Mano stuba
"Ne,- nu tai jo!"- keisčiausias lietuviškas posakis. Kaip ir visas gyvenimas :):):)

LIETUVOS VALSTYBĖS ATKŪRIMO 100-MEČIUI

Šių metų pradžioje Šakių rajono savivaldybės tarybos posėdyje vienbalsiai priimtas sprendimas - 2018 metus paskelbti Vinco Kudirkos ir "Tautiškos giesmės" metais. 2018 metais sukanka 160 metų, kai gimė poetas, publicistas, laikraščio "Varpas" redaktorius Vincas Kudirka, ir 120 metų, kai sukurta jo "Tautiška giesmė", tapusi Lietuvos himnu.

Vasario 9 dieną Zanavykų muziejuje surengtos kūrybinės dirbtuvės "Te skamba laisvės varpai", skirtos Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečiui, Vinco Kudirkos ir "Tautiškos giesmės" metams paminėti. Jų metu iš popieriaus karpyti simboliniai geltonos, žalios ir raudonos spalvos varpai. Kūrybinėse dirbtuvėse dalyvavo Šakių "Varpo" mokyklos 6b klasės mokiniai ir technologijų mokytoja Vilma Frančiakienė, kūrybiniam darbui vadovavo dailės mokytoja Rimutė Amonienė. Šiais karpiniais papuošti Zanavykų muziejaus langai džiugins lankytojų ir praeivių akis 2018 metais.

JAUNIMAS – PRIEŠ SMURTĄ

Smurtas artimoje aplinkoje - viena opiausių problemų Šakių rajone. Sausio - rugpjūčio mėnesiais čia užregistruota 311 nusikalstamų veikų, iš jų - 79 smurto artimoje aplinkoje atvejai, kuriuose nukentėjo 73 asmenys, iš jų 12 nepilnamečių iki 18 metų amžiaus.

Šakių policijos komisariato bendruomenės pareigūnė A.Mockevičiūtė kartu su jaunaisiais kolegomis – jaunaisiais policijos rėmėjais, prisijungdami prie tarptautinės socialinės akcijos „16 aktyvumo dienų prieš smurtą“, gruodžio 6, 8 ir 11 dienomis Lukšiuose, Kiduliuose ir Šakiuose organizavo “Gerumo dienos” akcijas.

Šių akcijų metu praeiviams buvo pasakojama apie smurto artimoje aplinkoje problemą, smurto rūšis, priežastis ir pasekmes. Buvo išdalinta daugiau kaip 180 puodelių nemokamos “gerumo” arbatos su sausainiais, beveik 250 vnt. įvairių lankstinukų su informacija, kur kreiptis pagalbos, jei šeimoje patiriamas smurtas. Šias akcijas A. Mockevičiūtė su jaunaisiais pagalbininkais organizuoja jau ketvirtus metus. Džiugina prekybos centrų, parduotuvių vadovybės supratingumas ir geranoriškumas, kurie leidžia tokias akcijas vykdyti jų teritorijose, suteikia reikiamą pagalbą. Malonu, kad jau kelinti metai prie šių akcijų prisijungia Šakių atviro jaunimo centro darbuotojai, o arbatą išverda ir termosus skolina Šakių Šv. Jono Krikštytojo parapijos namų jaunimo centro svetainė.

Taip pat, minint šią akciją, buvo organizuojami moksleivių ir suaugusių Šakių rajono gyventojų rašinių “Nesmurtauk” ir “Nekentėk” konkursai. Komisija, sudaryta iš trijų policijos komisariato pareigūnų ir dviejų žiniasklaidos atstovų, vertino gautus konkursinius rašinius.    Geriausiu suaugusiųjų grupėje išrinktas Griškabūdžio gyventojos Vitalijos Ližaitienės rašinys “Maža išpažintis”, geriausiu moksleivių rašiniu išrinktas Griškabūdžio gimnazijos moksleivės Gretos Šunskytės rašinys “Nekentėk”. Rašinių konkursų dalyviai ir nugalėtojai bus apdovanoti diplomais ir atminimo dovanėlėmis.

Šakų r. PK informacija 

VAIKAI – PRIEŠ KORUPCIJĄ

Gruodžio 8 d. Šakių rotušėje buvo surengta rajono moksleivių piešinių paroda tema "Kaip gyventume, jei nebūtų šešėlinės ekonomikos".

Konkurse dalyvavo Kudirkos Naumiesčio, Lukšių, Lekėčių, "Varpo" ir kitų mokyklų jaunieji menininkai. Vertinimo komisija moksleivius pavaišino saldumynais, o rajono laikraštis "Draugas" įteikė savo prizą "Varpo" mokyklos moksleivei Milenai Masteikaitei.

Moksleivius sveikino rajono meras Edgaras Pilypaitis, švietimo skyriaus vedėjas Elvydas Pauliukėnas, renginį vedė rajono tarybos narė Rima Rauktienė.

