Mano stuba
"Ne,- nu tai jo!"- keisčiausias lietuviškas posakis. Kaip ir visas gyvenimas :):):)

KUR NUVYKTI?

Spalio pabaiga – renginių gausa. Kaip dažnu atveju, visi jie „būriuojasi“ lankomiausiose vietose – Zypliuose, Gelgaudiškyje.

Štai ir spalio 22 d., 15 val., Zyplių dvare vyks teatrų šventė „Teatras mus vienija“. Programoje:

Pilviškių mėgėjų teatro spektaklis E.Untulio komedija„Keista liga“,rež. I. Puodžiukaitienė;

Kidulių dvaro laisvalaikio salės XIX a. istorinių dvaro šokių kolektyvo parengtas spektaklis „Meilė +/- beprotybė pagal Šekspyrą“, rež. Irma Svetlauskienė;

Koncertuos Liepalotų kaimo kapela, vad. Romas Skaizgirys.

Renginys nemokamas

DUONOS KELIAS NUO GRŪDO IKI STALO. 2017 M.

Zanavykų muziejus jau XV-ą kartą organizavo edukacinę šventę „Duonos kelias nuo grūdo iki stalo“. Šiais metais renginys vyko Zyplių dvaro teritorijoje. Jame dalyvavo gausus būrys moksleivių iš Šakių, Lukšių, Kriukų, Kretingos mokyklų. Svečius pasitiko renginio gaspadinė Gražina Kadžytė, Lietuvos žurnalistė, etnologė, tautosakininkė. Pasipuošusi tautiniu kostiumu, ji priminė, jog šie metai yra skirti šiam puošniam senovės lietuvių rūbui.

Renginį  atidarė Šakių r. meno mokyklos jaunučių liaudiškų šokių grupė „Šakietukas“ (vad. J. Lukauskienė). Sintautų kultūros centro folkloro ansamblis „Santaka“ (vad. J. Navickienė) ir Šakių kultūros centro folklorinis ansamblis „Šakija“ (vad. V. Snudaitienė) pristatė rugiapjūtės programą.

Jaunimas buvo kviečiamas prisiliesti prie istorijos, kartu pabandyti nudirbti tuos darbus, kuriuos mūsų seneliai ir tėvai dirbo savo rankomis: spragilais kulti javus, valyti grūdus – niekoti geldoje ir arpuoti arpa, kulti grūdus rankinėmis girnomis, sijoti miltus rėčiu, grūsti grucę piestoje. Šiais metais moksleiviai turėjo galimybę iš arčiau apžiūrėti ir šiuolaikinę techniką. Jų dėmesį traukė Lukšių žemės ūkio bendrovės kombainas ir traktorius.

Duonos šventė neįsivaizduojama be jos kepėjų. Namine duonele pasivaišinti ir jos įsigyti kvietė UAB „Gulbelės kepyklėlė“ atstovė Vilija Dovydaitienė, taip pat Inesa Bagdonavičienė, Petras Tuma, Daiva Mažeikienė, Audronė Benienė, Danutė Endriukaitienė, . Kiekvienos šeimininkės ir kiekvieno kepėjo duona kitokia, nors ir iš to paties raugo kepama. Restoranas „Kuchmistrai“ kvietė į išskirtinę edukacinę programą – „Duonos ragaučius“.

Vakare Girdžių klojimo teatras „Mituvis“ pristatė linksmą komediją „Bobutės susipyko“. 18 val. grojant kapelijai „Mingė“, šventės dalyviai prisijungė prie visuotinės akcijos „Visa Lietuva šoka 2017“. Šokama buvo daugiau dvi valandas!

Muziejaus darbuotojos linkėjo šventės dalyviams būti matomiems kelyje ir saugiai grįžti namo, todėl vykdė projekto „Eismo saugumas bendruomenėse 2017“ akciją moksleiviams ir kitiems renginio dalyviams dalijo šviesą atspindinčias saugaus eismo priemones, informacinę medžiagą.

Zanavykų muziejus kolektyvas dėkoja visiems prisidėjusiems prie šventės organizavimo, viešinimo ir visiems dalyvavusiems duonos pagerbimo šventėje. Projektą iš dalies finansavo Lietuvos Respublikos kultūros ministerija ir Lietuvos kultūros taryba.

LIETUVOS MUZIEJŲ KELIAS. 2017 M.

Per Lietuvą nusidriekė jau šeštus metus Lietuvos muziejų asociacijos organizuojamas nacionalinis edukacinis projektas „Lietuvos muziejų kelias“. Pastaraisiais metais muziejai kvietė pažvelgti į sukauptas archeologines vertybes, lietuvių liaudies meną, įvairias dvarų kultūros formas.

Pasitinkant Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį, pasirinkta tema „Vasario 16-osios kūrėjai ir puoselėtojai“. Tai Lietuvos Respublikos akto signatarai, kultūros, mokslo, meno, švietimo asmenybės, žurnalistai, politikos veikėjai, kitų sričių kūrėjai, taip pat tremtiniai ir išeiviai, išsaugoję tikėjimą Vasario 16-ąją atkurta valstybe bei puoselėję jos vertybes ir už Lietuvos ribų.Kelionę pradėjęs Žemaitijoje ir atvėręs pirmuosius istorijos langus į Vasario 16-osios Lietuvą kūrusių žmonių gyvenimus, „Muziejų kelias“ toliau vingiavo į Aukštaitiją, Mažąją Lietuvą, Dzūkiją. Rudenį nusikėlė į Suvalkiją. Kelionę baigs rugsėjo 27 dieną Ožkabaliuose, dr. Jono Basanavičiaus tėviškėje, sodyboje-muziejuje.

