Mano stuba
"Ne,- nu tai jo!"- keisčiausias lietuviškas posakis. Kaip ir visas gyvenimas :):):)

UGDYMO ĮSTAIGŲ PATALPŲ ORO TEMPERATŪRA. REIKALAVIMAI

Ruduo mus ne tik spalvotais lapais, bet vis vėsesniais orais. Visų rūpestis, kad vaikams būtų sudarytos saugios ir sveikos ugdymo sąlygos. Vaikams ugdymo įstaigose turi būti užtikrintos optimalios mikroklimato parametrų vertės. Tai numato ir teisės aktai.

Oro temperatūra šaltuoju metų laikotarpiu ikimokyklinio ir (ar) priešmokyklinio ugdymo vaikų grupių žaidimų patalpoje/erdvėje, priėmimo – nusirengimo ir sveikatos kabinete turi būti 20 – 23 °C, miegamajame, jei įrengtas atskirai nuo žaidimų patalpos/erdvės – 18 – 22 °C, tualeto – prausyklos patalpoje 19 – 23 °C, vaikų kūno kultūrai, muzikos užsiėmimams skirtose salėse 18 – 20 °C, patalpose, kur įrengtos kompiuterizuotos vietos vaikams 20 – 22 °C, koridoriuose ir laiptinėse 18 – 21 °C.

Vaikų,  turinčių judesio ir padėties sutrikimų, žaidimų patalpose/erdvėse, o taip pat vaikų iki vienerių metų amžiaus grupių patalpose šaltuoju metų laikotarpiu temperatūra turi būti 21–23 oC. Bendrojo lavinimo mokyklų mokymo klasėse, mokymo kabinetuose, aktų salėje oro temperatūra šaltuoju metų laikotarpiu turi būti ne žemesnė kaip 18 °C, sporto salėje – ne žemesnė kaip 15 °C, persirengimo kambariuose, dušuose oro temperatūra turi būti ne žemesnė kaip 20 °C.

Kad vaikai būtų ugdomi tinkamose sąlygose, neturėtų likti abejingi tėveliai ir/ar pedagogai, o turint pagrįstos informacijos apie teikiamas nesaugias ugdymo paslaugas, prašome nedelsiant informuoti Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Marijampolės departamentą telefonu 8 (343) 53332 arba elektroniniu paštu: marijampole@nvsc.lt.

Marijampolės departamento visuomenės sveikatos saugos kontrolės skyriaus info. 

SERGAMUMAS ŠIEK TIEK DIDĖJA

Marijampolės visuomenės sveikatos centras informuoja, kad 40– ąją metų savaitę (spalio 1-8 d.) Marijampolės apskrityje sergamumo gripu ir ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (toliau – ŪVKTI) rodikliai buvo 77,14 atvejai 10 tūkst. gyventojų. Sergamumas padidėjo.

Marijampolės savivaldybėje registruota ne tik daugiausia susirgimų, bet ir 2 gripo atvejai, Šakių rajono savivaldybėje registruotas 1 gripo atvejis. Iš viso Šakių rajone registruota 170 susirgimų (savaite anksčiau buvo 133).

KLAIPĖDIEČIŲ „AUDI“ PO PERSEKIOJIMO „PATVARKĖ“ NIEKUO DĖTĄ TVORĄ

Spalio 13 d. Šakių rajone pasieniečiai naktį persekiojo jiems nestojusį automobilį „Audi A6“, kuriuo spruko du neblaivūs klaipėdiečiai. Viename iš žvyrkelio posūkių vairuotojas nesuvaldė „Audi A6“, nulėkė nuo kelio ir išvertė pakelėje esančios sodybos tvorą.

Naktį Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) Pagėgių rinktinės Šilgalių užkardos pareigūnai Slavikų kaimo ribose patikrinimui stabdė automobilį „Audi A6“. Vairuotojas nepakluso reikalavimui sustoti ir pralėkė pro šalia tarnybinio visureigio šalikelėje stovėjusius pasieniečius. Šie bėglį nusivijo. Pliaupiant stipriam lietui tamsoje gaudynės truko apie 6 kilometrus, žvyrkeliu lėkęs „Audi A6“ pasiekė Kidulius.

Tačiau čia posūkyje vairuotojas nesuvaldė automobilio, nulėkė nuo kelio ir per pakelės krūmus trenkėsi į medinę sodybos tvorą, ją sulaužęs, sustojo. Pareigūnai sulaikė iš automobilio išlipusius du vyrus, jie neturėjo dokumentų. Vėliau paaiškėjo, kad tai 23-ejų ir 25-erių metų Klaipėdos gyventojai, ir dar girti: jaunesniajam nustatytas 1,83 prom. girtumas, vyresniajam - 2,66 prom.