Renginį paįvairino Kudirkos Naumiesčio kultūros centro satyros teatras "Kanapa".

foto ir info - Gediminas Jokūbaitis

JAUNIEJI POLICIJOS RĖMĖJAI VEIKIA AKTYVIAI

Nors ruduo nelepina geru oru, Šakių jauniesiems policijos rėmėjams ir jų vadovei Šakių bendruomenės pareigūnei Aušrai Mockevičiūtei tai nė motais. Ji "Šaltinio" specialiojo ugdymo centro auklėtiniams organizavo orientacinį žygį "Išgyvenk" Gelgaudiškio dvaro parke.

Mišrioms komandoms reikėjo atsakyti klausimus: ką daryti jei pasiklydai miške, jei įlūžai lede ir įkritai į ledinį vandenį; ką daryti, jei tavo draugas susižeidė ir pats negali judėti ir pan. Taip pat reikėjo atlikti praktines užduotis.

Komandose buvę minėto centro auklėtiniai ir jaunieji policijos rėmėjai mokėsi vieni su kitais bendrauti, mokėsi saugaus elgesio miške ir vandenyje, teikti pirmąją medicinos pagalbą, išgyvento ekstremaliose situacijose.

O lapkričio 10-ąją bendruomenės pareigūnė su jaunaisiais policijos rėmėjais dalyvavo Šakių rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro ir Rociškių pasienio užkardos organizuotame pėsčiųjų žygyje "Pasieniečių takais". Iš 90 dalyvių jaunieji policijos rėmėjai išsiskyrė ryškiomis geltonomis liemenėmis. Nors beveik visą laiką lijo, buvo šlapia, tačiau iš savo mažųjų kolegų bendruomenės pareigūnė neišgirdo jokių skundų. 12,5 km ilgio ruožą mišku, laukais, Rusijos ir Lietuvos Respublikos pasieniu žygeiviai įveikė pakankamai greitai.

Užkardos darbuotojai grįžusius žygio dalyvius pavaišino koše ir arbata, kinologai pristatė savo augintinius ir jų gebėjimus. Kai kas lietingu oru lepinasi šiluma namuose, o kai kas save ir savo komandą išbando žygyje.

KARTINGUI VYTAUTAS JAU PAAUKOJO DU DEŠIMTMEČIUS

Šakiai – kartingų gimtinė, ilgametė sostinė ir pan. taip teigti teisinga dėl to, kad čia dar sovietmečiu aktyviai buvo populiarinimas šis motosportas, užgimęs dėka jau Amžinybėn iškeliavusio Romualdo Barkausko. Savo, kaip garsaus lenktynininko, kelią čia pradėjo ir dukart autokroso Europos čempionas Nerijus Naujokaitis, kartingus vairavo didelis būrys daugiau ar mažiau garsių Lietuvoje ir už jos ribų rajono motosporto atstovų. Vienas tokių - Vytautas Adomaitis, kuris jau beveik 20 metų neatsiejamas nuo šio sporto.

Savo karjerą dar paauglystėje pradėjęs Lietuvoje, šiuo metu Vytautas jau šeštą sezoną gyvena ir puikius rezultatus demonstruoja Norvegijoje. Šiais metais sportininkas tapo Norvegijos „X30 challenge Norway Master class“ kartingų varžybų čempionu ir laimėjo kelialapį į Prancūzijos Le-Mans trasoje vykusias Pasaulio čempionų pirmenybes, kuriose varžėsi su geriausiais kartingo sportininkais. Vytauto teigimu, kartingai toli gražu nėra tik vaikų ar paauglių sportas – jame tikrai yra ką veikti.

Kaip ir daugelis sportininkų, prieš akis jis turėjo puikų pavyzdį – tėtį. Vytauto tėtis užsiiminėjo įvairiomis automobilių sporto šakomis: kartingais, raliu, autokrosu, tad jam automobiliai buvo įdomūs nuo pat mažens. „Pamenu, kai tėtis pasiskolino savo pusbrolio seną, rusišką „Minsk“ kartingą, jį sutvarkė ir davė man pasivažinėti. Kaip mat įsimylėjau šią sporto šaką, o savininkas kartingo taip ir neatgavo. Važinėjimas kartingais man jau tarsi liga nuo kurios nėra vaistų“,- atvirauja V.Adomaitis.

Pasak jo, kartingams amžius visai nesvarbus. Šiuo metu jis aktyviai treniruojasi ir lenktyniauja Norvegijoje, kur už kartingo vairo galima sutikti bet kokio amžiaus žmogų nuo 6 iki 60 metų. Net ir sulaukę garbaus amžiaus žmonės nejaučia jokio diskomforto lenktyniauti. Pats jis niekada nėra išbandęs daugiau automobilių sporto šakų, be kartingo. Pagrindinė to priežastis – finansai. Kartingai yra pigesni nei kitos sporto šakos, tad apsiriboja ir tobulėja būtent šioje srityje.