Zanavykų muziejus prisijungė prie šios iniciatyvos. Rugsėjo 21 dieną pakvietė rajono mokinius ir mokytojus į edukacinę pamoką bei parodos „Lietuvos Respublikos prezidentas Kazys Grinius“ pristatymą. Pranešimą ir filmą apie prezidentą dr. K. Grinių pristatė programos koordinatorius Suvalkijoje, Lietuvos prezidento Kazio Griniaus memorialinio muziejaus vyr. fondų saugotojas Tomas Kukauskas. Renginyje dalyvavo filatelistas Juozas Urbonas, kuris į muziejaus direktorės Rimos Vasaitienės rankas perdavė naujų eksponatų. Voką su medalio,skirtu Lietuvos Respublikos prezidentui Kaziui Griniui atminti, atvaizdu ir su pašto ženklu, skirtu 150-osioms Kazio Griniaus gimimo metinėms. Taip pat kvietimą 1994 m. spalio 7 ir 8 d. dalyvauti Prezidento Kazio Griniaus urnos su palaikais perlaidojimu Lietuvoje.

Kitąmet numatomi „Lietuvos muziejų kelio“ renginiai skatins apmąstyti ir šiuolaikiškai išreikšti svarbiausius nepriklausomos Lietuvos Respublikos pasiekimus.  

MUZIEJAUS EKSPONATAI PERSIKĖLĖ Į VIRTUALIĄ ERDVĘ

2017-09-19. Norint aplankyti parodą nėra būtina išeiti iš namų - galima apsilankyti virtualioje. Zanavykų muziejaus darbuotojos parengė ir pristato virtualią parodą "Zanavykų buitis. Prosai".

Ketaus lygintuvai atsirado XVIII a. viduryje ir buvo gaminami iki XX a. 6 dešimtmečio. Didesnieji sverdavo iki 10 kilogramų, jais buvo lyginami stori audiniai. Patys didžiausi ketaus lygintuvai būdavo įpučiami dumplėmis, tokius turėdavo tik siuvėjai. Mažiausieji buvo naudojami ploniems audiniams, smulkioms drabužių detalėms - rankogaliams, apykaklėms, nėriniams - lyginti.

Lietuvos integralioje muziejų informacinėje sistemoje (LIMIS) patalpintoje parodoje pristatomi Zanavykų muziejaus fonduose saugomi keturių rūšių lygintuvai (jie vadinti prosais): kaitinami ant atskiro šilumos šaltinio, kaitinami į vidų įdedamu metalo gabalu, kaitinami žarijomis ir kaitinami žarijomis, su kaminėliu.

Nuoroda į parodą: https://www.limis.lt/virtualios-parodos/-/virtualExhibitions/view/6660151?s_tab=&listDisplayMode=simple&backUrl=&page=1&rowsOnPage=0

R.MOCKELIŪNIENĖS JUBILIEJAUS PARODA

Rugsėjo 13 d. Zanavykų muziejuje tvyrojo švelnumas - pristatyta tautodailininkės Ritos Mockeliūnienės paroda, skirta autorės 55 metų jubiliejui paminėti. Skambėjo poetiški žodžiai, muzikiniai sveikinimai iš šeimos narių, artimųjų, draugų, bičiulių ir kolegų lūpų.

R.Mockeliūnienės paroda "It šilko suknia gėlėta švelnumas dienos" eksponuojama Zanavykų muziejuje rugsėjo - spalio mėn. Parodoje pristatomi tekstilės darbai ir piliakalnių fotografijos.

EISMO SAUGUMAS – PER EDUKACIJĄ

Keletą metų iš eilės konkurse „Eismo saugumas bendruomenėse“ dalyvaujantis Zanavykų muziejus šiemet antri metai jame dalyvauja kaip keleto bendruomenių susivienijimas. Visą vasarą sėkmingai vykdė veiklas, susijusias su eismo saugumu.

Vasara -  atostogų metas. Į Zanavykų muziejų atvyksta ne tik svečiai iš įvairių Lietuvos kampelių, bet dažnai užsuka ir rajono gyventojai. Muziejaus lankytojams vedamos įvairios edukacinės programos.  Zanavykų muziejuje lankytojams buvo organizuojamos ekskursijos, edukacinės programos, vyko parodos.

Ne viena muziejaus lankytojų grupė buvo pakviesta išbandyti edukacines programas: žvakių liejimą, tapymą ant skrynučių, linksmus tradicinius žaidimus.  Daugeliui lankytojų buvo primenamos ir saugaus eismo taisyklės, elgesio kultūra gatvėje. Visi buvo apdovanoti saugaus eismo priemonėmis – saugos liemenėmis, atšvaitais.

PASIŽMONĖT - Į ZANAVYKŲ MUZIEJŲ