Sulaikymo metu jie pasieniečiams nesipriešino. Girtuoklius ir jų „Audi A6“ pareigūnai perdavė į įvykio vietą iškviestiems Šakių policininkams. Šie aiškinosi, kuris iš bėglių vairavo automobilį, bėgliams teks atsakyti ir dėl sugadinto turto bei dėl transporto priemonių dalyvavimo viešajame eisme reikalavimų pažeidimų. O pasieniečiai baus už Pasienio teisinio režimo taisyklių pažeidimus, nes jie pasienio ruože neturėjo asmens tapatybę patvirtinančių dokumentų, nepakluso pasieniečių reikalavimui sustoti.

„TEISĖS ABC SENJORAMS: APIE TEISMO DARBĄ IŠ PIRMŲ LŪPŲ“: ŠAKIUOSE

Spalio 4 dieną Šakių rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje vyko projekto „Teisės ABC senjorams: apie teismo darbą iš pirmų lūpų“ renginys. Bendradarbiaujant su Šakių rajono savivaldybės viešąja biblioteka, prie šio projekto renginių prisijungė Šakių rajono apylinkės teismas.

Pradėdama susitikimą, teisėja, laikinai einanti teismo pirmininko pareigas, Lina Antanaitienė pasveikino gausiai susirinkusius Šakių senjorus su spalio 1–ąją minima tarptautine pagyvenusių žmonių diena. „Gyvename senstančioje visuomenėje, aplinkui daug matyti pagyvenusio amžiaus žmonių. Stengiamės nutiesti tiltus ir pabendrauti su Jumis, gal net ir atstatyti nutrūkusį ryšį“, – į susirinkusiuosius kreipėsi L. Antanaitienė.

Pirmojoje paskaitos pusėje L. Antanaitienė pristatė senjorams Lietuvos Respublikos teismų sistemą, Šakių teismą, jo funkcijas, teisėjo veiklą, specializuotų ir bendrosios kompetencijos teismuose nagrinėjamų bylų kategorijas. Daug dėmesio sulaukė artėjančios teismų reorganizacijos tema. Taip pat teisėja paaiškino, ką reiškia nepriklausomumo principas, kokia yra bylų skirstymo informacinėmis technologijomis tvarka, papasakojo, kaip tampama teisėju, kodėl  šiais laikais svarbus mediacijos procesas bei pasiūlė aktyviau naudotis valstybės garantuojama nemokama teisine pagalba.

Antrojoje susitikimo dalyje teisėjo padėjėja Laura Marcinkevičienė aptarė paveldėjimo teisinius santykius: senjorams pristatytos testamentų rūšys, paaiškinti jų sudarymo, saugojimo skirtumai, informuota apie privalomąją palikimo dalį asmenims, kuriems reikalingas išlaikymas. Vienam iš paskaitos dalyvių pasiteiravus apie vaikams teksiančią paveldimo turto dalį, L. Marcinkevičienė pristatė įpėdinių eilės  į paveldimą turtą niuansus.

Taipogi senjorus labai domino klausimai, kas nustato paveldimo turto dokumentų tvarkymo kainas ir kokio jos dydžio: kiek kainuoja pas notarą sudaryti testamentą, sutvarkyti paveldėjimo dokumentus, įforminti dovanojimo sandorius, gauti VĮ Registrų centro teikiamus išrašus ar kitas paslaugas. Dalyviai teiravosi, ar užsienio šalies pilietis gali paveldėti turtą, ar paveldimas turtas apmokestinamas mokesčiais jį parduodant, ar testamentas yra būtinas, ar vaikai gali nuginčyti testamentą bei kaip tai vyksta.

Po susitikimo, kuris truko pusantros valandos, L. Antanaitienė padėkojo visiems už dalyvavimą bei pakvietė spalio 25 d. atvykti į Šakių rajono apylinkės teismą, kur Lietuvos Respublikos Konstitucijos dienos proga visą dieną vyks nemokamų teisinių konsultacijų renginys gyventojams.

Audronė Matusienė, Šakių rajono apylinkės teismo administracijos sekretorė 

SERGAMUMAS APSKRITYJE SVYRUOJA

Marijampolės visuomenės sveikatos centras informuoja, kad šių metų 39– ąją savaitę (rugsėjo 25 – spalio 1 d.) Marijampolės apskrityje sergamumo gripu ir ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (toliau – ŪVKTI) rodikliai buvo 70,01  atvejai 10 tūkst. gyventojų.  Marijampolės savivaldybėje registruoti 2 gripo atvejai. Sergamumas nežymiai sumažėjo.