Ši sporto šaka reikalauja labai gero fizinio pasiruošimo. Ne kartą jis sutiko „žiedo“ sportininkų, kuris, atsisėdęs už kartingo vairo, jau po 15 minučių vos pakelia rankas iš nuovargio. Kad taip nenutiktų, būtina nuosekliai ir aktyviai treniruotis.

Yra kelios kartingų rūšys – važiuojant su KZ2 kartingu fizinis pasiruošimas turi būti paties aukščiausio lygio, nes kitaip ne žmogus vairuos kartingą, o jis žmogų. Taip pat yra X30 kartingai, su kuriais šį sezoną Vytautas ir važiavo. Jie šiek tiek lengviau valdomi, tad krūvis mažesnis. Tačiau nesvarbu su kokiu kartingu važiuoji – visada stengiamasi skirti kiek tik įmanoma daugiau laiko treniruotėms: Vytautas vyksta važinėtis į trasas, laisvais vakarais išbando save simuliatoriuje. „Manau, kad būtent simuliatoriai yra puiki priemonė paįvairinti treniruotes, geriau susipažinti su trasomis, patobulinti įvairias savo technikas“,- sako V.Adomaitis.

Didelių skirtumo kur varžytis jis nepastebi. Tiek vienoje, tiek kitoje šalyje yra puikių sportininkų (pvz. : Lietuvoje – S. Juodviršis, J. Jonušis, R. Baciuška, P. Paškevičius ir pan.), kurie garsina savo šalį pasauliniu mastu. Vienintelis akivaizdus skirtumas tas, kad Norvegijoje yra daugiau sportininkų, kurie turi didesnius biudžetus, o tai labai aiškiai atsispindi ir galutiniuose rezultatuose.

Ruošdamasis varžyboms Norvegijoje, jis net nežinojo, kad galima laimėti kelialapį į Pasaulio čempionų pirmenybes. Jau lenktynių metu vienas norvegas paklausė Vytauto, ar dalyvausiu pirmenybėse, jeigu pavyks laimėti kelialapį. „Tuomet sakiau, kad tikrai ne, nes tai reikalaus nemažai finansų, tačiau kai galimybė jau tapo reali – tuoj pat persigalvojau. Juk patirtis svarbiau“,- pasakoja Vytautas.

Pačiose čempionų pirmenybėse Prancūzijoje jam sekėsi gana gerai. Į finalą nepateko, tačiau nenusimena, nes varžėsi su labai aukšto lygio konkurentais. Labai tikisi, kad pavyks kitais metais grįžti į šias lenktynes ir parodyti dar puikesnį rezultatą. Dalyvavimas pasaulinio lygio varžybose jam asmeniškai yra didžiausias laimėjimas.

Kokie jūsų artimiausi ateities planai? Vėl laimėti kelialapį į Prancūzijoje, Le-Mans trasoje vykstančias Pasaulio čempionų pirmenybes ir ten pagerinti savo paties rezultatą. Taip pat jis norėtų atvykti į Lietuvą ir sudalyvauti kokiuose nors etapuose, tačiau pažadėti dar nieko negali. „Na, o šiaip, važiuosiu su kartingais tiek, kiek tik galimybės leis!“- atvirauja V.Adomaitis.

Jo patarimas jaunimui - visų pirma nuoširdžiai norėti to, apie ką svajoja: kaip žinia, noras yra pirmas ir pagrindinis žingsnis į realius rezultatus. „Jeigu svajojate apie sportinę karjerą, tuomet išbandykite ne pramoginius, o sportinius kartingus ir visada atsiminkite, kad nėra jokios nustatytos ribos, kada tuo užsiimti per vėlu – viskas priklauso tik nuo jūsų!“- receptą jaunimui išdavė Vytautas.

Parengta pagal http://www.lasf.lt

PAŽINTINĖ EKSKURSIJA VASARAI BAIGIANTIS

Vasarai baigiantis Lukšių vaikų dienos centro vaikai, išlydėdami vasaros atostogas, nusprendė apsilankyti Šakių priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo tarnyboje.

Čia juos maloniai sutiko ir įdomią ekskursiją pravedė Šakių priešgaisrinės gelbėjomo tarnybos Valstybinės priešgaisrinės priežiūros poskyrio viršininkas Gintaras Ščajevas. Šio apsilankymo metu vaikai buvo supažindinti su ugniagesių darbo istorija ir specifika, su saugos elgesio biutyje taisyklėmis bei su tuo, kaip išvengti gaisro ir kaip elgtis jam kilus.

Po to vaikai bendravo su Šakių priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos ugniagesiais gelbėtojais, kurie papasakojo apie savo darbą, pademonstravo gaisrinių automobilių galimybes, supažindino su gaisro gesinimo priemonėmis bei specialia gaisrų gesinimo ir gelbėjimo darbų technika. Taip pat sužinojome, kaip elgtis kilus gaisrui, apsaugoti save ir kitus.

Ši ekskursija vaikams suteikė žinių apie ugniagesių darbą, vaikai susipažino su pirminėmis gaisro gesinimo ir gelbėjimo priemonėmis.