidalinti antibiotikais su kitais asmenimis;

•                    vartoti antibiotikus griežtai laikantis gydytojo rekomendacijų,  tik tuomet, kai jie yra reikalingi,

•                    gydytojo paskirtą dozę suvartoti tik per nurodytą laiką.

Nerizikuokite savo sveikata

Savigyda antibiotikais – tai neatsakingas antibiotikų vartojimas nepasitarus su gydytoju, todėl svarbu atminti, kad:

•                    antibiotikus gali skirti tik gydytojas: nemėginkite įsigyti antibiotikų be recepto; nekaupkite jų vėlesniam gydymui; nevartokite antibiotikų, likusių po ankstesnio gydymo; nesidalykite jų likučiais su artimaisiais ar draugais;

•                    antibiotikai nemalšina skausmo: antibiotikai nepalengvina galvos ar kitų kūno dalių skausmo, nemažina karščiavimo;

•                    antibiotikai veiksmingi tik kovojant su bakterinės kilmės ligomis, virusų sukeltų infekcijų, tokių kaip gripas, sloga, peršalimas, jie neveikia;

•                    nevartokite antibiotikų be reikalo: nuo peršalimo ar gripo vartojami antibiotikai nebus veiksmingi, priešingai, jie gali sukelti ir šalutinių požymių – viduriavimą, pykinimą;

•                    daugelį simptomų galima palengvinti nereceptiniais vaistais.

NVSC specialistai atsakys į iškilusius klausimus

NVSC specialistai nuolat teikia konsultacijas apie tinkamą antibiotikų vartojimą, antimikrobinį atsparumą, jo plitimo mažinimo priemones, hospitalines infekcijas. Aktyviau  kreipkitės į NVSC Marijampolės departamento specialistus, kurie Jums suteiks moksliniais įrodymais pagrįstą informaciją ir rekomendacijas.

TRIUŠININKYSTĖ – IR VERSLAS, IR POMĖGIS, IR GALIMYBĖ UŽDIRBTI

Edmundas Reimerys – vienas žinomiausių rajone triušių veisėjų. Apie jo darbą šioje srityje puikiai žino ne tik rajono, bet ir visos Lietuvos bei užsienio šalių žmonės. Labiausiai jį pažįsta tie, kurie panirę į triušininkystę. Kuris šiais laikais jau nebėra susijusi vien tik su triušių auginimu maistui. Triušininkystė jos profesionalams – ir saviraiška, ir kūryba, ir žinomumas, ir galimybė iš to gauti pajamų.

Šiomis dienomis Vilkaviškio vaikų ir jaunimo centre įvyko ketvirtoji tarptautinė veislinių triušių paroda. Dvi dienas trukusiame renginyje apsilankė šimtai vilkaviškiečių ir miesto svečių. Pažiūrėti į daugiau nei 120 triušių vyko tiek maži, tiek vyresni rajono savivaldybės gyventojai.

Šventėje savo ilgaausius pristatė Lietuvos veislinių triušių augintojų asociacijos nariai bei svečiai iš Latvijos ir Slovakijos. Susirinkusieji ne tik žavėjosi pačiais įvairiausiais triušiais, bet ir gėrėjosi mažųjų Vilkaviškio darželinukų piešinių paroda „Mano triušis“, o parodos organizatoriai dailininkams dovanojo vaisių. Gyvūnėlių savininkai mielai leido vaikams glostyti savo augintinius, o kiek savo atžalų nuotraukų prie triušių narvelių mobiliaisiais telefonais padarė mamos, sunku ir suskaičiuoti. Suaugusieji galėjo sužinoti apie triušių auginimą, įsigyti mezginių iš jų vilnos, ekologiškų kremų su triušio taukais. Buvo renkamas geriausias bei gražiausias triušiai, specialiu prizu apdovanotas geriausias svečių švelniakailis ilgaausis gyvūnėlis.