Didžiausias sergamumas registruotas taip Marijampolės savivaldybėje – sergamumas siekė 94,99 atvejo 10 tūkst. gyventojų. Šakių rajone registruoti 133 susirgimai (buvo 173 atvejai). Gripo atvejų rajone neužfiksuota.

SUGYVENTINĮ PRITVOJO LENTA

Spalio 1 d. Dainių k., namuose, 73-ejų metų moteris lenta sumušė bendraamžį sugyventinį, kuris dėl kirstinės žaizdos galvoje paguldytas į Kauno ligoninę. Įtariamoji uždaryta į areštinę.

Rugsėjo 29 d. vakare Plokščių seniūnijos Voniškių kaimo ribose 44-erių metų vairuotojas, siekdamas išvengti atsakomybės už administracinį nusižengimą (automobiliu gabeno 10 pakelių cigarečių be banderolių), rajono policijos pareigūnams davė 70 eurų kyšį.  Pradėtas ikiteisminis tyrimas.

NETEISĖTAI LR VALSTYBĖS SIENĄ KIRTUSIAM RUSIJOS PASIENIO PAREIGŪNUI SKIRTAS AREŠTAS

Šakių rajono apylinkės teismas Rusijos pasienio pareigūnui R. P. už neteisėtą Lietuvos Respublikos sienos perėjimą spalio 9 d. skyrė arešto bausmę.

Šiandien, Šakių rajono apylinkės teismas paskelbė nuosprendį baudžiamojoje byloje, kurioje Rusijos pasienio pareigūnas R. P. kaltinamas neteisėtai perėjęs Lietuvos Respublikos valstybės sieną iš Rusijos Federacijos Kaliningrado srities teritorijos.

Teismas nustatė, kad Rusijos Federalinės saugumo tarnybos Kaliningrado srities pasienio valdybos žvalgybos ir paieškos grupės instruktorius R. P., 2017 m. rugsėjo 9 d. ryte, būdamas apsvaigęs nuo alkoholio, tyčia perplaukė Šešupės upę, kurios viduriu eina Lietuvos Respublikos ir Rusijos Federacijos valstybių siena.

Kaltinamasis pripažino savo kaltę, dėl savo poelgio pergyvena ir gailisi, o nusikaltimą padarė neturėdamas kitos išeities. Teismui kaltinamasis paaiškino, jog tarnybos metu, kalbėdamas telefonu susipyko su mergina. Palikęs daiktus ir tarnybinį ginklą tarnybos vietoje, išėjo pasivaikščioti. Eidamas gėrė konjaką, pametė mobilųjį, o sutemus pasiklydo. Klaidžiojo visą naktį ieškodamas tarnybos vietos, nemiegojo, sušalo ir sušlapo. Ryte, priėjus upę, perplaukė ją.  Neturėjo tikslo specialiai patekti į kitą šalį, tik ieškojo pagalbos. 

Teismas kaltinamajam skyrė 45 parų arešto bausmę bei vadovaudamasis Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 641 straipsnio 1 dalimi ją sumažino vienu trečdaliu. Paskyrus galutinę 30 parų arešto bausmę ir į paskirtos bausmės laiką įskaičiavus visą kardomajame kalinime bei laikinajame sulaikyme išbūtą laiką, kaltinamasis paleistas po nuosprendžio paskelbimo, atlikus bausmę.  

Teismas skirdamas bausmę atsižvelgė į tai, jog kaltinamasis tyčia, suvokdamas daromos veikos pavojingumą ir dėl neatsakingo alkoholinių gėrimų vartojimo padarė šį nesunkų nusikaltimą. Kaltinamojo atsakomybę lengvino visiškas prisipažinimas ir nuoširdus gailestis.

Po nuosprendžio paskelbimo kaltinamajam grąžintas jo Rusijos piliečio pasas, o jis pats perduotas VSAT Pagėgių rinktinės pareigūnams, kurie organizuoja jo išvykimą iš Lietuvos Respublikos teritorijos.  

Audronė Matusienė, Šakių rajono apylinkės teismo administracijos sekretorė 

TEISĖJAS BIBLIOTEKOJE: TEISĖS ABC SENJORAMS

Nacionalinė teismų administracija organizuoja projektą “Teisėjas bibliotekoje: teisės ABC senjorams" (http://www.teismai.lt/lt/naujienos/teismu-sistemos-naujienos/teises-abc-senjorams-apie-teismo-darba-is-pirmu-lupu/5029), prie kurio jungiasi ir Šakių rajono apylinkės teismas.

Spalio 4 d., tarptautinei pagyvenusių žmonių dienai paminėti, Šakių rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje lankysis Šakių rajono apylinkės teismo teisėja, laikinai einanti teismo pirmininko pareigas, Lina Antanaitienė ir teisėjo padėjėja Laura Marcinkevičienė.