Renginio metu Lietuvos veislinių triušių augintojų asociacijos pirmininką lekėtiškį Edmundą Reimerį, kuris taip pat dalyvavo šiame renginyje,  sveikino ir jam padėkos raštą įteikė rajono savivaldybės meras Algirdas Neiberka. Sveikinimo žodžius tarė ir Seimo narys Kęstutis Smirnovas, Vilkaviškio rajono savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus vedėja Lina Grygelaitienė ir kiti svečiai. Pats E. Reimerys džiaugėsi, kad ši paroda sulaukė tokio didžiulio populiarumo. 

Parenta pagal http://www.vilkaviskis.lt 

INFORMACIJA VYKDANTIEMS PREKYBINĘ VEIKLĄ INTERNETU

Kauno apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – Kauno AVMI) primena, kad gyventojai, ketinantys vykdyti ar vykdantys prekybinę veiklą internetu, privalo įregistruoti individualią veiklą pagal pažymą (veiklos rūšis - užsakomasis pardavimas paštu arba internetu) ar steigti įmonę ir atitinkamai mokėti mokesčius. Prekyba internetu nepriskiriama veikloms, kuriomis gali būti verčiamasi turint verslo liudijimą.

Atkreipiamas dėmesys, kad individualią veiklą pagal pažymą gali registruoti ir nepilnamečiai, sulaukę 14 metų irturintys vieno iš tėvų (įtėvių, rūpintojų) sutikimą. Individualios veiklos pajamoms, gautoms vykdant prekybinę veiklą internetu, taikomas 5 proc. gyventojų pajamų mokesčio tarifas.

Įregistruoti individualią veiklą pagal pažymą greičiausia ir patogiausia sistemoje Mano VMI, adresu https://www.vmi.lt/manovmi/. Naudojantis elektroninėmis paslaugomis gyventojai gali sutaupyti laiko ir kitų resursų: nebereikia vykti į mokesčių inspekciją.  

VMI PRADĖJO PERVESTI GYVENTOJŲ SKIRTĄ PARAMĄ ĮVAIRIOMS ORGANIZACIJOMS IR PARTIJOMS

VMI informuoja, kad pradėtas paramos pervedimas paramos gavėjams ir politinėms partijoms: jau pervesta beveik 2,5 mln. Eurų. 532 tūkst. gyventojų skyrė 17 mln. eurų paramos, iš jų 703 meno kūrėjus 3094 rėmėjai parėmė 131 tūkst. eurų, o 62 tūkst. rėmėjų partijoms skyrė 952,7 tūkst. eurų paramą. Daugiausia paramos Marijampolėje sulauks VšĮ „Sveikatingumo idėjos“ bei Lietuvos socialdemokratų partija.

Kauno apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – Kauno AVMI) informuoja, kad paramos gavėjams ir politinėms partijoms pradedama pervesti parama. Marijampolės apskrityje 20 tūkst. gyventojų nuo 2016 metais sumokėto gyventojų pajamų mokesčio paramai paskyrė 472 tūkst. eurų. Lėšos dalimis pervedamos kasdien, parama bus pervesta iki lapkričio 15-osios dienos.

Gyventojai įvairias organizacijas kasmet gali paremti skirdami 2 proc., o partijas – 1 proc. sumokėto pajamų mokesčio. Šiemet pirmą kartą tarp paramos gavėjų yra ir meno kūrėjai. Marijampolės savivaldybėje paramą meno kūrėjams paskyrė 15 gyventojų. Daugiausia Marijampolės savivaldybės gyventojų paramos šiemet bus pervesta VšĮ „Sveikatingumo idėjos“, kuriai 562 rėmėjai skyrė 14,7 tūkst. eurų. Kiek didesne nei 8,8 tūkst. eurų suma bus paremtas Marijampolės baikerių klubas „Siena“, 8,2 tūkst. eurų gyventojai skyrė „Mantingos“ labdaros ir paramos fondui.

Šiemet didžiausia paramos suma tarp politinių partijų Marijampolės savivaldybėje skirta Lietuvos socialdemokratų partijai (per10 tūkst. eurų), Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžiui (per 3,6 tūkst. eurų), politinei partijai Tėvynės sąjunga - Lietuvos krikščionys demokratai (per 1,8 tūkst. eurų). 

ŽEMĖS MOKESČIUI SUMOKĖTI – LYGIAI TRYS SAVAITĖS

·                                       Žemės mokestį gyventojai ir įmonės už einamuosius metus šiemet turi sumokėti iki lapkričio 15 d.

·                                       Šiemet žemės mokestis apskaičiuotas jau nuo visos žemės sklypo vidutinės rinkos vertės, nes baigiasi penkerių metų (2013-2017 m.) pereinamasis laikotarpis.

·                                       VMI žemės mokestį apskaičiuoja pagal Registrų centro pateiktas žemės sklypų vertes ir pagal kiekvienos savivaldybės tarybos individualiai nustatytus žemės mokesčio tarifus.Savivaldybių tarybos turi teisę savo biudžeto sąskaita minėtą mokestį sumažinti arba visai nuo jo atleisti.

·                                       Mokestį 2017 m. mokės 688 tūkst. žemės savininkų, kurie į savivaldybių biudžetus turėtų sumokėti31,4 mln. eurų.

Kauno apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – Kauno AVMI) informuoja, kad privačios žemės savininkams apskaičiavo už 2017 metus mokėtiną žemės mokestį bei šiandien pateikė žemės mokesčio deklaracijas VMI Elektroninio deklaravimo sistemojedeklaravimas.vmi.lt, be to, mokesčio sumas galima peržiūrėti sistemoje „Mano VMI“www.vmi.lt/manovmi. Tiems žemės savininkams, kurie nėra VMI elektroninių paslaugų vartotojai, žemės mokesčio deklaracijos siunčiamos klasikiniu paštu ir adresatus jos pasieks iki lapkričio 1-osios. Žemės valdytojai mokestį turi sumokėti iki š. m. lapkričio 15 d.

Šiemet baigiasi penkerių metų pereinamasis laikotarpis, todėl žemės mokestis apskaičiuotas jau nuo visos žemės sklypo vidutinės rinkos vertės*. Nors pereinamuoju laikotarpiu taikytų žemės mokesčio lengvatų nebeliko, tačiau savivaldybių tarybos turi teisę savo nuožiūra taikyti lengvatas arba atleisti nuo žemės mokesčio. Šiemet, iki žemės mokesčio skaičiavimo, tą suspėjo padaryti Kauno rajono savivaldybės taryba, kuri nuo žemės mokesčio atleido beveik pustrečio tūkstančio nuo liūčių nukentėjusių ūkininkų ir jų sąrašus pateikė VMI. Šiems ūkininkams žemės mokesčio reikės mokėti mažiau.

VMI žemės mokestį apskaičiuoja pagal Registrų centro pateiktas žemės sklypų vertes** ir pagal kiekvienos savivaldybės tarybos individualiai nustatytus žemės mokesčio tarifus, kurie gali svyruoti nuo 0,01 iki 4 proc.2017 m. savivaldybių tarybų patvirtintus žemės mokesčio tarifus galima sužinoti VMI svetainėje http://www.vmi.lt/cms/zemes-mokestis2. Žemės mokestį Marijampolės savivaldybėje mokės12,8 tūkst. gyventojų ir 193 juridiniai asmenys. Gyventojai savivaldybių, kuriose nuosavybės teise valdo žemės sklypus, biudžetus papildys beveik 411 tūkst. eurų, juridiniai asmenys – 60,6 tūkst. eurų suma.

VMI duomenimis, iš viso šalyje yra per 993 tūkst. žemės mokesčio mokėtojų. Dėl savivaldybių nustatytų lengvatų mokestį moka ne visi žemės savininkai – šiais metais jį turi mokėti apie 688 tūkst. gyventojų ir įmonių. Skaičiuojama, kad į savivaldybių biudžetus 2017 m. bus sumokėta apie 31,4 mln. eurų žemės mokesčio: apie 26,5 mln. eurų sumokės gyventojai, apie 4,9 mln. eurų - įmonės ir kt. juridiniai asmenys. 2016 m. apskaičiuota žemės mokesčio suma – 29,2 mln. eurų, 2015 m.- 26,6 mln. eurų, 2014 m.- 22,2 mln. eurų, 2013 – 17,7 mln. eurų.