Susitikimo tikslas - pabendrauti senjorams aktualiais teisiniais klausimais. Teisėja L. Antanaitienė supažindins su Lietuvos Respublikos teismų veikla ir teisėjo darbu, bei patars, ką reikėtų žinoti prieš kreipiantis į apylinkės teismus. Teisėjo padėjėja Laura Marcinkevičienė papasakos apie nagrinėjamas paveldėjimo bylas.

Renginio pradžia 15 val. Renginio trukmė - 1,5 val. Vieta - Šakių rajono savivaldybės viešoji biblioteka, Gimnazijos g. 1, Šakiai.

RUGSĖJO LIGOS

Marijampolės visuomenės sveikatos centro specialistai informuoja, kad 38– ąją metų savaitę (rugsėjo 18– 24 d.) Marijampolės apskrityje sergamumo gripu ir ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (toliau – ŪVKTI) rodikliai buvo 72,83  atvejai 10 tūkst. gyventojų. Tai yra, šiek tiek išaugo.

Šakių rajone šią savaitę registruoti 173 susirgimai (savaite anksčiau buvo 169 atvejai), gripo atvejų nebuvo. Daugiausia sergančiųjų buvo Marijampolės savivaldybėje – net 584 atvejai (tai sudaro 105 atvejus 10 tūkst. gyventojų).

DIFTERIJOS, STABLIGĖS VAKCINOS, SKIRTOS PLANINEI SUAUGUSIŲJŲ ASMENŲ SKIEPIJIMUI

2017-09-18. Marijampolės visuomenės sveikatos centras informuoja, kad asmens sveikatos priežiūros įstaigose suaugusiems asmenims yra galimybė pasiskiepyti nuo difterijos ir stabligės valstybės biudžeto lėšomis. Dėka efektyvios skiepijimų programos – šiai dienai difterija yra reta liga, tačiau vis dar kelia pavojų visuomenės sveikatai Europoje. Pastaraisiais metais toksigeninės difterijos atvejai buvo nustatyti Belgijoje, Ispanijoje, Jungtinėje Karalystėje, Nyderlanduose, Norvegijoje, Švedijoje. Latvijoje sergamumas difterija išlieka didžiausias visame Europos regione. Lietuva, kaip ir kitos Rytų Europos šalys, priskirta prie difterijos rizikos šalių. Per pastaruosius dešimt metų difterijos ligos atvejai registruoti 2008 m. – 2 atv. (iš jų 1 baigėsi mirtimi.) ir 2011 m. – 1 atv.

Kitos pavojingos ligos – stabligės - susirgimų, dėka visuotinės vakcinacijos, Lietuvoje registruojami atvejai tarp vyresnio amžiaus žmonių. Ši infekcija pasižymi dideliu mirštamumu. Kasmet Lietuvoje registruojami 2-3 stabligės atvejai, iš jų 1-2 baigiasi mirtimi. Š. m. jau registruoti 3 stabligės atvejai, iš jų vienas mirties. Didžiąją dalį sergančiųjų sudaro 60 m. ir vyresni asmenys, kurie nebuvo skiepyti vakcina, turinčia stabligės komponento ar jų imunizacijos būklė buvo nežinoma.

Didesnę riziką susirgti difterija ir stablige turi asmenys neskiepyti nuo šių infekcijų, asmenys ne pilnai paskiepyti, ar gavę pilną vakcinacijos kursą, tačiau kuriems laiku neįskiepyta palaikomoji vakcinos dozė. Pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių nuo difterijos ir stabligės yra skiepijami 2, 4, 6 ir 18 mėnesių bei 6–7 ir 15–16 metų vaikai. Po skiepų įgytas imunitetas nuo difterijos ir stabligės palaipsniui silpnėja, todėl suaugusiems kas 10 metų reikėtų skiepus pakartoti.

Vakcinacijos reguliariai neatliekant, tarp suaugusiųjų atsiranda daug imlių difterijai  ir stabligei asmenų. Nuo stabligės ypač patartina pasiskiepyti žmonėms, kurie turi daržus, sodus, nes juose didžiausia galimybė susižaloti ir užsikrėsti stabligės sukėlėju. Šiuo metu, kai vykdoma planinė vakcinacija nuo difterijos ir stabligės, pasinaudoti galimybe nemokamai pasiskiepyti gali vyresni nei 26 metų asmenys, kurie per pastaruosius 10 metų nebuvo skiepyti nuo difterijos ir stabligės. Skiepijama viena kombinuota vakcina nuo abiejų ligų. 

Gyventojai, norintys pasiskiepyti nuo difterijos ir stabligės, turėtų kreiptis į šeimos gydytoją!