Mokesčių administratorius primena, kad žemės mokestis yra mokamas už gyventojams ir įmonėms nuosavybės teise priklausančią privačią žemę, išskyrus už miško žemę ir žemės ūkio paskirties žemę, kurioje įveistas miškas. Nauji žemės savininkai mokestį moka, jei žemę įsigijo pirmąjį pusmetį, o jei antrąjį pusmetį – tuomet žemės mokestis turės būti mokamas nuo kitų metų.

VMI atkreipia dėmesį, kad žemės mokesčio mokėtojui pateikiamoje deklaracijoje nurodytas mokesčių specialistas ir jo kontaktai. VMI atstovas, mokesčių mokėtojui pageidaujant, galės patarti, kaip sumokėti žemės mokestį naudojantis VMI e. paslaugomis. Žemės mokestį galima sumokėti ne tik bankuose (VMI atsiskaitomoji sąskaita atidaryta daugelyje šalies bankų), bet ir pašto skyriuose, „Perlo“ terminaluose, spaudos kioskuose, kitose mokėjimus priimančiose įstaigose. VMI ragina žemės mokesčio mokėtojus mokestį sumokėti laiku. Pažymėtina, jog mokėdami žemės mokestį už kitą asmenį, gyventojai turėtų nepamiršti nurodyti žemės savininko duomenų - vardo, pavardės ir asmens kodo.

Mokesčių mokėtojas informaciją apie mokėtiną žemės mokestį gali sužinoti VMI Mokesčių informacijos centro trumpuoju telefonu 1882. Taip pat gali kreiptis į mokesčių specialistą, kurio kontaktai pateikti žemės mokesčio deklaracijoje.

FORMUOJAMA NAUJA PRAKTIKA – GYVENTOJUS PASIEKS VMI PRANEŠIMAI SU APSKAIČIUOTA MOKĖTINA GPM SUMA

Pirmieji pranešimų sulauks beveik 4 tūkst. Kauno, Alytaus ir Marijampolės apskričių gyventojų, privalėjusių, bet nepateikusių metinių pajamų deklaracijų už 2016 m. dėl pritaikyto per didelio metinio ar papildomo neapmokestinamojo pajamų dydžio (NPD). Dėl šios priežasties vis dar laukiama apie230 tūkst. eurų GPM. Šiemet  pajamas Lietuvoje deklaravo daugiau kaip 1,23 mln. gyventojų, į valstybės biudžetą sumokėta daugiau kaip 141 mln. eurų GPM.

Kauno apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – Kauno AVMI) informuoja, jog pirmą kartą gyventojams išsiųs pranešimus su pagal VMI duomenis apskaičiuota mokėtina GPM suma, kurią gyventojai turės sumokėti per 10 darbo dienų. Pranešimai bus siunčiami pajamas privalėjusiems deklaruoti, bet to nepadariusiems gyventojams, kuriems VMI dar kovo mėn. buvo parengusi visiškai užpildytas metines pajamų deklaracijas už 2016 m.

Šiuo metu pranešimai parengti gyventojams, kuriems 2016 m. mokėtina GPM suma susidarė dėl jiems pritaikyto per didelio metinio ar papildomo neapmokestinamojo pajamų dydžio (NPD)*. Vėliau pranešimai bus formuojami gyventojams, kurie, remiantis VĮ „Regitra“ duomenimis, neišlaikę 3 metų pelningai pardavė automobilį. Pranešimuose bus nurodyta konkreti suma, kurios gyventojui nesumokėjus, VMI įgys teisę ją išieškoti iš gyventojo lėšų.

BŪNA IR TAIP:  UAB „GULBELĖ" PAŽEIDĖ POLITINĖS REKLAMOS SKLEIDIMO SĄLYGAS

Www.vrk.lt. Vyriausioji rinkimų komisija (toliau – VRK), tikrindama 2017 m. balandžio 23 d. naujų savivaldybių tarybų narių – merų rinkimų Jonavos ir Šakių rajonų savivaldybėse politinės kampanijos dalyvių pateiktas Politinės kampanijos finansavimo ataskaitas, atkreipė dėmesį į tai, kad UAB „Gulbelė" nepateikė savo politinės reklamos įkainių VRK, nors minėtos politinės kampanijos metu su Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga ir su Lietuvos socialdemokratų partijos kandidate Raminta Bastyte sudarė sutartis dėl reklamos plotų, kuriuose buvo skleidžiama minėtų politinės kampanijos dalyvių politinė reklama, nuomos.

Tyrimą atliko VRK Politinių partijų ir politinių kampanijų finansavimo kontrolės skyrius, kurio metu UAB „Gulbelė" buvo išsiųstas paklausimas dėl politinės reklamos skleidimo bendrovei priklausančiuose reklamos plotuose.

UAB „Gulbelė" atsakyme į VRK paklausimą nurodyta, kad įmonė politinės reklamos įkainių nepateikė dėl nežinojimo ir pripažįsta padariusi pažeidimą, dėl kurio labai apgailestauja ir ateityje griežtai žada laikytis Politinių kampanijų finansavimo ir finansavimo kontrolės įstatymo (Įstatymas). Atsakyme taip pat nurodyta, kad įmonė nėra nusistačiusi reklamos plotų nuomos įkainių, todėl „kiekvieną kartą šalys tarpusavyje tariasi ir priima abiem pusėms priimtiną sprendimą". Įmonės interneto svetainėje nurodytos pagrindinės veiklos sritys yra mažmeninė prekyba (maisto prekėmis ir statybinėmis medžiagomis), gamyba (duonos ir pyrago gaminių), maitinimo paslaugos ir nekilnojamojo turto nuoma. Skiltyje „Nuoma" pateikiama informacija tik apie nuomojamas patalpas, t. y. nerasta informacijos, kad UAB „Gulbelė", be patalpų, nuomotų ir reklamos plotus. Tačiau įmonė atsakė, jog „UAB „Gulbelė" įprastai savo veikloje užsiima reklamos plotų <...> nuoma". Kadangi kainos už nuomos paslaugą nustatomos kiekvienu konkrečiu atveju tariantis su nuomininkais, tai ir susitarimai su Raimondu Januševičiumi (Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos kandidatu) ir Raminta Bastyte buvo skirtingi, <...> tačiau šalių susitarimai buvo abiem pusėms priimtini".  

Susipažinus su abiem politinės kampanijos dalyviais sudarytų reklaminių plotų nuomos sutarčių sąlygomis, nustatyta, kad Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos kandidatui Raimondui Januševičiui už panašias paslaugas buvo taikomos gerokai mažesnės kainos nei kandidatei Ramintai Bastytei. Įmonė nurodė dvi priežastis: „1) viena iš Ramintos Bastytės politinių reklamų buvo iškabinta viešojo transporto stotelėje, kuri laikoma labai patrauklia vieta reklamai ir jai taikomos didesnės (miesto) kainos; 2) Raimondas Januševičius savo politinės reklamos iškabinimu ir nukabinimu rūpinosi pats, todėl jam buvo taikomos mažesnės kainos.  Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovė patvirtino, kad išlaidų už tentų pakabinimą / nukabinimą nebuvo, nes šiuos darbus Raimondas Januševičius atliko pats". Pažymėtina ir tai, kad UAB „Gulbelė" pagrindinė veikla nėra reklamos paslaugos, todėl įmonė gali nuomoti stendus pigiau.

VRK siekdama įsitikinti, ar iš tikrųjų toje pačioje gatvėje esančių reklamos plotų – vienas viešojo transporto stotelėje, kitas ant pastato sienos – nuomos kaina skiriasi tokiu dideliu skirtumu, papildomai paprašė UAB „Gulbelė", kad ši pateiktų kitų PVM sąskaitų faktūrų ar sutarčių pavyzdžių. Nors palyginimui pateiktoje PVM sąskaitoje faktūroje nurodyti reklamos plotai yra kitose Šakių miesto gatvėse (ne V. Kudirkos g.), VRK nustatė, kad Ramintai Bastytei ir Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungai už reklamos plotų, įrengtų Šakių mieste esančių pastatų, nuomą buvo taikoma panaši kaina.

Atsižvelgiant į Politinių partijų ir politinių kampanijų finansavimo kontrolės skyriaus pažymą, 2017 m. rugsėjo 4 d. VRK posėdžio metu nariai nusprendė pažymai pritarti ir pripažinti, jog UAB „Gulbelė", kuri pagal Visuomenės informavimo įstatymo 2 straipsnio 78 dalį laikytina viešosios informacijos skleidėja, išnuomojusi reklamos plotus Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungai ir Lietuvos socialdemokratų partijos kandidatei Ramintai Bastytei politinei reklamai skleisti, pažeidė Įstatymo 16 straipsnio 4 dalį, pagal kurią politinės kampanijos laikotarpiu viešosios informacijos rengėjai ar skleidėjai skleisti politinę reklamą gali tik pagal VRK pateiktus politinės reklamos įkainius ir sąlygas.

SAVAM SKLYPE UŽAUGINTA PRODUKCIJA NEAPMOKESTINAMA

Kauno apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – Kauno AVMI) informuoja, kad gyventojai, parduodantys savo sklype užaugintą žemės ūkio produkciją (vaisius, daržoves, gėles ir kt.) neprivalo įsigyti verslo liudijimo. Tokia gyventojo veikla yra priskiriama žemės ūkio veiklai, o pajamos iš žemės ūkio veiklos yra neapmokestinamos Gyventojų pajamų mokesčiu (jeigu šias pajamas gaunantis gyventojas mokestiniu laikotarpiu neprivalo registruotis Pridėtinės vertės mokesčio mokėtoju*).

Taip pat, iš gyventojų gavus ne daugiau kaip 3 tūkst. eurų žemės ūkio pajamų, neprivaloma teikti ir pajamų deklaracijos.  Gyventojai, kurie žemės ūkio produkciją perpardavinėja, privalo įsigyti prekybos verslo liudijimą, įregistruoti individualią veiklą pagal pažymą ar steigti įmonę ir atitinkamai mokėti mokesčius. Patogiausias būdas – įsigyti verslo liudijimą. Trumpiausias prekybos verslo liudijimo laikotarpis – 1 diena.

 Įsigyti verslo liudijimą ar įregistruoti individualią veiklą pagal pažymą greičiausia ir patogiausia sistemoje Mano VMI, adresu https://www.vmi.lt/manovmi/. Naudodamiesi  elektroninėmis paslaugomis gyventojai gali sutaupyti laiko ir kitų resursų: nebereikia vykti į Mokesčių inspekciją.  

KAS TA LEGIONELIOZĖ?

Legioneliozė – užkrečiamoji liga, kurią sukelia Legionella pneumophilla bakterija, pasireiškianti plaučių uždegimu bei netipiška ligos eiga. Užsikrečiama aerogeniniu būdu, įkvepiant aerozolio (smulkių lašelių), kuriame yra ligos sukėlėjų. Legionelioze neužsikrečiama geriant ar maisto ruošimui vartojant užkrėstą vandenį, taip pat nuo sergančio asmens.

Legioneliozė nėra dažna liga, tačiau labai paplitusi išsivysčiusiose šalyse, kurių ūkyje daug terminio vandens generavimo, aušinimo, recirkuliavimo, oro kondicionavimo ir kitų technologijų. Natūralioje aplinkoje randami nedideli legionelių kiekiai: upių ir ežerų vandenyje, dirvožemyje, didesni kiekiai – visuomeninės ir gamybinės paskirties objektų karšto ir šalto vandens apytakos sistemose. Šiose sistemose nusėdęs dumblas, rūdys pagerina sąlygas legionelėms daugintis. Daugėjant oro kondicionavimo, įvairių vandens baseinų, sūkurinių vonių bei kitos vandens įrangos buityje, didėja galimybė legionelėms plisti. Palankiausia vandens temperatūra joms daugintis 20–45 °C, žemesnėje nei 20ºC ir aukštesnėje nei 60ºC legionelės nesidaugina, bet išlieka gyvybingos.

Labai svarbu nesudaryti palankių sąlygų legionelių dauginimuisi. Kaip tai padaryti? – palaikyti karšto vandens temperatūrą 50–60 ºC, šalto vandens temperatūra turi būti ne didesnė nei 20 ºC. Vanduo turi nuolatos cirkuliuoti. Tinkamai valyti vandens sistemas, kad nesusidarytų nuosėdos. Reguliariai valyti dušus, dušų galvutes, vandens čiaupus. Valyti ir dezinfekuoti vandens šildytuvus, vandens filtrus. Po vandens šildytuvų remonto ir prieš šildymo sezoną dezinfekuoti karšto vandens sistemas. Legioneliozės profilaktika – tai sukėlėjo rezervuaro paieška ir jo nukenksminimas terminiais ar cheminiais metodais, oro kondicionavimo, vėsinimo, drėkinimo ir kitų sistemų tinkama priežiūra.

Norint sunaikinti legioneles reikia padidinti karšto vandens temperatūrą iki +66 °C visoje vandens sistemoje ir ją išlaikyti 25 min. Po to ne trumpiau kaip 5 min. plauti visus sistemos išleidimo vamzdžius, atsukus visus čiaupus. Iškyla pavojus nusideginti karštu vandeniu, todėl paslaugų teikėjas turi vartotoją informuoti raštu apie vykstančius karšto vandens sistemos darbus. Jeigu karšto vandens tiekimo sistemoje temperatūra mažesnė negu 50 ºC, būtina taikyti termošoką.

Vartotojams rekomenduojame renkantis baseinus, apgyvendinimo paslaugas, sporto klubus būti atidiems ir skirti laiko tam, kad gautumėte kokybiškas paslaugas ir apsaugotumėte savo sveikatą, o turint pagrįstos informacijos apie teikiamas nesaugias paslaugas, prašome nedelsiant informuoti Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Marijampolės departamentą telefonu 8 (343) 53332 arba elektroniniu paštu: marijampole@nvsc.lt.

PASIENYJE

2017-09-18. VSAT  Pagėgių rinktinėje lankėsi  Lietuvos kariuomenės Sausumos pajėgų vadas   brigados generolas  Valdemaras Rupšys ir jį lydinti delegacija.

Kariškiams  pagrindinius sieną su Rusija saugančios Pagėgių rinktinės uždavinius, funkcijas bei darbo specifiką pristatė Pagėgių rinktinės vadas  Rimantas Timinskis.

Rinktinės vadas kalbėjo apie veiklą,  pasiektus rezultatus. R. Timinskis  su  brigados generolu Valdemaru Rupšiu   kalbėjo apie bendradarbiavimą, pagalbą, bei tarpusavio komunikaciją. 

Kariškiai  domėjosi nelegalios migracijos srautais rinktinės saugomame ruože. Kalbėta ir apie Rusijos ir Baltarusijos kariuomenių strategines pratybas „Zapad 2017".

Pagėgių pasieniečių vadas R. Timinskis aprodė rinktinės muziejų bei muziejinę ekspoziją po atviru dangumi, papasakojo kai kurių eksponatų atsiradimo istoriją bei prisiminė įvykius, kuriuose figūravo tos transporto priemonės.

Svečiams aprodytas sulaikytų kontrabandinių prekių sandėlis, šaudykla, sporto salė. Vėliau delegacija vyko į VSAT Pagėgių rinktinės padalinius – Bardinų, Plaškių, Vileikių užkardas.

Čia brigados generolas Valdemaras  Rupšys  su delegacija pamatė kaip yra saugoma valstybės siena, padedant techninėms sienos kontrolės stebėjimo sistemoms. Svečiai džiaugėsi už suteiktą galimybę apsilankyti viename iš VSAT padalinių, išgirsti daug vertingos informacijos, savo akimis pamatyti kaip yra saugoma išorės Europos Sąjungos siena.